2 LIPCA (niedziela):
18.00–19.00 OFICJALNA CEREMONIA OTWARCIA
19.00–20.00 KONCERT INAUGURACYJNY Się Gra
Miejsce: Wirydarz Centrum Kultury, Peowiaków 12
3 LIPCA (poniedziałek):
9:00–9:45 PREZENTACJA DZIAŁALNOŚCI OŚRODKA „BRAMA GRODZKA – TEATR NN” Prezentacja Joanny Zętar (Brama Grodzka)
9:00–10:00 Jesziwa Mędrców Lublina Oprowadzanie: Monika Tarajko (Jesziwa)
9:00–11:00 Dzielnica żydowska i getto Oprowadzanie: Volodymyr Dyshlevuk (start: Brama Grodzka)
10:00–10:45 KOLEKCJE FOTOGRAFII OŚRODKA „BRAMA GRODZKA – TEATR NN” Prezentacja Patryka Pawłowskiego (Brama Grodzka)
10:00–10:45 OPOWIEŚCI RODZINNE: Historia rodzin Mincman i Freitag Spotkanie z Anną Minton (Szkoła, ul. Podwale 11)
10:00–10:45 SZLOMO LURIA I XVI-WIECZNE SZKOŁY TALMUDYCZNE W LUBLINIE Wykład Łukasza Stypuły (Jesziwa)
10:00–10:45 Donżon i Kaplica Trójcy Świętej Oprowadzanie: Katarzyna Lewandowska (Zamek)
10:00–11:00 Wystawa w Bramie Grodzkiej Oprowadzanie: Bartosz Gajdzik (Brama Grodzka)
11:00–12:30 Przekazanie medalu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Marii i Stanisława Jabłońskich do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” przez wnuczkę Janinę Żak-Krasucki Prowadzenie: Dominika Majuk (Brama Grodzka)
11:00–12:30 BAZA GENEALOGICZNA JRI-POLAND Prezentacja Robinn Magid (Szkoła, ul. Podwale 11)
11:00–11:45 ŻYDOWSKI LUBLIN WE WSPÓŁCZESNEJ LITERATURZE POLSKIEJ Wykład Sławomira Żurka (Jesziwa)
11:00–12:00 Dom Słów Oprowadzanie: Michał Kaczkowski (ul. Żmigród 1)
11:00–12:30 Nowy cmentarz żydowski Oprowadzanie: Teresa Klimowicz (ul. Walecznych 4)
11:00–12:30 WERNISAŻ WYSTAWY: Rodziny. Kolekcje fotografii z archiwum Bramy Grodzkiej Kurator: Patryk Pawłowski (Galeria Bramy Grodzkiej)
12:30–14:00 Przerwa na lunch
14:00–15:15 SPOTKANIE Z TOMASZEM PIETRASIEWICZEM, Dyrektorem Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” Prowadzenie rozmowy Paweł Próchniak (Brama Grodzka)
14:00–15:15 WOJNA ROSYJSKO-UKRAIŃSKA PO 2022. Dlaczego Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie? Wykład Romana Romantsova (Szkoła, ul. Podwale 11)
14:00–15:30 WARSZTATY TAŃCÓW IZRAELSKICH Prowadzenie Agnieszka Litman (Jesziwa)
14:00–15:30 SPACER Z OPOWIEŚCIĄ RODZINNĄ Spacer z Arie Hochbergiem (start: Brama Krakowska)
14:30–15:15 Trasa Podziemna Oprowadzanie: Andrzej Janociński (Rynek 1)
15:15–16:15 Piwnica pod Fortuną i Imaginarium Oprowadzanie: Patrycja Serafin (Rynek 8)
15:30–16:15 OPOWIEŚCI RODZINNE: Hanoar Hatzioni (Młodzież syjonistyczna) przed, w trakcie i po Holokauście. Yochewed Fryd i przyjaciele Prezentacja Sarit Brosh (Szkoła, ul. Podwale 11)
