FAQ

Najczęściej zadawane pytania:
 1. Jak funkcjonuje Lubelska Trasa Podziemna?
Trasa czynna jest przez cały rok (z wyjątkiem dni opisanych w odpowiedzi nr 18), siedem dni w tygodniu, z podziałem na sezony: letni i zimowy.
W sezonie letnim, od początku maja do końca października, Trasa czynna jest cały tydzień. W dniach wtorek-piątek wejścia odbywają się o godzinie: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00. W weekendy o godzinie: 12.00, 13.00, 14.00, 16.00 i 17.00. W poniedziałki Trasa oferuje zwiedzanie z inscenizacją wyłącznie dla grup zorganizowanych, w godzinach 10.00 – 14.00 po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Istnieje możliwość dołączenia turysty indywidualnego do grupy, jeśli nie przekracza ona 25 osób.
W sezonie zimowym, od początku listopada do końca kwietnia, wejścia od wtorku do piątku odbywają się jedynie dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, w godzinach 10.00 – 15.00 (pierwsze wejście o 10.00, ostatnie o 14.00). Turystów indywidualnych zapraszamy w weekendy w godzinach: 12.00, 13.00, 14.00, 16.00.
W poniedziałki odbywa się zwiedzanie z inscenizacją wyłącznie dla grup zorganizowanych, w godzinach 10.00 – 14.00 po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Istnieje możliwość dołączenia turysty indywidualnego do grupy, jeśli nie przekracza ona 25 osób.
Przez cały rok istnieje możliwość wieczornego zwiedzania (zasady zwiedzania wieczornego w odpowiedzi nr 8).
 1. Jak do nas trafić?
Wejście do Trasy znajduje się w Trybunale Koronnym na Rynku Starego Miasta (boczne wejście, na zewnątrz budynku, po schodkach w dół). Biuro podziemi znajduje się w budynku Trybunału, na parterze, pokój nr 1 (za portiernią).
 1. Jak wygląda zwiedzanie?
Jest to przejście przez podziemne korytarze z przewodnikiem, który zaznajamia turystów z historią i elementami kultury lubelskiej. Elementem każdego zwiedzania jest również prezentacja multimedialna pożaru Lublina.
 1. Czym jest zwiedzanie „z inscenizacją”?
W poniedziałki Lubelska Trasa Podziemna przygotowała dodatkową atrakcję. Oprócz standardowego zwiedzania obejrzeć można inscenizacje: "Lubelskie Opowieści Wędrownego Dziada" oraz "Czarcia Łapa" (w przygotowaniu). Żeby zwiedzanie z inscenizacją odbyło się musi zebrać się grupa licząca przynajmniej 10 osób. Rezerwacja wycieczki z inscenizacją jest obowiązkowa i musi odbyć się do czwartku w tygodniu poprzedzającym planowane zwiedzanie.
 1. Czy istnieje możliwość wieczornego zwiedzania?
Lubelską Trasę Podziemną można zwiedzać również wieczorem (do godziny 20.00). Cena biletów wynosi 12/10/9 zł  Żeby zwiedzanie wieczorne odbyło się musi zebrać się grupa licząca przynajmniej 10 osób. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (przynajmniej dzień przed planowanym zwiedzaniem).
 1. Ile osób musi się zebrać żeby stworzyła się grupa?
Grupa musi liczyć przynajmniej 10 osób.
 
     6b. Ilu turystów jest potrzebnych by odbyło się zwiedzanie indywidualne?
 
By zwiedzanie odbyło się, musi się zebrać przynajmniej troje turystów.
 1. Jak duża może być grupa?
Do podziemi może wejść jednorazowo 20-25 osób. Jeśli grupa jest liczniejsza należy podzielić ją na dwie części, które rozpoczną zwiedzanie w odstępie 20 minut.
 1. Czy trzeba rezerwować zwiedzanie?
Grupy zorganizowane obowiązkowo muszą dokonać wcześniejszej rezerwacji. Turystom indywidualnym również polecamy wcześniejszą rezerwację, zwłaszcza w sezonie letnim, ze względu na dużą popularność Trasy.
 1. Jak zarezerwować zwiedzanie?
Grupę zarezerwować można telefonicznie pod numerem: (81) 534 65 70 lub bezpośrednio w biurze Podziemi. Prosimy o kontakt w godzinach 10.00 – 14.00. Prosimy nie zostawiać wiadomości na automatycznej skrzynce – takie rezerwacje nie będą uwzględniane.
 1. Jakie są ceny biletów?
Ceny biletów:
Normalny – 10 zł
Ulgowy - 8 zł(dzieci i młodzież ucząca się, studenci do 26 roku życia oraz emeryci i renciści)
Edukacyjny – 7 zł (dla grupy zorganizowanej dzieci i młodzieży uczącej się pod opieką nauczyciela)
Normalny z inscenizacją – 12 zł
Ulgowy z inscenizacją – 10 zł
Edukacyjny z inscenizacją – 8 zł
Zwiedzanie wieczorne - 12/10/9 zł (minimalna grupa uczestników 10 osób)
 1. Gdzie można kupić bilety?
Bilety można kupić bezpośrednio przed rozpoczęciem zwiedzania w Trasie Podziemnej. Pięć minut przed rozpoczęciem zwiedzania otwierane są drzwi (krata) prowadzące do podziemi i wtedy można kupić bilet.
 1. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla zwiedzających?
Trasa Podziemna nie jest dostępna dla dzieci, które nie ukończyły 4 lat.
 1. Jak długo trwa zwiedzanie?
Orientacyjny czas zwiedzania to 40 – 45 minut.
 1. Jaka temperatura panuje w Trasie Podziemnej?
Temperatura w sezonie letnim wynosi 10 °C – 15 °C, zaś w okresie zimowym 5 °C – 10 °C.
 1. Czy zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem?
Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Usługa przewodnicka wliczona jest w cenę biletu.
 1. Czy istnieje możliwość zwiedzania w języku obcym?
Tak, istnieje możliwość zwiedzania podziemi w języku angielskim, po wcześniejszej rezerwacji.
 1. Czy można zwiedzać trasę ze zwierzętami?
Niestety, nie można przyprowadzać do podziemi zwierząt.
 1. Kiedy podziemia są nieczynne?
Lubelska Trasa Podziemna czynna jest przez cały rok z wyjątkiem: Nowy Rok ( 01.01), Trzech Króli (06.01), Święta Wielkanocne, Święto Bożego Ciała, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny (01-02.11), Narodowe Święto Niepodległości (11.11), Święta Bożego Narodzenia (24-26.12), Sylwester (31.12)
 1. Czy trasa jest dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo?
Niestety, trasa nie jest przystosowana do zwiedzania dla przez osoby niepełnosprawne ruchowo (ze względu na dużą liczbę schodów)
 1. Co zrobić jeśli krata do podziemi jest zamknięta?
Pomiędzy ustalonymi godzinami wejść krata prowadząca do trasy jest zamknięta. Prosimy o kontakt telefoniczny: (81) 534 65 70 lub zapraszamy do biura podziemi, które znajduje się w budynku dawnego Trybunału Koronnego (Rynek 1, pokój nr 1, za portiernią).
 
   21. Komu nie zalecamy zwiedzania Lubelskiej Trasy Podziemnej?
 
Nie zalecamy zwiedzania trasy osobom cierpiącym na astmę oraz epilepsję. Wędrówka podziemnymi korytarzami może się okazać również nieprzyjemna dla osób czujących się źle w ciasnych, ciemnych, zamkniętych pomieszczeniach. Prosimy pamiętać, że spacer trwa 40 minut.