Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Goście Festiwalu

PISARZE I REPORTAŻYŚCI

Lidia Ostałowska - przez wiele lat dziennikarka Gazety Wyborczej, autorka reportaży o tych, którym trudniej — o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych; autorka książek reporterskich Cygan to Cygan, Farby wodne i Bolało jeszcze bardziej; współtwórczyni (z Dariuszem Kortko) antologii Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. 

 

 Jacek Dehnel - poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Wydał osiem książek poetyckich, pięć translatorskich, dwanaście prozatorskich (m.in. dwa tomy opowiadań, dwa tomy krótkich próz o zdjęciach i o mapach, dziennik, zbiór minipowieści i cztery powieści; jest też współautorem dwóch powieści kryminalnych napisanych z Piotrem Tarczyńskim pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), czterokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do nagrody Angelus. Mieszka w Warszawie. 


  Mariusz Szczygieł - reporter, współzałożyciel Fundacji Instytut  Reportażu, wydawca książek reporterskich w wydawnictwie Dowody na  Istnienie. Jego książki zostały przełożone na 19 języków, a "Gottland" zdobył Europejską Nagrodę Literacką. W "Dużym Formacie" prowadzi rubrykę "Szczygieł poluje na prawdę" w ramach swojego projektu reporterskiego "Projekt: prawda" (wydanie książkowe 2016).

 

  Michał Nogaś - dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-2016 związany z Programem 3 Polskiego Radia, obecnie w dziale kultury "Gazety Wyborczej". Rozmawia z pisarzami z całego świata. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Conrada.

  

 

 Włodzimierz Nowak - reporter, przez ostatnie pięć lat szef „Dużego Formatu. Magazynu reporterów”. Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2009 i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (2005) za cykl reportaży z Białorusi. W 2010 roku otrzymał w Niemczech Nagrodę Kulturalną im. George Dehio. Autor: „Obwodu głowy” (finał nagrody literackiej Nike 2008), „Serca narodu koło przystanku” (finał nagrody im. R. Kapuścińskiego 2009), oraz „Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda” (2016).


 Grażyna Lutosławska - dziennikarka Radia Lublin i pisarka. Autorka sztuk teatralnych (O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata, Anioł za lodówką), piosenek do spektakli, książek dla dzieci (m.in. Wielkie zmiany w dużym lesie, Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara, Jak Arni i Dobek ratowali świat). Jej opowiadania ukazały się w międzynarodowym zbiorze „Fremdsein”. Pisze słuchowisk radiowe dla dorosłych i dla dzieci. Laureatka m.in. tytułu Mistrza Mowy Polskiej, Angelusa Lubelskiego w kategorii Człowiek Kultury Medialnej i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności.

Katarzyna Michalak - dziennikarka radiowa. Łodzianka, z wykształcenia polonistka. Od 2001 r. pracuje w Redakcji Reportażu Polskiego Radia Lublin, którą od sześciu lat kieruje. Uprawia głównie feature, czyli reportaż artystyczny - gatunek z pogranicza dziennikarstwa i literatury, muzyki i filmu. Fascynują ją spotkania z ludźmi i możliwości radiowego medium w ukazywaniu prawdy o człowieku. Laureatka znaczących nagród, m.in. Prix Europa Berlin 2005 ("Chłopcy z Wygnanki" - współautor Monika Hemperek), Melchiora dla Radiowego Reportażysty Roku 2006, dwukrotnie Prix Italia - Wenecja 2006 i Turyn 2009, Prix Marulić - Hvar 2014, Złotego Mikrofonu. Zajmuje się również popularyzowaniem sztuki świadomego słuchania.

