Edward Hartwig

Mieczysław Rotblit (zm. lata 40. XX wieku)

Mieczysław Abram Rotblit – fotograf; był jednym z lepiej zapowiadających się i najaktywniejszych członków Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.

 

Henryk Makarewicz (1917–1984)

Henryk Makarewicz – polski fotografik, operator filmowy, od 1945 roku związany z Polską Kroniką Filmową. Członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.

 

Zaułek Hartwigów w Lublinie

Schody zbudowane w 1874 roku w celu połączenia ulicy Kowalskiej i placu Rybnego. W 2004 roku przestrzeń otrzymała imię Zaułka Hartwigów.

Julia Hartwig's Biography

Poet, writer, essayist, translator from French and English, author of many volumes of poetry, introductions to Edward Hartwig’s photographic albums and books for children.

 

 

Fotoreportaż lubelski

Fotoreportaż jest głównie przeznaczony do publikacji prasowej. Ta kategoria wypowiedzi poprzez fotografię, która ma ambicje obrazem opowiadać o ważnych wydarzeniach, bronić różnych racji społecznych, walczyć o podstawowe ideały od wieków decydujące o kształcie relacji międzyludzkich, z trudem mieści się w formule dziennika.

 

Edward Hartwig – fotografie z odbudowy Lublina w 1954 roku

W 1954 roku podczas prac remontowych prowadzonych na terenie Starego Miasta przebywał w Lublinie Edward Hartwig. Podczas pobytu powstały zdjęcia dokumentujące prowadzone prace budowlane i odbudowę miasta.

 

Historia lubelskich zakładów fotograficznych do 1939 roku

Lublin może poszczycić się długimi tradycjami fotograficznymi. Pierwsi fotografowie zaczęli działać tu prawdopodobnie już w latach 40. XIX wieku, a więc kilka lat po wynalezieniu fotografii (1839 rok). Lubelskie zakłady fotograficzne prezentowały wysoki poziom zarówno w XIX stuleciu, jak i w początkach XX wieku, co spowodowało, że w dwudziestoleciu międzywojennym Lublin stał się jednym z ciekawszych ośrodków fotograficznych wolnej Polski.

 

Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne

Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne (LTF) powstało na przełomie lat 1936 i 1937 w Lublinie. W okresie międzywojennym walnie przyczyniło się do rozwoju lubelskiej fotografii artystycznej. Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne działa z przerwami do dziś.

 

Subskrybuje zawartość