15:30–16:15 OPOWIEŚCI RODZINNE: Historia rodzin Trachtenberg i Kelner Spotkanie z Anat Harrel (Brama Grodzka)
15:30–16:15 WERNISAŻ WYSTAWY: Motel, syn kantora – rysunki dzieci ze szkoły I.L. Pereca w Lublinie Kurator: Piotr Nazaruk (ul. Grodzka 11)
15:30–17:30 Getto na Majdanie Tatarskim Oprowadzanie: Krzysztof Banach (start: Brama Krakowska)
16:00–17:00 Wystawa w Bramie Grodzkiej Oprowadzanie: Ziemowit Karłowicz (Brama Grodzka)
16:30–18:00 IN MEMORIAM: TADEUSZ PRZYSTOJECKI Prowadzenie Tsvika Schulman (Szkoła, ul. Podwale 11)
16:30–17:30 RODZINA BROMBERGÓW Prezentacja Wioletty Wejman (ul. 3 Maja 22/4)
16:30–17:30 FILM: Magiczne miasto, reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (Jesziwa)
17:00–18:30 Najważniejsze zabytki Lublina Oprowadzanie: Agnieszka Król (start: Brama Grodzka)
17:00–18:30 Dzielnica Wieniawa Oprowadzanie: Monika Tarajko (start: ul. Spokojna 1)
17:30–18:30 FILM: Widzący z Lublina, reż. Grażyna Stankiewicz (Jesziwa)
18:00–18:45 HISTORYCZNE MAPY JAKO POMOC W LOKALIZACJI DAWNYCH MIEJSC Prezentacja Jacka Jeremicza (Szkoła, ul. Podwale 11)
18:00–18:45 WERNISAŻ WYSTAWY: Czas na nowe spotkanie Kurator: Luiza Fijałkowska, Fundacja Szpilka (ul. 3 Maja 22/4)
19:00–21:30 21 SPACER TRASĄ POEMATU O MIEŚCIE LUBLINIE JÓZEFA CZECHOWICZA Prowadzenie: Joanna Zętar (Wiadukt Poniatowskiego)
19:00–20:30 KONCERT: Songs from Testimonies Zisl Slepovitch & Sasha Lurje (Brama Grodzka)
19:00–21:00 FILM & KONCERT: Alicia Svigals & Donald Sosin Film niemy The Man without the World z muzyką na żywo: (Teatr Stary)
4 LIPCA (wtorek):
9:00–9:45 NIE/SPALONA BIBLIOTEKA JESZYWAS CHACHMEJ LUBLIN Prezentacja Piotra Nazaruka (Jesziwa)
9:00–10:15 PANEL OPOWIEŚCI RODZINNYCH (I): Historie trzech rodzin opowiedzą Brigitte Waks Attal, Dorota Liliental i Robert Krochmalik (Szkoła, ul. Podwale 11)
9:00–10:30 SPACER Z OPOWIEŚCIĄ RODZINNĄ Spacer z Anną Minton (Brama Grodzka)
10:00–10:45 OPOWIEŚCI RODZINNE: Historia „Loli” Opowieść Tzviki Shulmana w pierwszej osobie (Brama Grodzka)
10:00–10:45 OŚWIATA SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ W LUBLINIE 1918–1939 Wykład Romana Romantsova (Jesziwa)
10:00–10:45 Donżon i panorama Lublina Oprowadzanie: Katarzyna Lewandowska (Zamek)
10:00–11:00 Wystawa w Bramie Grodzkiej Oprowadzanie: Emil Majuk (Brama Grodzka)
11:00–12:30 PAMIĘĆ O ZAGŁADZIE W EPOCE CYFROWEJ Dyskusja grupowa, prowadzenie: Teresa Klimowicz (Brama Grodzka)
