Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Leksykon nauczycieli tajnego nauczania

Lista nauczycieli tajnego nauczania na Lubelszczyźnie

 

Uczniowie szkoły podstawowej wraz z nauczycielką tajnego nauczania Janiną Kotlińską
Uczniowie szkoły podstawowej wraz z nauczycielką tajnego nauczania Janiną Kotlińską.

1. Adamczewski Zygmunt ks. Puławy
2. Adamczyk Stanisław Biłgoraj

3. Adamczyk Władysław Lublin
4. Adamiak Janina Zakrzówek
5. Adamiak Władysław Zakrzówek
6. Adamski Adam Puławy
7. Adler Hersz Puławy
8. Aftyka Stanisław Biała Podlaska
9. Altman Froim Siedlce
10. Anasiewicz Józefa Bełżyce
11. Andzelm Paweł Janowiec
12. Aniołek Maria Dęblin-Irena
13. Antoniak Aleksandra Siedlce
14. Arlt Stanisław Lublin
15. Aspras Bronisław Ruda Huta

16. Aspras Kazimierz Wola Uhruska
17. Augustyńska-Krzymowska Zofia Lublin
18. Bac Stanisław Puławy


19. Backiel Irena Świdnik
20. Baczyńska Irena Puławy

 

21. Bagieńska Adela Lublin
22. Bagińska Jadwiga Lublin
23. Bagińska Władysława Batorz
24. Bajon Franciszka Opole Lubelskie
25. Bajon Jan Opole Lubelskie
26. Bakalarz Maria Osiny
27. Bakiera Szymon Osiny
28. Balcerek Czesława Załucze Nowe
29. Banach Antoni Zamość
30. Banaszek Kazimierz Zakrzówek
31. Bara Józef Krzczonów
32. Barańska Wiktoria Hrubieszów
33. Barcikowska Aniela Kraśnik
34. Barg Rachela Siedlce
35. Barnaś Maria Wojciechów
36. Bartecka Janina Godów
37. Bartecki Mikołaj Godów
38. Bartłemowicz Józef Dęblin-Irena
39. Barwa Tadeusz ks. Płonka
40. Batko Marian ?
41. Batko Walerian Radzyń
42. Bator Franciszek Siedlce
43. Batorska Otylia Zaklików
44. Batorski Eligiusz Zaklików
45. Bauer Sefan Janowice, Zamość
46. Bazelan Stanisław Karczmiska
47. Bazgier Anna Borków

Anna Bazgier - fotografia
Anna Bazgier - fotografia (Autor: ; )

48. Beger Janina Nałęczów
49. Begiełło Stanisław Zamość
50. Bender Regina Bazanów
51. Bentkowska Katarzyna Frankamionka
52. Beń julian Woroniec
53. Bełza Jan Majdanki W.
54. Bensch Teodor Lublin
55. Berezecki Ferdynand Chełm
56. Berezowska Helena Lipowiec
57. Bezyk Kazimiera Zamość
58. Bęben Petronela Podzamcze
59. Białas – Paul Stanisława Kraśnik
60. Białucha Stefania Baranów
61. Biedrońska Anna Krasne
62. Biegalski Szymon Chełm
63. Bielaszek Kazimiera Zamość
64. Bielawska Leokadia Lublin
65. Bielecki Ludwik Zamość
66. Bielska Zofia Lublin
67. Bieniecka Janina Niwiski
68. Bieniecki Wincenty Niwiski
69. Biernacka Janina Siedlce
70. Bijata Edward Zamość
71. Bikart Janina Czerniejów
72. Bińczycka Janina Dęblin-Irena

73. Biront Włodzimierz ?
74. Bis Ignacy Zamość
75. Blass Tauba Siedlce
76. Błaszczak Jan Chełm
77. Błaszczak Maria Chełm
78. Bławat Stanisław Chełm
79. Bober Edmund Pawłowice
80. Bober Helena Pawłowice
81. Bobiński Antoni Chodel
82. Boblewska Emilia Siedlce
83. Bobryk Kazimierz Dorohusk
84. Bochen Jan Wisznice
85. Bocheńska Maria Łubki
86. Bodzeńska Antonina Dęblin-Irena
87. Bogucki Józef Lublin
88. Bogusiewicz Jadwiga Chełm
89. Boguszewicz Piotr Żyznów

Niemcy zamknęli nam szkołę i profesorowie zaczęli organizować komplety tajnego nauczania
90. Bohun Piotr Szczebrzeszyn
91. Bojar Józef Zamość
92. Bojarczuk Michał Zamość
93. Bojarska Stanisława Horodło
94. Bondarewicz-Kuźma Janina Turkowice
95. Bornus Leon  Chełm

Lista żyjących nauczycieli, którzy prowadzili tajne nauczanie w Puławach w okresie okpacji niemieckiej
Lista żyjących nauczycieli, którzy prowadzili tajne nauczanie w Puławach w okresie okpacji niemieckiej (Autor: Pałka, Mieczysława)

96. Borowicz Henryk Biała Podlaska
97. Borowiec Franciszek Bychawa ?
98. Borowiec Wanda Bychawa
99. Borowiecka Helena Lublin
100. Borucińska Zofia Niemojki
101. Bosiak Zdzisław Zamość
102. Boska Hanna Puławy

Pan Zienkiewicz i pani Boska uczyli mnie w gimnazjum, a później prowadzili tajne komplety - Maria Wnuk - fragment relacji świadka historii

Pierwsze tajne komplety w Puławach zorganizował ksiądz Orłowski - Maria Wnuk - fragment relacji świadka historii

Do Puław jeździłam zdawać egzaminy na tajnych kompletach - Lidia Ochalska - fragment relacji świadka historii

Lidia Ochalska - relacja świadka historii

Profesorowie uczyli nas potajemnie - Zofia Darowna - fragment relacji świadka historii

Tajna Organizacja Nauczycielska w Żyrzynie składała się początkowo z czterech osób - Barbara Miluska - fragment relacji świadka historii

Egzamin był u pani Boskiej na strychu - Hanna Chmielewska - fragment relacji świadka historii