 Natasza Ziółkowska-Kurczuk - reżyserka, scenarzystka, dziennikarka urodzona w Poznaniu. Ukończyła dziennikarstwo i kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu i reżyserię w PWSFTviT w  Łodzi. Profesor nadzwyczajny na Wydziale Politologii UMSC. Od połowy lat 80. pracowała w tygodnikach „Radar” i „Wprost” jako reportażystka oraz współpracowała z Akademickim Radiem Winogrady w Poznaniu oraz Polskim Radiem. Od 1991 roku mieszka i pracuje w Lublinie, gdzie na UMCS prowadzi zajęcia na kierunku produkcja medialna oraz współpracuje z TVP i firmami producenckimi.

 Anna Gmiterek-Zabłocka - dziennikarka radiowa. Zaczynała w Radiu Puls będąc jeszcze na studiach. Dziś – pracuje w Grupie Radiowej AGORY. Przygotowuje materiały reporterskie i reportaże dla Radia TOK FM i Złote Przeboje. Laureatka nagrody Grand Press w roku 2010 w kategorii Reportaż Radiowy za reportaż „Integracja na siłę”. Była też jeszcze dwukrotnie nominowana do tej nagrody, w latach 2011 i 2014. W 2016 roku zdobyła III nagrodę w konkursie Fundacji Inspiratornia „Uzależnienia XXI wieku” za reportaż „Gdy klikanie staje się obłędem” oraz „Kryształowe pióra” za audycję „Serce a udar mózgu”. Prywatnie, miłośniczka teatru i dobrego kina. Uwielbia rozmawiać z ludźmi.

GOŚĆ SPECJALNY

Robert Więckiewicz -  Aktor teatralny i filmowy, urodzony w 1967 w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem.Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia, Laboratorium Dramatu, Teatrze Telewizji. Na ekranie Więckiewicz zadebiutował w 1993 roku w "Ferdydurke" Jerzego Skolimowskiego. Grał między innymi w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Jana Kidawy-Błońskiego, Grega Zglińskiego, Marka Koterskiego, Borysa Lankosza, Tomasza Bagińskiego, Adama Guzińskiego. Jego najgłośniejsze role to Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Jest zdobywcą wielu nagród, m.in. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i aż czterech Orłów, Polskiej Nagrody Filmowej. Został też wielokrotnie uhonorowany przez publiczność i krytykę za granicą – min. w Courmayeur, w Setubal, Chicago, Tokio oraz przez Słowacką Akademię Filmową.

ARTYŚCI

Ludomir Franczak - artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace prezentowane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Kana/Szczecin, Strefa Ciszy/Poznań, Szwalnia/Łódź). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007. Nominowany do tytułu „Kulturysta roku 2013” przez dziennikarzy radiowej Trójki. Laureat programu „Placówka” Instytutu Teatralnego w Warszawie (2015/16).
Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.
lfranczak.blogspot.com

 Marcin Dymiter / Emiter - porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, serii płyt „Pocztówki dźwiękowe” oraz projektu Field Notes. Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Anną Witkowską, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją. Gra także w projektach: niski szum, emiter_franczak audio video performance, Flora Quartet.
Tworzy muzykę do spektakli i działań performatywnych współpracując z tancerzami (m.in. Leszek Bzdyl, Magda Reiter, Aurora Lubos, Justyna Jasłowska) i teatrami (m.in. Teatr Miejski im. W.Gombrowicza w Gdyni, Dada von Bzdulow/Gdańsk, Teatr Współczesny/Szczecin).
www.emiter.org

 OPOWIADACZE

Bruno de La Salle - jedna z ikon sztuki opowiadania. Jest wnikliwym badaczem tej sztuki, jednym z największych we współczesnym świecie. Ma wielki wpływ na jej renesans w Europie. Występuje na scenie z instrumentem, opowiada i śpiewa, jest uczestnikiem i organizatorem szeregu festiwali we Francji.

 Massimo Schuster - wywodzi się ze szkoły Bread and Puppet Petera Schumanna, sławnego nowojorskiego politycznego teatru wielkich kukieł, protestującego w latach 60' tych przeciwko wojnie w Wietnamie. Pracę indywidualną kontynuuje w Europie jako reżyser, pedagog i aktor – lalkarz, od 13 lat jest opowiadaczem. 