11:00–12:30 JAK PROWADZIĆ BADANIA W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM W LUBLINIE Prezentacja Agnieszka Konstankiewicz (Archiwum Państwowe, ul. Jezuicka 13)
11:00–12:00 Dom Słów Oprowadzanie: Michał Kaczkowski (ul. Żmigród 1)
11:00–14:00 Państwowe Muzeum na Majdanku Wizyta z przewodnikiem (start: Brama Grodzka)
12:30–14:00 Przerwa na lunch
14:00–15:15 SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM ŻUKIEM, Prezydentem Miasta Lublin Dyskusja moderowana, prowadzenie: Krzysztof Stanowski (Jesziwa)
14:00–15:00 PRZEŚLADOWANIA I ZAGŁADA ŻYDÓW LUBELSKICH Wykład Jakuba Chmielewskiego (Szkoła, ul. Podwale 11)
14:00–15:15 VOICES 4 DIALOGUE Prezentacja Webdocumentary na temat Aleksa Dancyga: Edukacja o Holokauście w Izraelu i Polsce Prowadzenie: Izabela Czumak, Dominika Majuk, Bartosz Gajdzik (Brama Grodzka)
14:00–15:30 Najważniejsze zabytki Lublina Oprowadzanie: Volodymyr Dyshlevuk (start: Brama Grodzka)
14:00–15:30 Dzielnica żydowska i getto Oprowadzanie: Krzysztof Banach (start: Brama Grodzka)
14:30–15:15 Trasa Podziemna Oprowadzanie: Andrzej Janociński (Rynek 1)
15:15–16:00 Piwnica pod Fortuną i Imaginarium Oprowadzanie: Ziemowit Karłowicz (Rynek 8)
15:30–16:30 DZIEDZICTWO POLEGA NA ZADAWANIU PYTAŃ Animated Explainer Video Dyskusja grupowa, prowadzenie: Izabela Czumak, Dominika Majuk i Bartosz Gajdzik (Brama Grodzka)
15:30–17:00 TANIEC W KRĘGU Z EUROPY I NIE TYLKO Warsztaty taneczne Prowadzenie Ernestine Lawrence (Jesziwa)
15:30–17:00 Miejsce Pamięci w Lesie Krępieckim Oprowadzanie: Krzysztof Banach (start: Brama Grodzka)
15:30–17:00 SPACER Z OPOWIEŚCIĄ RODZINNĄ Stary cmentarz żydowski Oprowadzanie: Teresa Klimowicz, historia rodzinna: Robinn Magid (ul. Kalinowszczyzna)
16:00–17:00 Wystawa w Bramie Grodzkiej Oprowadzanie: Agata Radkowska (Brama Grodzka)
17:00–17:45 UCIECZKA I PRZETRWANIE: Polscy Żydzi w Związku Radzieckim w czasie II wojny światowej Wykład Rity Nash (Brama Grodzka)
17:00–17:45 W OBIEKTYWIE CHUCKA FISHMANA: Portret polskich Żydów, 1975–2022 Prezentacja Chucka Fishmana (Jesziwa)
17:00–17:45 HISTORIA NA WIESZAKU – podróż w przeszłość, w której drogowskazem staje się zwykły przedmiot codziennego użytku Wykład i wernisaż wystawy Małgorzaty Michalskiej-Nakoniecznej (ul. 3 Maja 22/4)
17:00–17:45 Z LUBLINA DO PARYŻA – suplement do twórczości Symchy Trachtera (1890–1942) i Henryka Lewensztadta (1893–1962) Wykład Teresy Śmiechowskiej (Szkoła, ul. Podwale 11)
18:00–18:45 PROJEKT „GŁOS CISZY” Prezentacja Samanthy Rodríguez Del Rio (Szkoła, ul. Podwale 11)
18:00–18:45 WERNISAŻ WYSTAWY: Wycinanka żydowska Inga Marczyńska (Dom Słów, ul. Żmigród 1)