103. Bownik Jan Wilkołaz
104. Bożek Anna Zakrzów
105. Bożek Józef Parczew
106. Brachowski Marek Czuchów
107. Brajerski Tadeusz Lublin
108. Brandl Michał Dęblin-Irena

109. Bratkowska Maria Biała Podlaska
110. Breitmeier Bronisław Lubartów
111. Breitmeier Zofia Lubartów
112. Brodowska Helena Kępa Chotecka
113. Brus Helena Chełm
114. Brydak Henryk Kraśnik
115. Brzozowska Henryka Stanin
116. Brzozowska Wiarosława Zamość
117. Brzozowski Stanisław Łuków
118. Budnica Jadwiga Lublin
119. Budniakiewicz Edmund Oblasy
120. Budzyński Stanisław Stoczek Łukowski
121. Bugno Eugenia Lublinie
122. Bujewicz (Wojdakowska) Wanda Puławy

Wanda Bujewicz - fotografia
Wanda Bujewicz - fotografia (Autor: ; )

Helena Wilczyńska, Wanda Grzebalska i Wanda Bujewicz na spotkaniu nauczycieli i uczniów tajnego nauczania
Helena Wilczyńska, Wanda Grzebalska i Wanda Bujewicz na spotkaniu nauczycieli i uczniów tajnego nauczania (Autor: ; )

123. Buksbaum Melania Biała Podlaska
124. Bulanda Mieczysław Sosnowica
125. Buniewicz Zofia Lublin
126. Burcon Leokadia Wólka Wieprzycka
127. Burda Stanisław Polany
128. Burek Zenobia Markuszów
129. Burkowski Adolf Janów Lubelski
130. Burzmińska Zofia Zamość
131. Burzyński Jerzy Lublin
132. Byczewska Maria Kraśnik
133. Caban Bolesław Rogów
134. Cagara Franciszek Kraśnik
135. Cagara Maria Kraśnik
136. Cap Józef Łuków
137. Carnett Stanisław Biała Podlaska
138. Cenkiel Stanisław Dęblin-Irena

139. Chalubińska Maria Kraśnik
140. Chałubińska Aniela Lublin

Gimnazjum i Liceum im. Unii Lubelskiej w Lublinie przed II wojną światową - Zofia Tarka - fragment relacji świadka historii

Wakacje uczniów tajnego kompletu w Kiełczewicach w 1943 roku
Wakacje uczniów tajnego kompletu w Kiełczewicach w 1943 roku (Autor: ; )

141. Chamerska Halina Garbów
142. Charkowska Józefa Hrubieszów
143. Chełchowska Jadwiga Lubomirka

Uczniowie szkoły podstawowej w Zagłobie w 1941 roku
Uczniowie szkoły podstawowej w Zagłobie w 1941 roku (Autor: ; )

Mama prowadziła tajne nauczanie w kilku miejscowościach na Powiślu - Elżbieta Wzorek - fragment relacji świadka historii


144. Chełchowski Józef Ćwiętalka

Tata wspomagał lekcje religii w szkole - Elżbieta Wzorek - fragment relacji świadka historii


145. Chlastawa Andrzej ks. (link) Lublin, Garbów
146. Chełstowski Zygmunt Biała Podlaska
147. Chmiel Mieczysław Batorz
148. Chmiel Mieczysław Kraśnik
149. Chmielewska Aniela Baranów
150. Chmielewska Eugenia Baranów

151. Chmielewski Jan Lublin
152. Chmielewski Mieczysław Konstantynów
153. Chmielewski Teodor Baranów
154. Chmura Bronisława Chełm
155. Chmura Franciszek Kraczewice
156. Chmurzyńska Henryka Lublin
157. Chodorowska Maria Nałęczów
158. Chodorowski Jan Nałęczów
159. Chojecka Anna Franciszków
160. Chojecka Teodozja Idalin
161. Chojnacka Helena Żyrzyn
162. Chojnacki Ryszard Gródek-Baranów
163. Chołast Józef Dęblin-Irena
164. Chołast Stanisława Dęblin-Irena
165. Chomiuk Franciszek Miastkówek
166. Chorąży Franciszek Orchówek
167. Chrząstek Andrzej Krasnystaw
168. Chrząstek Maria Krasnystaw
169. Chrząstkowa Maria Szczebrzeszyn
170. Chudziński Mieczysław Lublin
171. Cichocka Barbara Wąwolnica
172. Cichocka Lucyna Chełm
173. Cichocki Władysław Wąwolnica
174. Cichulski Bolesław Piaski
175. Ciepły Jakub Zamość
176. Cieślik Stanisław ks. Chełm
177. Cieśliński Karol Zamość
178. Ciuk Jan Garwolin
179. Cybulska Helena Chełm
180. Cygańczuk Janina Wronów Godowski
181. Czaja Franciszek Ostrów Lubelski
182. Czajka Stanisław ks. ?
183. Czajkowska Danuta Lublin
184. Czajkowska Dominika Biała Podlaska
185. Czajkowska Franciszka Zamość
186. Czajkowski Stefan Poniatowa
187. Czajkowski Stefan Kolano
188. Czapiński Zygmunt Międzyrzec Podlaski
189. Czapla Władysław Pawłowice
190. Czapelski Wacław Chełm
191. Czarkowski Wincenty Janusz Lublin
192. Czarnecki Czesław Dzierzkowice
193. Czarnecka Weronika Fajsławice

Weronika Czarnecka - nauczycielka tajnego nauczania
Weronika Czarnecka - nauczycielka tajnego nauczania (Autor: ; )

Mama koniecznie chciała dostać się do Lublina, ale jeszcze kilka lat spędziliśmy w Fajsławicach - Władysław Czarnecki - fragment relacji świadka historii

Udział moich rodziców - Weroniki i Wiktora Czarneckich w tajnym nauczaniu - Władysław Czarnecki - fragment relacji świadka historii

194. Czarnecki Wiktor Fajsławice

Z Fajsławic do Lublina - Władysław Czarnecki - fragment relacji świadka historii


195. Czarnocki Stanisław Rybczewice
196. Czarnomski Józef Janowiec n. Wisłą
197. Czarnota Józef Ułęż-Sobieszyn
198. Czarnota Wiktoria Ułęż
199. Czekajski Jan Stok
200. Czekierda Julianna Wólka Petryłowska
201. Czerny Helena Kalinówka
202. Czeryna Saturnina Aleksandrów
203. Czeski Adam ks. Puławy


