Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

15:00

Aleja Warszawska:

Biją dzwony.

15:01

15:01

IKEA, biuro przy Krakowskim Przedmieściu:

– Dzień gorący, pełen emocji, tak jak pogoda na zewnątrz – mówi Adam "Elliot" Więcek (40l.), lider ds. bezpieczeństwa i jakości w IKEA Lublin.

Przed chwilą biuro wizytowała prezes firmy. Pracownicy mają mnóstwo pracy w związku z otwarciem nowego sklepu. Adam zajmuje się przygotowaniem osób, które wejdą na budowę.

– Kaski, buty i szkolenia BHP. No i wysyłanie wiadomości e-mail. To moja praca.

15:02

Plac Rybny:

Podwórko naprzeciwko „U Fotografa”.

15:04

15:04

Most 700-lecia Lublina:

Most jeszcze nieotwarty, ale rowerem już można przejechać; droga do szkoły i do domu o wiele przyjemniejsza.

15:05

15:05

Galeria Biała:

Dziś w Galerii Białej przyglądamy się, jak zmienia się Patio z każdą nową wystawą (tym razem zarosło bluszczem i wypełniło się „Bardzo martwymi naturami” Ireny Nawrot), z Sali Dolnej dochodzą dźwięki z instalacji "Głosy w głowie" Jadwigi Sawickiej.

15:11

15:11

Szpital, ul. Jaczewskiego:

Dr Dawid Worku właśnie pełni swój dyżur na oddziale endokrynologii. Pracę zaczął o godzinie 8:00, skończy go również o godzinie 8:00, następnego dnia. Dyżury lekarskie trwają całą dobę, w ich czasie nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć i kiedy będzie czas na przerwę.
Doktor Worku jest obywatelem Polski pochodzenia etiopskiego. Do Lublina przyjechał studiować medycynę; skończył tu studia i specjalizację lekarską. Przez okno wskazuje mi akademik, w którym mieszkał podczas studiów. Lubi Lublin. Składa najlepsze życzenia wszystkim Lublinianom.

15:15

15:15

Fundacja Sempre a Frente (świetlica na ul. Kowalskiej):

W świetlicy jak zawsze głośno. Podczas rozmowy z Panią Dorotą, do biura wchodzi dziewczynka i prosi o brokatową plastelinę. Jest to moment, kiedy dzieci mają czas wolny, bo odrobiły już lekcje. Dziś dołączył nowy wolontariusz z Hiszpanii - Alvaro. Dzieci zapoznają się z nim lepiej podczas zabaw integracyjnych, wyjaśnia Pani Dorota.
W swojej pracy najbardziej lubi kontakt z dziećmi i możliwość poznania nowych ludzi.
Można posłuchać, jak dziewczynki ćwiczą piosenki przed jutrzejszym piknikiem rodzinnym. Potem podwieczorek i można wracać do zabawy.

15:15

Podwórko przy ul. Ku Farze.

15:20

15:20

ul. Królewska 17:

Magda i jej syn Emil spędzają razem dzisiejsze popołudnie. Właśnie zmieniają instalację artystyczną, która znajduje się w starej gablotce na kamienicy przy ul. Królewska 17. Emil za chwilę pójdzie na lekcje pianina, a jego mama – do swojej pracowni na ul. Lubartowskiej.

15:30

15:30

Dzielnicowy Dom Kultury Czuby Południowe:

Dziś na Wyżynną 16, do Dedeku, przyszła pani Agata Dąbczak-Pasternak ze swoimi uczniami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Montessori. Dzieciaki obejrzały wystawę plastyczną "Lublin za 700 lat", a potem rysowały swoje wyobrażenia o mieście przyszłości.

15:30

15:30

Teatr im. Juliusza Osterwy:

Pani Grażyna, dziennikarka Radia Lublin, pisarka; Jej dzień mija w trasie. Porusza się z miejsca do miejsca. Dlatego ma ze sobą dużą torbę, a w niej swoje trzy światy - książki swojego autorstwa „Jak Arni i Dobek ratowali świat”, teksty swojego słuchowiska, w którym grają aktorzy teatru Osterwy, oraz mikrofon i rejestrator radiowy, gdyż idzie dziś jeszcze na wystawę Mariusza Drzewińskiego. To jest takie przemieszczanie się z miejsca na miejsce, takie łączenie światów, łączenie emocji.
Zwykle Grażynka zaczyna swój dzień od tego, że wstaje. I to jest pozornie błahe, gdyż nie każdy może i nie każdy chce. Więc w życiu najważniejsze jest to, by podjąć decyzję, że się wstaje, że się jest. Od tego właściwie zaczyna się jej pierwsza książka. Gdy kot Leon wstaje, wtedy na dobre zaczyna się jego życie.
Dziś świeci słońce i Grażynka w tajemnicy powiedziała, że nie przepada za jego nadmiarem, ale kiedy słońce pojawia się pierwszy raz od dawna, to trzeba się temu podporządkować i cieszyć.

15:30

15:30

Altanova Press, ul. Altanowa:

Za chwilę rozpocznie się przesłuchanie - Lidia, flecistka i klarnecistka jest z wizytą u Sebastiana Buczka, artysty wizualnego i muzyka. Za chwilę zacznie się próba, przesłuchanie w domu Sebastiana, które jest też siedzibą Altanova Press - niezależnej wytwórni płytowej, której częścią są tłoczone z wosku pszczelego płyty winylowe. Oprócz Lidii u Sebastiana jest jeszcze wołek - robaczek który siedzi w ziarnku fasoli a można zobaczyć go przez mikroskop. Za chwile Lidia zacznie grać.

15:38

15:38

Drogeria Mat, ul. Lubartowska:

W drogerii panuje bardzo ciepła, rodzinna atmosfera. To miejsce istnieje już od 26 lat, więc wszyscy sąsiedzi (a głównie sąsiadki) świetnie je znają i często wpadają tu na zakupy, ale również po poradę i na pogaduszki. Wiedzą, że na obie Panie Kasie zawsze mogą liczyć. Dziś piątek, więc to ostatnia chwila, żeby wybrać szminkę czy lakier do paznokci na weekendowe imprezy i uroczystości.

15:39

Warsztaty Kultury w Lublinie:

Zespół Warsztatów, zdaje się, dobrze się bawi podczas prac nad programami produkowanych przez nich festiwali.

15:45

15:45

Plac Litewski:

Jeden z ostatnich portretów Baobabu.

15:46

15:46

Widok na Rynek:

Z życia pięknego Lublin700 w roku Wielkiego Jubileuszu.

15:57

15:57

ul. Bernardyńska:

Rytmiczne dźwięki bębnów, coraz głośniej, niosą się po sąsiadujących ulicach. Trwają przygotowania do dzisiejszego, rozpoczynającego festiwal Kozienalia, koncertu.
Start godzina 18.00.