18:00–18:45 TEATR: Opowieści z nocy Spektakl w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego, Roberta Brzozowskiego i Mariana Pędzisza (Brama Grodzka)
19:00–21:00 MARSZ PAMIĘCI Przejście szlakiem pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” (Al. Tysiąclecia)
5 LIPCA (środa):
9:00–10:15 PANEL OPOWIEŚCI RODZINNYCH (II) Historię rodzin opowiedzą Samantha Rodríguez Del Rio, Carol Cedarholm i Carl Feuer (Szkoła, ul. Podwale 11)
9:00–10:00 Jesziwa Mędrców Lublina Oprowadzanie: Joanna Krauze (Jesziwa)
9:00–10:30 SPACER Z OPOWIEŚCIĄ RODZINNĄ Spacer z Tsilą Sarą Matsree-Kayt (start: Brama Grodzka)
9:45–10:30 OPOWIEŚCI RODZINNE: Historia rodziny Zandbergów Spotkanie z Yoelem Zandbergiem (Brama Grodzka)
10:00–10:45 Donżon i Kaplica Trójcy Świętej Oprowadzanie: Katarzyna Lewandowska (Zamek)
10:00–11:00 Kamienica Brombergów Oprowadzanie: Ewa van der Veer-Chrościechowska (ul. 3 Maja 22/4)
10:00–11:00 Wystawa w Bramie Grodzkiej Oprowadzanie: Dominika Majuk (Brama Grodzka)
10:00–11:15 SZTYNORT 1935 – Prezentacja filmu w technologii Virtual Reality, reż. Jakub Maiński (kolejne pokazy: 14:00, 15:15) (Szkoła, ul. Podwale 11)
10:30–11:30 KOLEKCJA SZKLANYCH NEGATYWÓW Dyskusja z udziałem Alana Lockwooda, Piotra Nazaruka i Tal Schwartz (Szkoła, ul. Podwale 11)
10:30–11:30 FAMILY STORY Zaginiony skarb – listy, które rzucają światło na historię Emanuela Gradela i jego rodziny Spotkanie z Ruth Keren (Brama Grodzka)
10:30–11:15 BAZY DANYCH NOWEGO CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO W LUBLINIE Wykład Moniki Tarajko (Jesziwa)
11:00–12:00 Dom Słów Oprowadzanie: Michał Kaczkowski (ul. Żmigród 1)
11:00–12:30 Najważniejsze zabytki Lublina Oprowadzanie: Volodymyr Dyshlevuk (start: Brama Grodzka)
11:30–12:15 PROJEKT „ŻONKILE” Prezentacja Shelley Capozzi i Bartosza Gajdzika (Brama Grodzka)
11:30–12:15 OPOWIEŚCI RODZINNE: STAJĄC SIĘ LUBLINEREM – Ewa Maria Slaska Prowadzenie rozmowy Piotr Nazaruk (Szkoła, ul. Podwale 11)
11:30–12:15 DESTRUKCJA CMENTARZY ŻYDOWSKICH W POLSCE PO 1945 ROKU Wykład Krzysztofa Bielawskiego (Jesziwa)
12:30–14:00 Przerwa na lunch
14:00–14:45 TECHNOLOGIA DOPASOWANIA DNA MYHERITAGE, ABY UDOWODNIĆ LUBELSKIE POCHODZENIE MyHeritage, prezentacja on-line Daniela Horowitza (Brama Grodzka)
14:00–14:45 POCZĄTKI ŻYDOWSKIEJ PRZESTĘPCZOŚCI ZORGANIZOWANEJ NA ZIEMIACH POLSKICH W XIX WIEKU Przypadek lubelskiej szajki „Kojech Gejers” Wykład Adama Kopciowskiego (Szkoła, ul. Podwale 11)