204. Człowiekowska Wanda Zamość
205. Czyżewska Irena Zamogile
206. Czyżowa Maria Lublin
207. Czyżyk Bronisław Serpelice
208. Ćwikliński Paweł Bełżyce
209. Danilkiewicz Aleksandra Parczew
210. Daćko Bolesław Dęblin-Irena

211. Daniuk Maria Dęblin-Irena

212. Dąbkowska Michalina Lublin
213. Dąbrowska Irena Ubrodowice
214. Dąbrowska Maria Zamość
215. Dąbrowska Matylda Włodawa
216. Dąbrowska Natalia Stróża
217. Dąbrowski Edward Chodel
218. Dellorm Jan Włodawa
219. Dembowska Stefania Borowe
220. Dembowska Zuzanna Kułakowice
221. Denkiewicz Bronisława Wierzbie
222. Denis Piotr Tarnogród
223. Denisow Helena Lublin
224. Depta Władysław Cynków
225. Dejerczyk Leonora Włodawa
226. Długosz Józefa Kępa Chotecka
227. Długosz Władysław Kępa Chotecka
228. Dłutowski Aleksander Dęblin-Irena
229. Dłutowski Zdzisław Drążgów
230. Dmitruk Stefan Janów Podlaski
231. Dmowska-Żmudzka Helena Stasin
232. Dobosz Helena Suchowola
233. Dobrosielski Władysław Żyrzyn
234. Dobrowolska Marta Leśna Podlaska
235. Dobrowolski Henryk Lubartów
236. Dobrzańska Helena Siedlce
237. Dobrzańska Maria Elżbieta (?)
238. Dolina Józef Lublin
239. Domańska Anna Dragany
240. Domańska Gryzelda Ludmiłówka
241. Domina Stanisław Wierzba
242. Dorantt Stanisława Zwierzyniec
243. Dorożyński Stefan Biała Podlaska
244. Drewnowski Lucjan Sławin
245. Drozd Władysław Serpelice
246. Drylski Jerzy Piaski Lubelskie
247. Drzewicki Edward Lublin (pow.)
248. Duch Franciszek Strachosław
249. Dudek Aniela Terespol
250. Dudek Eugenia Białepole i inne
251. Dudek Zofia Pniówno i inne
252. Dudziński Tadeusz (powiat garwoliński)
253. Dudzińska-Kafarska Kazimiera Lublin
254. Duński Stanisław Biała Podlaska
255. Duszyńska Aniela Nałęczów
256. Dutkiewicz Eugenia Czeberaki
257. Dygut-Prószyńska Stanisława Dzierzkowice
258. Dyrka Stanisław Biłgoraj
259. Dziedzic Stanisława Nowosiółki
260. Dziekońska Weronika Chełm
261. Dziewiszek Irena Chełm
262. Dziewulska Florentyna Łuków
263. Dziewulski Eugeniusz Łuków
264. Dziwisińska Wanda Rzeczyca Ziemiańska
265. Dzwisiński Stanisław Kępa Chotecka
266. Dzwonnik Katarzyna Chełm

Niemcy postanowili otworzyć szkołę powszechną, musieliśmy się uczyć ze „Sterów” - Longin Jan Okoń - fragment relacji świadka historii


267. Dzwonnik Kazimierz Chełm
268. Eliaszczuk Mieczysław Leszczany
269. Englert Bronisław ks. Zamość
270. Eminowicz Kazimiera Starościn
271. Falkowski Witold Chełm
272. Falski Bronisław Łubki
273. Farbiszewska Maria Chełm
274. Faściszewska (Chojnacka?) Helena Żyrzyn
275. Faściszewski Alfons Końskowola
276. Felburn Stanisław Garwolin
277. Felsenstejn Sara Łosice
278. Fenc Paulina Zamość
279. Fenc Tadeusz Zamość
280. Ferens Władysława Józefów nad Wisłą
281. Filak Kazimiera Wola Czołnowska
282. Filip Seweryn Lublin
283. Filipowicz-Baran Regina Rudnik
284. Folwarczna Cecylia Weremowiec
285. Franczak Stanisława Markuszów
286. Franecka Karolina Horodyszcze
287. Franecki Józef Siedliszcze
288. Frąckiewicz Henryk Wólka Ostrożeńska
289. Frąk Kazimiera Lublin
290. Furdal Józef Puławy

291. Frydecka Janina
292. Gac Piotr ?
293. Gadzińska Adela Lublin
294. Gaczoł Kazimierz Rejowiec
295. Gadzinnowska Lokadia Olszanka
296. Gagoś Krystyna Ługów
297. Gajewska Lublin
298. Gajewski Henryk Horodyszcze
299. Gajewski Tadeusz Zamość
300. Galińska Lucyna Lublin
301. Gałacińska Izabela Lublin
302. Gałasiński Stefan Zamość
303. Gancarz Marianna Opole Lubelskie
304. Gardasz Władysław Ostrów Lubelski
305. Gawdzik Zofia Opole Lubelskie
306. Gąbka Stanisław Puławy

307. Gąsior Józefa Wywłoczka
308. Gąsiorowska Halina Chełm
309. Gdula Paweł Lublin
310. Gedko Marian Garbów
311. Germata Aniela Chełm
312. Germata Roman Chełm
313. Gębala Katarzyna Majdan Sitaniecki
314. Gierczak Stefania Zwierzyniec
315. Gieroś Irena Turobin
316. Gietka Marian Przybysławice
317. Gietka Stanisława Przybysławice
318. Gietko Hipolit Krasnobród
319. Gieysztor Zofia Lublin

Pamiętam kiedy zaczęto organizować tajne nauczanie - Maria Pietraszewska - fragment relacji świadka historii

320. Ginalska Stefania Chełm
321. Gindrich - Roman Petronela Sawin

Petronela Gindrych, to była dzielna nauczycielka - Bolesław Błaszczuk - fragment relacji świadka historii 

