WARSZTATY ANIMACJI

Cykl „Animacje Legend Lubelskich” rozpoczęliśmy w 2012 roku najważniejszymi dla Lublina opowieściami: "Legendą o Czarciej Łapie" i "Legendą o śnie Leszka Czarnego". Jednak już rok wcześniej w ramach konkursu dla dzieci i młodzieży powstały pierwsze filmiki związane z legendami.
Staramy się w ciekawy, nowatorski sposób przedstawiać historie znane, symboliczne dla Lublina oraz przybliżać te mniej popularne lub nieznane w ogóle. W 2013 roku wraz z artystami i uczniami lubelskich szkół zajęliśmy się dwoma mało znanymi lubelskimi podaniami:
"Legendą o lubelskim Żmiju" i "Legendą o Aniele Zapomnienia".
W tym roku dzieci i młodzież przygotują animację pt. "Miasto Podziemne". Prace będą odbywać się pod opieką artystów z dziedziny animacji, realizacji dźwięku i plastyki: Joanny Polak, Kasi Niedźwiadek,  Kai i Janusza Prusinowskich oraz Alicji Magiery - koordynatorki cyklu "Animacje Legend Lubelskich".
Wspólny wysiłek uczniów oraz artystów polega na odkrywaniu nowych sensów starych opowieści, odczytywaniu tożsamości miasta poprzez zapomniane podania i legendy – kreśleniu zapomnianych obrazów wielokulturowego Lublina i odsłanianiu kolejnych warstw w bogatej i barwnej historii naszego miasta.

 

Klip do Piosenki o Lubelskim Żmiju został zrealizowany przez Joannę Polak (reżyseria, zdjęcia,montaż) w oparciu o scenografię do animacji „Miasto Podziemne” i ścieżkę dźwiękową tej produkcji, którą stworzyli Kaja i Janusz Prusinowscy z dziećmi, adaptując melodię jednego z utworów Oskara Kolberga.
Animacja Miasto Podziemne, zrealizowana w 2014 roku, otrzymała wyróżnienie za piękny przekaz filmowy legendy miejskiej w II Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w dn. 21-22.04.2015 r.

Animacja była również prezentowana na 17 edycji Olympia International Film Festival for Children and Young People w Grecji (29.11.-06.12.2014 r.)
 
 

A tu można zobaczyć jak rodzą się legendy ;)

 

Miasto Podziemne (2014)

 

"O lubelskim Żmiju" i "O Aniele Zapomnienia" (2013)