14:00–15:00 SPACER Z OPOWIEŚCIĄ RODZINNĄ Spacer z Danem Orenem (start: Brama Grodzka)
14:00–15:30 Muzeum Narodowe w Lublinie. Wystawa stała Zwiedzanie z przewodnikiem (Zamek)
14:30–15:15 Trasa Podziemna Oprowadzanie: Andrzej Janociński (Rynek 1)
15:00–15:45 NADZIEJA I ROZPACZ: Powrót Żydów do Polski po II wojnie światowej Wykład Rity Nash (Brama Grodzka)
15:00–15:45 LUBLIN I JEGO NARODY OD UNII LUBELSKIEJ DO UNII EUROPEJSKIEJ Wykład Mirosława Filipowicza (Szkoła, ul. Podwale 11)
15:00–17:00 Dzielnica żydowska i getto Oprowadzanie: Joanna Krauze (start: Brama Grodzka)
15:15–16:00 Piwnica pod Fortuną i Imaginarium Oprowadzanie: Ziemowit Karłowicz (Rynek 8)
16:00–17:00 NASZE LUBELSKIE ŻYDOWSKIE KORZENIE – CO DLA NAS ZNACZĄ? Wykład Dvory Trachtenberg (Brama Grodzka)
16:00–17:00 Wystawa w Bramie Grodzkiej Oprowadzanie: Izabela Czumak (Brama Grodzka)
16:00–17:00 HISTORIA PEWNEGO NAGROBKA, Promocja książki Spotkanie z Danem Orenem (Szkoła, ul. Podwale 11)
16:00–18:15 Muzeum Wsi Lubelskiej Oprowadzanie z przewodnikiem (start: Plac Zamkowy)
17:00–18:00 SPOTKANIE Z JAROSŁAWEM KURSKIM: Odkrywanie żydowskiej tożsamości w polskich rodzinach Prowadzenie: Marek Radziwon (Szkoła, ul. Podwale 11)
19:00–22:00 CEREMONIA ZAMKNIĘCIA Ognisko, warsztaty piosenki jidysz, prowadzenie Moishele Alfonso (Zalew Zemborzycki)
6 LIPCA (czwartek):
8:30/9:00–19.00 LUBLIN – CHEŁM – SOBIBÓR – LUBLIN wyjazd całodzienny
8:30/9:00–19.00 LUBLIN – ZAMOŚĆ – BEŁŻEC – LUBLIN wyjazd całodzienny
8:30/9:00–19.00 LUBLIN – LUBARTÓW – MIĘDZYRZEC PODLASKI – LUBLIN wyjazd całodzienny
11.00–12.00 TRÓJKĄT LUBELSKI – Jesziwa, Szpital Żydowski, Dom Pereca Oprowadzanie Piotr Nazaruk (start: Jesziwa)
11:00–14:00 Państwowe Muzeum na Majdanku Wizyta z przewodnikiem (Majdanek)
12:00–13:00 Wystawa w Bramie Grodzkiej Oprowadzanie po wystawie (Brama Grodzka)
15.00–17.00 Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublina Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu, Uroczystość organizowana przez Urząd Miasta Lublin, wstęp tylko za zaproszeniami (Teatr Stary)
7 LIPCA (piątek):
8:30/9:00–17.00 LUBLIN – WŁODAWA – SOBIBÓR – LUBLIN wyjazd 1/2 dnia
8:30/9:00–17.00 LUBLIN – KAZIMIERZ DOLNY – LUBLIN wyjazd 1/2 dnia
12:00–13:00 Wystawa w Bramie Grodzkiej Zwiedzanie z przewodnikiem (Brama Grodzka)
19.00–22.00 SZABAT Spotkanie ze społecznością żydowską Lublina (Jesziwa)
Uwaga, większość wydarzeń w ramach Zjazdu Lublinerów odbywać się będzie w języku angielskim.
Program i szersze opisy wydarzeń w języku angielskim →
Zobacz propozycje wycieczek po regionie →