Petronela Gindrych – nauczycielka tajnego nauczania - Bolesław Błaszczuk - fragment relacji świadka historii

322. Glinka Stanisław (Adam Wrzos) (link) Parczew
323. Głąb Antoni Kumów
324. Głąb Edward Gruszka Mała
325. Głąb Zofia Gruszka Duża
326. Głodun Piotr Lublin
327. Głouszek Bronisława Kowel
328. Głowacki Władysław Chełm
329. Głowińska Feliksa Chełm
330. Głusiuk Mieczysław Świdnik
331. Golbianka Waleria Puławy

332. Goluda Stanisław Wola Studziańska
333. Godlewska Janina Ryki
334. Goławska ? Ostrów Lubelski
335. Goławski Zygmunt Ostrów Lubelski
336. Gołąbek Władysław Łosice
337. Gołębiowski Eugeniusz Wojciechów i inne
338. Gomółka Antoni ks.
339. Gonek Michał Rechta-Kiełczewice
340. Gorzechowski Szczęsny Puławy

Pan Zienkiewicz i pani Boska uczyli mnie w gimnazjum, a później prowadzili tajne komplety - Maria Wnuk - fragment relacji świadka historii


341. Gorgul ? Huta Wojsławice
342. Gottman Maria Częstochowa
343. Góral Aleksandra Sobieszyn
344. Góralska Adela Lublin
345. Górka Józef ks. Chełm
346. Górna-Pawlik Stefania Piotrkówek
347. Górny Bolesław Zamość
348. Górska Janina Tarków
349. Górski Czesław Siedlce
350. Grabczyk Petronela Sarnaki
351. Grabiałowski Józef Biała Podlaska
352. Graboś Helena Radawiec
353. Grabowicz Czesława Niedzieliska
354. Grabowska Antonina Antonówka
355. Grabowski Tadeusz Żelizna
356. Grad Józef Kowala
357. Grad Władysława Płonki
358. Gregorowicz Teodor Krasnystaw
359. Gramlewicz Zenon Hieronim Janowiec
360. Gregorowicz Teodor Mieczysław Krasnystaw
361. Greszta (Dumańska) Paulina Ludmiłówka

362. Gronert ?  Żyrzyn

Klasa tajnego nauczania z Żyrzyna
Klasa tajnego nauczania z Żyrzyna (Autor: Rodzoch, Stanisław)

363. Grotkowska Maria Skorczyce
364. Grochowska Wanda Paszki Duże

Moja siostra Wanda uczyła nas na tajnych kompletach - Walentyna Chruściel - fragment relacji świadka historii

365. Grudniewski Antoni Chełm - Huta
366. Grunwald Feliksa Siedlce
367. Grunwald Józef Siedlce
368. Gruszczyk Stanisława Ostrów Lubelski
369. Gruszecki Euzebiusz powiat lubartowski
370. Gruszecki Zygmunt Kijany
371. Gruszka Edward Rudnik
372. Gruza Helena Końskowola
373. Gryglewska Anna ?
374. Gryglicki Marian Końskowola
375. Grządka Aleksander Kraśnik
376. Grzechnik Józef Sobieszyn
377. Grzechnik Stanisława Pogonów
378. Grzebalska Wanda Helena Puławy i inne

Spotkanie nauczycieli i uczniów tajnego nauczania
Spotkanie nauczycieli i uczniów tajnego nauczania (Autor: ; )


379. Grzebalski Bolesław Puławy
380. Grzelak Eugeniusz Drążgów
381. Grzesiuk Stanisław Zdziłowice
382. Grzyb Anna Sawin

Donos i rewizja na tajnych kompletach - Bolesław Błaszczuk - fragment relacji świadka historii

Niemcy postanowili otworzyć szkołę powszechną, musieliśmy się uczyć ze „Sterów” - Longin Jan Okoń - fragment relacji świadka historii


383. Grzyb Dionizy Chodel
384. Grzyb Władysław Sawin
385. Grzybek-Rytwińska Wanda Równe
386. Grzybuła Maria Chełm
387. Gucwa Stanisław Krasnystaw
388. Guss Kazimiera Garbów
389. Gutner Michalina Bałtów
390. Guz Marianna Lublin
391. Gwarda Leopold Latczyn
392. Gwarnicki Bolesław Krasne
393. Hamerska Anna Wojsławice
394. Hanclich Maria Opole Lubelskie
395. Hardejewski Tomasz Siedlce
396. Hasiec Stefania Gorajec
397. Hećko Stanisław Siedlce
398. Helman Wiktor Lublin

399. Hermanowski Henryk Siedlce
400. Hobot Władysław Trawniki
401. Hołdyj Maria Zamość
402. Horak Elżbieta Chełm
403. Hornowski Kazimierz Kraczewice
404. Horyszewski Stanisław Niemce i Lublinie
405. Hryćko Andrzej Garwolin
406. Hukowski Stanisław Zamość
407. Husak Tadeusz Zamość
408. Hyczko Gustawa Piszczac
409. Hysa Czesław Janów Lubelski
410. Idziaszek Zofia Biskupice Lubelskie
411. Iglatowska-Wrońska Halina Lublin
412. Ignatowicz-Fryze Weronika Lublin
413. Ilińska Janina Biłgoraj
414. Ilińska Zdzisława Biłgoraj
415. Iwanicka Alina Baranów
416. Iwanicki Józef Chełm
417. Iwanowska Julia Żychlin
418. Iwanus Maria Lubartów
419. Izdebska Marta Lublin
420. Izdebski Stanisław Lublin
421. Izdebski Władysław Holubla
422. Jabłonowska ? Wierzchoniów
423. Jabłońska Janina Biłgoraj

424. Jabłońska Urszula Garbów
425. Jabłoński Stanisław Bogdanka
426. Jackiewicz Jerzy Zamość
427. Jadach Władysław Lublin (powiat)
428. Jagiełło Władysław Lublin
429. Jakiemowicz Janina Łopatki
430. Jakoniewska Józefa Mokre
431. Jakoniewski Franciszek Holeszów kol.
432. Jakubiec Stanisława Tryńcza
433. Jakubowicz Felicja Parczew
434. Jakubowski Stefan Puławy

