Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

19:09

19:09

Pub Kandeja:

Improwertycy, jak w każdy piątek, przejmują scenę.

19:11

19:11

Koncert Michała Hochmana, Radio Lublin:

W Studiu Muzycznym Radia Lublin rozpoczął się koncert Michała Hochmana.
Wśród publiczności jest Krzysztof Żuk - prezydent Miasta Lublina.

19:14

Plac przed centrum kultury na ul. Peowiaków.

19:20

19:20

Schronisko i noclegownia im. Św. Brata Alberta:

Pan Mirek siedzi na ławeczce w ogrodzie i przysłuchuje się właśnie rozpoczynającym się koncertom kozienaliowym. Jest bardzo sympatycznym człowiekiem, w wolnym czasie lubi sprzątać i dbać o porządek.
Zapytany o marzenia odpowiedział, że ma ich wiele, a jednym z nich jest wzięcie ślubu.

19:21

19:21

Salon telefonii komórkowej:

Łukasz zaczął pracę o 15. W salonie da się odczuć, że zaczęły się pierwsze słoneczne dni. Ruch jest mniejszy, a Ci którzy przychodzą są w lepszych nastrojach.
Przedpołudnie Łukasz spędził na rowerze. W końcu pogoda sprzyja rowerowym wypadom. Odebrał też swoją kartę unlimited z Cinema City, bo w najbliższym czasie planuje częściej tam bywać.

19:23

19:23

Pogotowie Opiekuńcze w Lublinie:

Pani Monika i jej podopieczni właśnie zajadają się smaczną kolacją. Chłopaki licytują się kto z czym woli kanapkę. Dużo głosów padło na ogórka, czosnek też plasuje się wysoko. Opowiadają o przepysznej lemoniadzie, którą sami zrobili.
Dzisiaj chłopaki dużo bawili się na dworze. Maksymilian zdobył pierwsze wiosenne „trofeum” w postaci zadrapania. Maksymilian i Dominik w Pogotowiu są trzy miesiące, Kuba i Szymon są tutaj już 2 lata i dokładnie pamiętają kiedy ostatni raz odwiedziła ich mama. Niecały rok temu. Na koniec wesoły cytat od Kuby: „Gdy patrzę na deszcz to mam mokre skarpety”.

19:26

19:26

Poczta Główna Krakowskie Przedmieście:

Obok remontowanego jeszcze Placu Litewskiego śpieszą tłumy. Boczne ulice są prawie puste; nie licząc czekających na autobusy 26 i 10. Jest 19:26, początek Kozienaliów na Bernardyńskiej. Nawet w południe nie ma w tym miejscu aż tylu osób co teraz, tłum, złożony głównie z młodych osób, przechodzi obok poczty przy Krakowskim Przedmieściu i zbiera się dopiero za Litewskim. Do środka wchodzi mężczyzna w średnim wieku, w garniturze, pewnie chce szybko coś opłacić.
Dziś czynne, tak jak w inne dni robocze, do 21:00.

Czytaj więcej

19:28

19:28

Plac przy CK:

Jacek ”Jaco” Harasimiuk, fan deskorolki, jeździ na niej od rana do wieczora. Dzisiaj niemal też. Pojechał z rana do Łęcznej nad Wieprz. Ale do Lublina trzeba wracać, więc wrócił spotkać się z chłopakami na deskę.
Jacek radzi jak najwięcej się uśmiechać, bo uśmiech uzdrawia duszę tak, jak deskorolka uzdrawia go od lat!

19:30

19:30

CSK:

Wystawa "Szkło"; w ramach ll Dni Modernizmu.

19:32

Kozienalia:

Nawet jeśli ktoś nie mieszka w Lublinie, to bez problemu tu trafi. Wystarczy, że będzie podążał za muzyką i tłumem idącym w dół, częściowo zamkniętą dla ruchu, ulicą Bernardyńską. Wnosić nic nie należy próbować, ponieważ przed wejściem stoją pilnujący porządku ochroniarze, który również patrolują okolice terenu.

Idąc dalej z górki, obok lubelskiego browaru, mijamy mniejszą scenę i wchodzimy na teren, gdzie rozstawione są Food Trucki, stoiska z piwem oraz ławki przy których siedzą Ci, którzy wolą zjeść albo napić się. Po terenie, jeszcze teraz, można poruszać się bez większych problemów, tłum zebrał się pod sceną na której występuje Łona z utworem "Hałas", promującym najnowszy album: Łona i Webber - Nawiasem mówiąc.

"Posłuchaj jak robimy... i jak się w gardle rodzi".

19:35

19:35

Salon dentystyczny:

Bez znieczulenia.

19:40

19:40

AOS:

Na zewnątrz jeszcze jasno w środku już nieco ciemnawo, bez sztucznego oświetlenia się nie obędzie.
Jakaś dziewczyna wykłóca się z panią z recepcji, na basenie słychać plusk rozchlapywanej wody. Na jednej z sal dziewczyny grają w kosza, na drugiej panowie w krótkich spodenkach odbijają zieloną piłkę od narożnika do narożnika. Są nimi Mirek, Wiesław Wojciech i Wojciech. Od wyniku meczu zależy odpowiedź na pytanie: jak im minął dzień. Pan Wiesław zadowolony, chyba wygrał, mówi że dobrze, jeden z Wojciechów szybko wychodzi z sali. Drugi Wojciech z Mirkiem żartują, że trochę grają miękką piłką. Spotykają się 2-3 razy w tygodniu, a tenis to dla nich forma ruchu po pracy, w większości za biurkiem. Wojciech, na co dzień instruktor wychowania fizycznego, dodaje, że jest samoukiem. Na pytanie, czy mają jakieś plany na później wszyscy się śmieją. "W tym gronie jeszcze nie planowaliśmy, ale to całkiem dobry pomysł'.
W tym samym czasie na zewnątrz unosi się zapach grillowanej kiełbasy i słychać muzykę.

19:45

ul. Bernardyńska:

Tłumy młodych osób zmierzają w kierunku Browaru Perła. Trwają Dni Kultury Studenckiej Kozienalia. Za kwadrans na scenie wystąpi Taco Hemingway.