Davide Enia - opowiadacz nagrodzony największą ilością nagród (prawie corocznie) krytyki teatralnej (UBU, Premio Riccione), literackiej (ETI) i publiczności. Teksty autorskie jego narracyjnych spektakli są publikowane i tłumaczone na wiele języków. 


Ernesto Barocchieri
- muzyk, aranżer i kompozytor. Jako absolwent Centrum Muzyki Profesjonalnej w Mediolanie w klasie gry na gitarze, aranżacji i kompozycji jest kompozytorem i wykonawcą muzyki do spektakli wielu teatrów we Włoszech. Od 2004 pracuje stale w korporacji teatralno – muzycznej Santo Rocco e Garrincha w Mediolanie.

Liuba Scudieri - przedstawicielka najmłodszego pokolenia teatru narracji we Włoszech. Absolwentka antropologii na uniwersytecie w Neapolu (2006) i kursu Master z Antropologii, Historii i Socjologii w Wyższej Szkole Nauk Socjalnych w Marsylii (2008), opowiadaczka, animatorka kultury i tłumaczka. Od 2001 roku tworzy spektakle i akcje narracyjne oparte na starożytnym eposie mezopotamskim Enuma Elisz, na baśniach i opowieściach o kobietach, których życie inspiruje je do twórczości. Pierwsza wśród zawodowych opowiadaczy odważnie porusza kwestię emigracji ludów Afrykańskich do Europy.

Enzo Mirone - aktor, reżyser, performer i muzyk. Na drodze edukacji artystycznej poznał i praktykował różnorodne techniki teatralne i muzyczne Wystąpił w wielu przedstawieniach swojego autorstwa, które wyreżyserował i opracował na podstawie dzieł różnorodnych twórców.

Maria Isabel Gonzalez Munoz - aktorka, reżyserka, pedagog. Po studiach filozofii i literatury i po dwuletnim kursie doktoranckim z filozofii na Uniwersytecie w Madrycie rozpoczęła naukę sztuki aktorskiej w Królewskiej Szkole Dramatycznej. W latach ’80 – 85’ uczestniczyła w kursach Szkoły Antropologicznej Teatru Eugenia Barby w Holstebro, Dania. Asystowała przez kilka lat w pracy Reny Mireckiej. Od ’83 do ’86 była dyrektorką szkoły teatralnej w Albacete. Od 1992 do 2015 roku była profesorką w Królewskiej Szkole Dramatycznej w Madrycie.

Susan Stone - amerykańska storytellerka i animatorka, nauczycielka dramy, prowadząca zajęcia dla edukatorów National Louis University. Swoje spektakle prezentowała na najważniejszych festiwalach storytellingu w USA, muzeach, w rezerwatach Indian i synagogach; prowadzi warsztaty w szkołach i bibliotekach m.in. podczas The National Storytelling Conference; jej opowieści ukazały się w wielu antologiach, a jej płyty były już wielokrotnie nagradzane (Parents' Choice Gold, Storytelling World, and NAPPA Gold Awards.);

Ewa Benesz - aktorka, performerka, pedagog, tłumaczka. Współpracowała m.in. z Teatrem Byrskich, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie oraz głównie Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W 1970 r. współtworzyła Puławskie Studio Teatralne. Od 1997 r. prowadzi doświadczenia parateatralne, a od 2000 r. praktyczne teatralne studia nad śródziemnomorskimi mitami kosmogonicznymi z międzynarodową grupą aktorów. Jest gościnnym docentem na uniwersytetach włoskich: Suor Orsola Benincasa w Neapolu, Nauk w Katanii i Ca`Foscari w Wenecji. Jej eseje o praktyce teatralnej i parateatralnej są publikowane w książkach we Włoszech. Od 2012 roku współpracuje z Ośrodkiem "Brama Grodzka – Teatr NN" jako dyrektorka artystyczna Festiwalu „Spotkania z opowiadaczami świata”.