Lista uczniów i nauczycieli tajnego nauczania w Oblasach - Janowcu nad Wisłą
Lista uczniów i nauczycieli tajnego nauczania w Oblasach - Janowcu nad Wisłą (Autor: Złotnik-Kotelba, Adela)


435. Jałocha Jan Bazanów
436. Janczykowski Kazimierz Chełm
437. Jankowski Walenty ks. Łomazy
438. Janiec Eugenia Lublin

Zasady nauki na tajnych kompletach - Hugon Niemotko - fragment relacji świadka historii
439. Jamiński Antoliusz Puławy
440. Jamrozik Bronisława Siedlce
441. Janaczek Zofia Siedlce
442. Janczykowski Kazimierz Chełm
443. Janicka Aleksandra Zemborzyce
444. Janicka Leokadia Komarówka
445. Janik Władysław Nasutów
446. Janiszewska Lontyna Szóstka
447. Janitz Eugenia Lublin
448. Jankiewicz Kazimiera Chełm
449. Jankowska Anna Chełm
450. Jankowski Aleksander Siedlce
451. Jarmiński Bolesław Przybysławice
452. Jarosz Bronisława Wojsławice
453. Jarosz Leona Majdan Nowy
454. Jaroszyńska Maria Wólka Krasienińska
455. Jarzyna Janina Hrubieszów
456. Jasionowicz Antonina Lublin
457. Jastrzębska Bronisława Lublin

Pamiętam kiedy zaczęto organizować tajne nauczanie - Maria Pietraszewska - fragment relacji świadka historii


458. Jastrzębska ? Lublin
459. Jawor Janina Zamość
460. Jaworska Antonina Kasiłan
461. Jaworski Antoni, ks. Lublin
462. Jaworski Kazimierz Sawin
463. Jaworski Marian Garwolin
464. Jaźwierska Helena Chrząchów
465. Jaźwierski Józef Lublin
466. Jedlewski Stanisław Lublin
467. Jedynak Maria Siedlce
468. Jeliński Klaudiusz Lublin
469. Jelońkowska Walentyna Kowlec
470. Jemiołkowska Wacława Zwierzyniec
471. Jeżo Waleria Bondyrz
472. Jęczeń Piotr Opole Lubelskie
473. Jęczeń Teodozja Opole Lubelskie
474. Jędrejek Władysław link Garbów
475. Jedrych Władysław Ryki
476. Jędrzejewski Czesław Janów Podlaski
477. Jodkowska Maria Wysokie
478. Jordan Feliksa Lubartów
479. Józefacka Emilia Opole Lubelskie
480. Józefowicz Marian Kobyle
481. Józiuk Stanisława Ochoża
482. Jung Maria Puławy

483. Junghertzowa Natalia Puławy
484. Junkiels Bronisława Łuków
485. Jur Wanda Trzcianki
486. Jurak Władysław (link) Garbów
487. Jurek Wojciech Unin
488. Juszczak Maria Chełm
489. Juszczak Włodzimierz Chełm
490. Juszczakowska Halina Lublin

Niemcy zamknęli szkołę i wtedy nauczycielka powiedziała, że będzie prowadzić tajne komplety - Joanna Rulikowska-Ollier
491. Juszkiewicz Jadwiga Lublin
492. Juśko Jan Zamość
493. Kabas Leokadia Zamość
494. Kaczorowski Aleksander Puławy

Profesorowie uczyli nas potajemnie - Zofia Darowna - fragment relacji świadka historii

Lidia Ochalska - relacja świadka historii

Do Puław jeździłam zdawać egzaminy na tajnych kompletach - Lidia Ochalska - fragment relacji świadka historii [


495. Kaczyńska ? Zamość
496. Kafebaum Ita Mordy
497. Kajakowska Janina Opole Lubelskie
498. Kalicki Jerzy Sobieszyn
499. Kalinowska Kamila Opole Lubelskie
500. Kalinowski Józef Opole Lubelskie
501. Kałużyński Zygmunt  Lublin

Janina Wójtowicz - relacja świadka historii


502. Kamieniecki Kazimierz Płonka
503. Kamińska Stanisława Bochotnica
504. Kamiński Czesław Siedlce
505. Kamiński Izydor Annopol
506. Kapłon Kazimierz Rudnik
507. Kapuśniak Franciszek Próchenki
508. Karaś Katarzyna Kowala
509. Kardyś Tomasz Wąwolnica
510. Karło Jan Rozdżałów
511. Karwowska Teresa Piaski
512. Kasperkiewicz Julian Garwolin
513. Kasperska Anna Radzyń Podlaski
514. Kasperska Janina ?
515. Kasprzysiak Bronisława Sambor
516. Kaszuba Leonard Ruda Huta
517. Kaszubska Walentyna Ratoszyn
518. Kaźmirowicz Adolf Zamość
519. Keller ? Puławy

Profesorowie uczyli nas potajemnie - Zofia Darowna - fragment relacji świadka historii


520. Kiciak Henryka Majdan Chmielnicki
521. Kicińska Zofia Chełm
522. Kicior Jan Dęblin-Irena

523. Kida Józefa Ostrów
524. Kida Michał Ostrów
525. Kiliański Lucjan Wólka Garwolińska
526. Kinczyk Michał Chełm
527. Kisielewicz Petronela Garbów
528. Kiszczak Aniela Siedliska
529. Kiszka Tomasz Kępa Radzyńska
530. Kita Barbara Zamość
531. Kizewetter Witold Rzeszotków
532. Kleczek Rozalia Chojno Nowe
533. Kleinert Janina Lublin
534. Klenowska Stanisława Janów-Staw
535. Klepacki Mirosław Puławy
536. Klimecka Zofia Zamość
537. Klimiuk Michał Turka
538. Klimiuk Zofia Barbarówka
539. Klimkiewicz Helena Tomaszów Lubelski
540. Klimowicz Marcin Wisznice
541. Klimowicz Maria Wisznice
542. Klonowiecki Wit Bogusław Lublin i inne
543. Kłembukowska Stanisława Hrubieszów
544. Kłembukowski Bolesław Hrubieszów i inne
545. Kłysik Krystyna Urzędów
546. Knapik Wiktor Piszczac
547. Kniaź Lucyna (link) Zamość
548. Kobielska Michalina Fajsławice
549. Kobierski Bolesław  Markuszów

