Miłosz w Lublinie

Projekt "Miłosz w Lublinie” to kompleksowe działanie mające na celu promocję osoby i twórczości Czesława Miłosza, a jego głównym założeniem jest rekonstrukcja i reinterpretacja związków, jakie łączyły poetę z Lublinem na podstawie zebranego materiału dokumentującego oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych kanałów komunikacji. Projekt powstał przy współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wpisuje się w obchody 100. rocznicy urodzin Noblisty oraz 30-lecie nadania poecie doktoratu honoris causa przez KUL.

Zobacz program i obejrzyj relację z konferencji
"Miłosz - Czechowicz. Lektury paralelne"

Publikacja z materiałami z konferencji


BIBLIOTEKA MULTIMEDIALNA / MATERIAŁY

 

Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie) – polski poeta i prozaik, historyk literatury, profesor literatury słowiańskiej w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, profesor Uniwersytetu Harwarda, laureat Neustadt International Prize for Literature (1978), laureat literackiej Nagrody Nobla (1980).

 

Więcej o życiu i twórczości Noblisty na stronach: 

Czesław Miłosz (1911–2004) 

Czesław Miłosz - kalendarium życia 

 


 

 

Spuścizna Czesława Miłosza obejmuje zbiory poezji, powieści, eseje, artykuły, listy i in. Jego prace zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. 

 

Więcej na stronie: 

Czesław Miłosz - bibliografia

 

 

Zapoznaj się z historiami mówionymi na temat pobytu Czesława Miłosza w Lublinie:

 

 

 

Rok Miłosza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoInstytut KsiazkiKatolicki Uniwersytet Lubelski
Radio LublinGazeta LublinTVP Lublin

Twoja przeglądarka nie obsługuje wtyczki do przeglądania plików multimedialnych

Opis projektu

Punktem odniesienia dla projektu są wizyty Czesława Miłosza w Lublinie, zarówno pierwsze – w 1938 oraz 1939 r. – które miały związek z Józefem Czechowiczem, jak i kolejne – w 1981 i 1999 r. – które odbyły się z inicjatywy środowiska akademickiego KUL. Ich ślady ciągle pozostają rozproszone po lubelskich archiwach, często nieudostępnianych zbiorach prywatnych i we wspomnieniach, dlatego zasadniczym elementem projektu są cenne wspomnienia osób, które zetknęły się z twórcą. Wszystkie wizyty poety miały znaczenie dla miasta Lublina. Często stanowiły one element nie tylko zbiorowej, ale przede wszystkim prywatnej historii wielu osób – zarówno wybitnych postaci z życia kulturalno-naukowego, jak i, dziś już prawie anonimowych, pasjonatów sztuki Miłosza - które dzięki tym spotkaniom mogły osobiście poznać poetę, a nawet się z nim zaprzyjaźnić. 

 

W listopadzie zapraszamy na sesję naukową oraz wieczór wspomnieniowy. Na jesieni ukażą się również dwie publikacje, w tym nowy numer "Scriptores". Szczegóły na stronie projektu oraz na portalu społecznościowym faceboook, gdzie będzie można wygrać okolicznościowe gadżety. Zapraszamy!

 

Kontakt

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
ul. Grodzka 21
20-112 Lublin
tel. (081) 532 58 67
fax. (081) 534 61 10
 

Koordynator projektu:

Aleksandra Zińczuk
olatnn@gmail.com

 

Sekretarz konferencji /KUL/:

Urszula Wieczorek
urszulawieczorek@wp.pl


Konferencja

stopka