100 lat! – to mogą być dobre urodzinowe życzenia dla kogoś, kogo dobrze nie znamy. Albo też reakcja na kichnięcie. W historii ludzkości 100 lat to wcale nie tak długo. Wydaje się, że taką jednostkę czasu łatwo jest objąć wyobraźnią. A jednak, gdy uświadomię sobie, że gdybym urodziła się sto lat temu, większość praw, które dzisiaj uznaję za oczywiste, wtedy traktowałabym najprawdopodobniej za szczyt odwagi i wywrotowości, to ogarnia mnie dziwne wzruszenie i wdzięczność dla ludzi, którzy swoje marzenia przekuli w moje oczywistości.
PA.RA - NR 5
Jedną z najważniejszych kobiet w historii lubelskiej fotografii była Wanda Chicińska (po mężu Płaczkowska), prowadząca od początku lat 70. XIX wieku zakład fotograficzny w Hotelu Europejskim. Była jedną z pierwszych fotografujących osób w Lublinie, które zdecydowały się na robienie zdjęć w przestrzeni miejskiej.
Rewolucja przemysłowa XIX wieku ukształtowała nie tylko nowy ekonomiczny status świata i przyspieszyła ewolucję w branżach przedsiębiorczych i kreatywnych, ale zainicjowała też wiele ciekawych i niespotykanych dotąd zjawisk socjologicznych. Jednym z nich było publiczne dążenie kobiet do zmiany ich pozycji w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn, walka o prawo do edukacji i równouprawnienia zawodowego.
Słyszę czasami ironiczne komentarze, że co to za sztuka być vlogerem. Przecież wystarczy postawić kamerę i mówić do niej o czymkolwiek. To nieprawda. Prowadzenie kanału wiąże się z ciężką pracą.
O życiu Rywki Berger nie da się powiedzieć praktycznie niczego. Nie wiadomo dokładnie, kiedy się urodziła, ani kiedy zmarła. Nie ma również pewności, czy nazwisko zawdzięczała mężowi, czy z takim przyszła na świat. Zachowały się po niej natomiast nieliczne prace – odbitki drzeworytów zamknięte na kartach przedwojennych gazet.
Maciej Tuora: „Przyznajemy, naszym kolejnym tematem miał być hip-hop, ale ostatnio redakcja stworzyła dla Was numer monograficzny, więc temat ten przekładamy”. Maciej Pałka: „Tym sposobem wyszedł nam nowy temat: Nowy komiks! Nowe odkrycie! Nowe otwarcie! Nowy cyrk!”.
Klub powstał w 1928 roku, miał wsparcie partii politycznej Bund i był powiązany z innymi organizacjami żydowskimi, przede wszystkim Towarzystwem Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej w Polsce.
Plac Litewski sfotografowany przez jedną z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego Zofię Chomętowską. Urodziła się w 1902 roku w Porochońsku na Polesiu, w arystokratycznej rodzinie książąt Druckich-Lubeckich. Zmarła w 1991 roku w Buenos Aires.