Bolesław Kobierski - fotografia
Bolesław Kobierski - fotografia (Autor: ; )

550. Kobylarz Jan Biała Ordynacka
551. Kobylarz Maria Biała Ordynacka
552. Kobyliński Tadeusz Kępa Chotecka
553. Kochalski Edmund Ostrów Lubelski
554. Kochmańska Wiktoria Pawłów
555. Kochmański Antoni Pawłów
556. Kogut Aleksandra Turobin
557. Kogut Rudolf Turobin
558. Kołodziej Antoni Łuków
559. Kołodziej Janina Bychawka
560. Kołodziejczyk Jadwiga Suchowola
561. Kołodziejczyk Leopold Stryjów
562. Kołodziejczyk Władysław Puszno Godowskie
563. Kołszut Tadeusz Lublin
564. Komorowska Helena Piotrków Lubelski
565. Konarska Jadwiga Rąblów

Jadwiga Konarska - fotografia
Jadwiga Konarska - fotografia (Autor: ; )

566. Kopeć Feliks Opatów
567. Kopyciak Paweł Brody Duże
568. Kortylewski Franciszek Janowiec

569. Koryciński Stanisław Wąwolnica
570. Korżyn Janina Ryki
571. Kosińska Janina Markuszów
572. Kosiński Józef Karoszczyn
573. Kosiński Marcin (link) Markuszów
574. Kosiński Marian Garbów
575. Kosior Józef Lublin
576. Kosmala Franciszek Janowice (pow. puławski)

577. Kosmala Stanisław Puławy

Do szkoły podstawowej chodziłam przed wojną - Zofia Darowna - fragment relacji świadka historii

Stanisław Kosmala - członek TON
Stanisław Kosmala - członek TON (Autor: ; )

578. Kossowicz Kazimierz Chełm
579. Kostołowska Anna Nałęczów
580. Kostołowska Janina Zamość
581. Koszałka Mieczysław Kraśnik
582. Koszel Zuzanna Wielkie
583. Koszel Władysław ?
584. Koślacz Bolesław Biała Podlaska
585. Koślacz Stanisław Biała Podlaska
586. Kośmider Jan Karolin
587. Kotelba Jan Puławy

Jan Kotelba - fotografia
Jan Kotelba - fotografia (Autor: ; )

Zaświadczenie o prowadzeniu przez Jana Kotelbę tajnego nauczania w Puławach
Zaświadczenie o prowadzeniu przez Jana Kotelbę tajnego nauczania w Puławach (Autor: Kuratorium Oświaty w Lublinie)

588. Koter Stanisław Puławy

Stanisław Koter - członek Tajnej Organizacji Nauczycielskiej
Stanisław Koter - członek Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (Autor: ; )

589. Kotlińska Bogusława Piaski Lubelskie

Tajne komplety w Piaskach prowadziła m. in. pani Janina Kotlińska z córką Bogną - Jacek Wnuk - fragment relacji świadka historii


590. Kotlińska Janina Piaski Lubelskie

Uczniowie szkoły podstawowej wraz z nauczycielką tajnego nauczania Janiną Kotlińską
Uczniowie szkoły podstawowej wraz z nauczycielką tajnego nauczania Janiną Kotlińską (Autor: ; )

591. Kotliński Florentyn Piaski Lubelskie

Tajne nauczanie w Piaskach - Bogdan Pyrz - fragment relacji świadka historii
592. Kotliński Marian Bychawa
593. Kotorowicz Irena Lublin

594. Kowal Joanna Suchowola
595. Kowalczuk Maria Gęś-Paszenki
596. Kowalczyk Maria Dęblin-Irena
597. Kowalczyk Eugenia Konopnica
598. Kowalska Maria Wojciechów
599. Kowalska – Jodko Marianna Ruskie Piaski
600. Kowalski Jan Iwanówka
601. Kowalski Józef Leśna Podlaska
602. Kozak Eugenia Chełm
603. Kozak-Matusz Irena Lublin
604. Kozioł Anna Międzyrzec
605. Kozioł Czesława Krzeszów
606. Kozioł Hipolit Krzeszów
607. Kozioł Jan Międzyrzec
608. Kozłowski Antoni Lublin
609. Kozdrój Stanisław Majdan Leśniowski
610. Kraft Maria ?
611. Krajewska Maria Terespol
612. Krakiewicz Franciszek Hrubieszów
613. Kral Aleksandra Ułęż
614. Kramarz Zofia Lublin

615. Krasuska Franciszka Chlewiska
616. Kratt Aniela Krzywowólka
617. Krawczyk Maria Chełm
618. Krawczyk-Sugier Lucyna Lublin
619. Kretkowski Józef Biała Podlaska
620. Krokowski Karol Lublin
621. Król Władysław Boby
622. Kruk ? (k) Lublin

Pamiętam kiedy zaczęto organizować tajne nauczanie - Maria Pietraszewska - fragment relacji świadka historii


623. Krupa Jan Żelchów
624. Krupiński Henryk Motycz
625. Krusiewicz Elżbieta Chrustne
626. Krygler Irena Dęblin-Irena

627. Kryk Eleonora Baranów
628. Kryk Jan Szczebrzeszyn
629. Krzeczkowska Irena Lublin
630. Krzemińska Helena Grabowiec
631. Krzymowska Anna Lublin
632. Krzyżanowski Antoni Lublin
633. Książek Helena Urzędów
634. Książek Tomasz Krasnystaw
635. Książek Zofia Chełm
636. Kuba Jan Góra Puławska

637. Kubala Adela Jakubowice
638. Kubala Kazimierz Podhorce i inne
639. Kublina Stefania Dęblin-Irena
640. Kuc Brygida Dzierzkowice
641. Kucharska Jadwiga Kraśnik
642. Kukulska Joanna pow. Chełm
643. Kuna Jan Zamość
644. Kuna Stanisław Zamość
645. Kunic Stanisław Radecznica
646. Kura Lucyna Starościn
647. Kurant Józef Trzciniec
648. Kurmanowa Helena Chełm
649. Kursa Tadeusz Borkowizna
650. Kurzempa Michał Parysów
651. Kurzępa Henryka Zwierzyniec
652. Kusyk Anna Tarkawica
653. Kusyk Tomasz Dęblin-Irena

