Projekt „Opowieści o Lublinie” został realizowany w 2016 i 2017 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historii Mówionej.

W ramach projektu wybrane zbiory fotograficzne i Historii Mówionej zostały opracowane i udostępnione w formie opowieści, tworząc cyfrowe narracje.

Projekt „Opowieści o Lublinie” został realizowany w 2016 i 2017 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historii Mówionej.

W ramach projektu wybrane zbiory fotograficzne i Historii Mówionej zostały opracowane i udostępnione w formie opowieści, tworząc cyfrowe narracje.

Teatr NN

Prasa niezależna i rok 1989: galeria

Deskrypcja i audiodeskrypcjaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Dla osób, które nie mają możliwości zobaczyć powyższych fotografii, poniżej udostępniamy opisy i audiodeskrypcje zdjęć w takiej kolejności, w jakiej ukazane są w galerii.

Niezależne Forum Kultury

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia wystawę, w której znajdują się ponumerowane pisma wydawnictwa niezależnego. Każdy numer opisany jest jako „Kultura niezależna”. W lewym dolnym rogu zdjęcia znajduje się opis wystawy: „Numer 1 Kultury Niezależnej przygotowany został w grudniu 1983 roku, uzupełniony w marcu 1984, wydrukowany w sierpniu 1984. Od października 1984 Kultura Niezależna ukazuje się jako miesięcznik.

Polityka na KUL-u

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia młodego mężczyznę, studenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Student trzyma w rękach nakład Biuletynu Informacyjnego Studentów KUL. Widoczny jest tytuł artykułu w numerze: Symbol Hańby.

Kampania wyborcza na KUL-u (1)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia dwie osoby, kobietę i mężczyznę, siedzące przy stoliku udekorowanym plakatami i ogłoszeniami wyborczymi. Po prawej stronie siedzi Dariusz Wójcik, kandydat Konfederacji Polski Niepodległej (KPN) w wyborach do Sejmu. Do stoliku przymocowana jest kartka z napisem: Podpisy na Dariusza Wójcika, kandydata na posła do Sejmu z ramienia KPN.

Kampania wyborcza na KUL-u (2)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia dwie osoby, kobietę i mężczyznę, siedzące przy stoliku udekorowanym plakatami i ogłoszeniami wyborczymi. Po prawej stronie siedzi Dariusz Wójcik, kandydat Konfederacji Polski Niepodległej (KPN) w wyborach do Sejmu. Kobieta siedząca przy nim jest pochylona nad notatką. Ponad nimi widoczny jest plakat z napisem: Kampania przedwyborcza Konfederacji Polski Niepodległej, zbieramy podpisy dla Dariusza Wójcika, kandydata na posła z ramienia KPN.

NZS na KUL-u

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia stoisko informacyjne Niezależnego Zrzeszenia Studentów na KUL. Widoczny jest młody mężczyzna siedzący przy stoliku. Za nim znajdują się plakaty NZS. Widoczny jest napis: Od szóstego kwietnia NZS KUL rozpoczyna wydawanie legitymacji członkowskich oraz zbieranie składek. W holu od trzynastej to piętnastej. Niżej widoczny jest plakat Lubelskiego Studia Teatralnego, Teatru Wizji i Ruchu, z zaproszeniem na spektakl Odjazd.

Prasa niezależna na KUL-u (1)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia stoisko wydawnictw niezależnych na KUL. Młody mężczyzna siedzi przy stoliku, na którym rozłożone są pisma i książki. Widoczne tytuły: Kontakt, Arka, Antyk, Listy do Adama Michnika, Śmierć socjalizmu.

Prasa niezależna na KUL-u (2)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia drzwi Koła Nauk Społecznych Studentów KUL, na których znajdują się ogłoszenia i informacje. Widoczne napisy: Biuletyn Informacyjny Studentów KUL – Redakcja, KUL-ier – Redakcja, Samorządowy Ośrodek Badania Opinii Studenckiej, Ogólnopolski biuletyn informacyjny samorządów studenckich – redakcja.

Zapowiedź manifestacji KPN

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia zapowiedź manifestacji KPN na placu Litewskim w Lublinie. Ogłoszenie wydrukowane jest na kartce, przyklejonej do szyldu sklepowego.

Nie bądź przestraszony

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia graffiti na ścianie zewnętrznej. Tekst: Nie bądź przestraszony. Graffiti pokrywa wcześniejszy napis, który został zamalowany farbą.

Kiermasz wydawnictw niezależnych (1)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia drewnianą ławkę na chodniku, na której rozłożone są pisma wydawnictw niezależnych, wystawione w ramach kiermaszu na Uniwersytecie Warszawskim. Na zdjęciu widoczna jest osoba pochylona nad ławką, patrząca na pisma.

Kiermasz wydawnictw niezależnych (2)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia drewnianą ławkę na chodniku, na której rozłożone są pisma wydawnictw niezależnych, wystawione w ramach kiermaszu na Uniwersytecie Warszawskim. Na pierwszym planie zdjęcia widoczne są dwie kobiety, które przeglądają pisma. Dalej widoczne są inne osoby, biorące udział w kiermaszu.

Kiermasz wydawnictw niezależnych (3)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia drewnianą ławkę na chodniku, na której rozłożone są pisma wydawnictw niezależnych, wystawione w ramach kiermaszu na Uniwersytecie Warszawskim. Widoczna jest grupa osób przeglądających pisma.

Kiermasz wydawnictw niezależnych (4)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia drewnianą ławkę na chodniku, na której rozłożone są pisma wydawnictw niezależnych, wystawione w ramach kiermaszu na Uniwersytecie Warszawskim. Widoczna jest grupa osób przeglądających pisma.

Pomnik Bieruta w Lublinie (1)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia pomnik Bolesława Bieruta w Lublinie, w zbliżeniu. Na pierwszym planie widoczne jest dziecko, biegnące obok cokołu. Na pomniku Bolesław Bierut przedstawiony jest w jednej ręce trzymający Manifest PKWN, druga wskazuje na parawan na dwóch cokołach, gdzie znajduje się ilustracja dekretów o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu.

Pomnik Bieruta w Lublinie (2)

Fotografia czarno-biała. Fotografia przedstawia pomnik Bolesława Bieruta w Lublinie. Pomnik widoczny w całości, panoramicznie. Na pierwszym planie widoczne jest oznaczenie ‘Plac Bolesława Bieruta’. Na pomniku przedstawiony jest on w jednej ręce trzymający Manifest PKWN, druga wskazuje na parawan na dwóch cokołach, gdzie znajduje się ilustracja dekretów o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu.