Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń i zmieniania świata.

 

Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń i zmieniania świata.

 

Teatr NN

Zdjęcie z historią [6]: Tobie się uda

Kilka godzin wcześniej padało. Może była to wiosenna burza lub ciąg chłodnych majowych dni 1989 roku, bo ludzie chodzą w kurtkach, szczelnie odcinając się od aury. Właśnie odbywała się Lubelska Wiosna Teatralna.

Łukasz Kijek

Zdjęcie z historią [6]: Tobie się uda
Star przed siedzibą Komitetu Obywatelskiego na Krakowskim Przedmieściu 62, ze zbiorów „Kuriera Lubelskiego”

Do taksówki marki Fiat o tablicach LLE 5682 ktoś wsiadał. Przed budynkiem Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu zatrzymała się ciężarówka marki Star. Dziennikarz lub fotograf „Kuriera Lubelskiego”, niestety, nie udało się ustalić jego nazwiska, zauważył tę osobliwą sytuację. Pstryk i już to ma. Sytuacja nietypowa, bo samochody tego typu obowiązywał zakaz wjazdu na Krakowskie Przedmieście. Delikwentem za kierownicą powinna zająć się Milicja Obywatelska i zabrać mu prawo jazdy lub wlepić mandat.

Co skłoniło kierowcę stara do złamania przepisów ruchu drogowego? Był to stan wyższej gotowości wyborczej. Komitet Obywatelski zlecił wykonanie plakatów i tym samochodem zostały przywiezione z drukarni do siedziby komitetu na Krakowskim Przedmieściu 62.

W czasie kampanii wyborczej 1989 roku o głosy kandydaci zabiegali swoimi zdjęciami z Lechem Wałęsą. Był też popularny plakat z postacią kowboja i napisem „W samo południe”. Ale to wszystko smutne i poważne. Coś trzeba było zmienić, dać ludziom nadzieję, wzbudzić w nich pozytywne uczucia. Do serc wyborców miał przemawiać dziewięcioletni chłopiec, który patrzył prosto w oczy odbiorcy. Plakat „Tobie się uda” został wykonany przez lubelskich grafików: Dobrosława Bagińskiego i Irenę Nawrot-Trzcińską według pomysłu Marii Braun-Gałkowskiej*.

Głównym bohaterem grafiki był Michał Przeciechowski, sfotografowany w towarzystwie Zdzisława Cieślińskiego i Pawła Nowackiego.

 

***

Plakat "Tobie się uda"

Plakat przedwyborczy „Tobie się uda” przygotowany przed wyborami w dniu 4 czerwca 1989 roku.

Autorka plakatu: Irena Nawrot-Trzcińska

 

* Po publikacji tekstu redakcja "PA.RY" otrzymała informację od Pani Ireny Nawrot-Trzcińskiej, że jest jedyną autorką plakatu "Tobie się uda".

Jednocześnie przepraszamy Panią Irenę Nawrot-Trzcińską za pomyłkę w imieniu w artykule „Tobie się uda” (PA.RA nr 10), jaka pojawiła się zarówno w wersji papierowej, jak i wydaniu internetowym gazety.

Redakcja czasopisma PA.RA

 

 

Sprostowanie do artykułu „Tobie się uda” („PA.RA, nr 10”)

Nie jest prawdą, że plakat „Tobie się uda” został wykonany przez lubelskich grafików: Dobrosława Bagińskiego i Annę Nawrot-Trzcińską według pomysłu Marii Braun-Gałkowskiej” (PA.RA, nr 10), gdyż autorką plakatu jestem ja Irena Nawrot-Trzcińska. Nadmieniam ponadto, że nazywam się Irena Nawrot-Trzcińska, nie Anna, jak napisano w artykule.

Irena Nawrot-Trzcińska

 

Słowa kluczowe