654. Kusz Józef Wojsławice
655. Kuszyk Aleksander Lubartów
656. Kuszyk Maria Drozdówka
657. Kuś Kazimiera Wielącza
658. Kuśmianer Bronisław Michalów
659. Kuśmińska Joanna Bokszyna
660. Kuśmiderska Honorata Modliborzyce
661. Kuzioła Jan Grodno
662. Kuzioła Maria Grodno
663. Kuzycz-Berezowski Mikołaj Lipowiec
664. Kwiatek Józef Kazimierz Dolny
665. Kwiatkowska Franciszka Kraczewice
666. Kwiatkowska Wanda Drążgów
667. Kwiatkowski Jan Drążgów
668. Kwiatkowski Zygmunt Terespol
669. Kwiecień Jan Siedlce
670. Kwiecińska Teodora Dęblin-Irena
671. Kwieciński Michał Dęblin-Irena
672. Lachcik Jan Chełm
673. Landau Estera Siedlce
674. Larwińska Władysława Aleksandrów
675. Larwiński Jan Aleksandrów
676. Laskowska Karolina Zamość
677. Laskowska Zofia Kluczkowice
678. Lechowicz Janina Wysokie
679. Ledwójcik Marian Biłgoraj
680. Lejwoda Jan Ryki
681. Leks Bolesław Wygnanka
682. Lenartowicz Stefan Tworyczów
683. Leszczyńska Jadwiga Radawiec Duży
684. Leszczyński Gustaw Milejów
685. Leszczyński Jerzy Ostrów Lubelski
686. Leszczyński Marian Radawiec Duży
687. Leśkiewicz Irena Chełm
688. Leśkiewicz Henryk Kraśnik
689. Leśniewska Antonina Chełm
690. Leśniewski Tadeusz Chełm
691. Leśniowski Stanisław ks. Biała Podlaska
692. Lewandowska Julia Szczebrzeszyn
693. Lewandowski Józef Lublin
694. Lewandowski Tadeusz Rudnik
695. Lewkowicz Janina Guzówka
696. Liber Jadwiga Żółkiewka

697. Ligęza Stanisław ?
698. Lindert Bronisława Lublin
699. Lipińska Maria Suchożebry
700. Lipiński Stanisław Chełm
701. Lipska Władysława Hrubieszów
702. Lisicka Eugenia Lublin
703. Lisiecki Józef Zamość
704. Lisińska Stefania Zosin
705. Liskówna Wanda Lubartów
706. Lisowski Stanisław Kotliny
707. Litwin Stefan Dębowiec
708. Liwczak Michalina Sambor
709. Lorentz (Łomot) Wanda Dęblin-Irena

Nauczycielką na tajnych kompletach była Żydówką - P.H. - fragment relacji świadka historii

710. Lukas Anna Piaski
711. Lula Elwira Lubartów i inne
712. Lula Fabian Lubartów
713. Lulek Józef Lubartów
714. Lulek Zofia Lubartów
715. Luszawska Maria Modliborzyce
716. Lutczyn Karolina Lwów
717. Lutogniewski (Nabzdyk) Tadeusz Żyrzyn

Mój nauczyciel Tadeusz Lutogniewski (Nabzdyk) wpisał mi się do pamiętnika - Barbara Miluska - fragment relacji świadka historii

Lekcje geografii u pani Faściszewskiej - Barbara Miluska - fragment relacji świadka historii

Klasa tajnego nauczania z Żyrzyna
Klasa tajnego nauczania z Żyrzyna (Autor: Rodzoch, Stanisław)

Tadeusz Lutogniewski (Nabzdyk) uczył nas wszystkiego - Helena Niedzielska - fragment relacji świadka historii

Tajne nauczanie w Żyrzynie - Helena Niedzielska - fragment relacji świadka historii

Moja klasa tajnego nauczania - Helena Niedzielska - fragment relacji świadka historii


718. Lutogniewski Zbigniew Bałtów
719. Łagowski Antoni Biłgoraj
720. Łaniewska ? Parczew
721. Łapecki Stanisław Bubel Granna
722. Łazarewicz Henryk (link) Garbów
723. Łomnicka Sabina Kraśnik
724. Łomot Antonina Irena-Dęblin

725. Łomot Jan Irena-Dęblin
726. Łomot Maria Puławy
727. Łopatyński Jerzy Lublin
728. Łubkowska Aleksandra Mosty
729. Łuczycka Halina Biała Podlaska
730. Łukasiewicz Antoni Lublin
731. Łukasiewicz Józefa Opole Lubelskie
732. Łukaszewski Jan Chełm
733. Łukaszczuk Helena Markuszów
734. Łukaszczuk Paweł Markuszów
735. Łukaszek Marcin Stężyca
736. Łukaszewski Antoni Tomaszów Lubelski
737. Łukaszewski Jan Chełm
738. Łukawski Jan Zbuczyn
739. Łukianowska Zofia Zamość
740. Łukomska Helena Łopiennik Górny
741. Łuszczuk Jan Opole Lubelskie
742. Łyszczarz Władysław Krasnystaw
743. Machowska Zofia Zamość
744. Maciąg Stanisław Bychawa
745. Maciąg-Powtak Aniela Bychawa
746. Maciesza Irena Zamość
747. Maciesza Natalia Zamość
748. Magryta Józef Zamość
749. Magier ? Ryki

Lidia Ochalska - relacja świadka historii


750. Maik Eustachy Kraśnik
751. Maj Bronisława Lublin
752. Maj Jadwiga Liśnik Duży
753. Maj Stanisław Łuków
754. Maj-Nastalska Irena Lubartów
755. Majder Franciszek Żuromin
756. Majewska Elżbieta Turobin
757. Majewski Franciszek Chmielno
758. Makarewicz Maksymilian Leśna Podlaska
759. Makarewicz Zofia Leśna Podlaska
760. Makaruk Adolf Swory
761. Makaruk Jan Biała Podlaska
762. Makowska Anna Chełm
763. Makowska Elżbieta Chełm
764. Makowska Maria Zamość
765. Maksim Wanda Radawczyk
766. Maksymowicz Maria Krasnystaw

Do szkoły podstawowej chodziłam przed wojną - Zofia Darowna - fragment relacji świadka historii


767. Makuch Jan Siedlce
768. Makuch Zofia Stok Ruski
769. Malec Ignacy Tomaszów Lubelski
770. Malec Piotr Lublin, Chojno Nowe
771. Mally Janina Lublin

Pani Mally była bardzo zaangażowana w tajne nauczanie - Janina Wójtowicz - fragment relacji świadka historii

Wakacje uczniów tajnego kompletu w Kiełczewicach w 1943 roku
Wakacje uczniów tajnego kompletu w Kiełczewicach w 1943 roku (Autor: ; )


772. Małys Paulina Lublin
773. Mangold Jan Lubartów
774. Maniowska Władysława Biłgoraj
775. Marcinek Aleksander Wadowice
776. Marczak Stanisław Kurów
777. Marek Zenobia Zamość
778. Markiewicz Aleksandra Rozdżałów
779. Markowska Anna Chełm
780. Markowska Helena Kijowiec
781. Markowski Edward Kijowiec
782. Masełko Eugeniusz Dorohusk
783. Masełko Stanisława Dorohusk
784. Matela Karol Chełm
785. Matiasiak Kazimiera Lublin
786. Matraszek Eugenia Piotrków Lubelski
787. Matraszek Jan Piotrków Lubelski
788. Matysek Piotr Łęczna
789. Mazur Genowefa Garbów
790. Mazur Tadeusz Niesiołowice
791. Mazurek Michał Kraśnik
792. Mazurek-Mędrek Jadwiga Wąwolnica
793. Mazurkiewicz Stefania Lublin

Komplety na Dolnej Panny Marii 59. Część I - Anna Soroka - fragment relacji świadka historii

Komplety na Dolnej Panny Marii 59. Część II - Anna Soroka - fragment relacji świadka historii

794. Medyńska Jadwiga Chełm
795. Mertowa Wanda Hrubieszów
796. Metera Czesław Parysów
797. Metera Helena Parysów
798. Mędrek Jadwiga Wąwolnica
799. Mętrak Piotr Piotrowice Małe
800. Mętrak Wanda Piotrowice Małe
801. Michalak Adam Wronów Godowski
802. Michalik Stefania Dęblin-Irena

803. Michalkiewicz Julia Markuszów
804. Michalkiewicz Stefan Markuszów
805. Michaluk Bronisław Witulin
806. Michałowska Eugenia Lisikierz
807. Michno Stanisław Średnia Wieś
808. Michno Zofia Borów
809. Miduch Aniela Lubartów
810. Mielnik ? Lublin

811. Mierzanowska Kamila Noworąblów
812. Migielska Józefa Chełm
813. Mierzwa Natalia Wysokie
814. Mieszawski Władysław Chodel
815. Mikołajewicz – Turowska Teodora Urzędów
816. Mikosz Antonina Wilków
817. Mikulska Władysława Puławy

818. Miłkowska Krystyna Lublin
819. Miłoszeńska Maria Biała Podlaska
820. Miłoszeńska Zofia Biała Podlaska
821. Miłoś Janina Lublin
822. Mioduna Maria Kolechowice
823. Misiołek Józef Szczebrzeszyn
824. Misiuda Walerian Sandomierz
825. Miszczuk Mieczysław, ks. Tomaszów Lubelski
826. Miszczyn Matylda Krasne
827. Mittek Janina Przyłęg
828. Mitura Jerzy Stara Wieś
829. Mitura Matylda Lublin
830. Mizerska Alina Milejów
831. Mizerska-Marszałek Stefania Piaski Lubelskie
832. Młodzianowski Marian Ruda Huta
833. Młotek Michalina Kurów
834. Moch Irena Urzędów
835. Moniewski Tadeusz Lublin
836. Morawiec Helena Zamość, Szczebrzeszyn
837. Morawska Helena Naklik
838. Morawski Władysław Naklik
839. Mościcka Maria Karwów
840. Mościcka-Ratyńska Helena Sobieszyn
841. Mrożkiewicz Władysława Chełm
842. Murat Władysław Płonki
843. Muszyńska Halina Kraśnik
844. Myczkowska Zofia Opole Lubelskie
845. Mydlarz Maria Komaszyce
846. Mydlarz Stefan Komaszyce
847. Myszkowski Franciszek Siemiatycze
848. Myślicka Zofia Karczunek
849. Myślicki Jan Karczunek
850. Nafalski Bronisław Świerże
851. Nafalski Stanisław Świerże i Żalin
852. Nagnajewicz Marian Lublin
853. Nakielska Helena Lublin
854. Nekrasz Natalia Milejów
855. Neugolberg Lija Siedlce
856. Nędzyński Adam Żurawnica
857. Niedbalski Aleksander Drążgów
858. Niedbalski Tadeusz Drążgów


859. Niedziałek Jan ks. Siedlce
860. Niedziałkowski Edward Zamość
861. Niemczyńska Maria Płouszowice
862. Nieszyn Matylda Kraśnik
863. Niziński Jan Chełm
864. Nolberek (Nolberg) Roman Noworąblów

865. Nosek Janina Wilkołaz
866. Nowacki Tadeusz Puławy

867. Nowak Anna Ożarów
868. Nowak Czesław Ochotne
869. Nowak Helena Ożarów
870. Nowak Jan Rogów
871. Nowak Roman Lublin
872. Nowicka ? Parczew
873. Nowosad Tomasz Kotlice
874. Nowosadzki Franciszek Opole
875. Odroń Jan Lublin i inne
876. Okoń Wincenty Czechy – Trąbki
877. Okońska Regina Kurów
878. Oknińska Maria Polskowola
879. Okwiecińska Helena Blizocin
880. Olejnik Maria Wola Wodyńska
881. Oleszczuk Genowefa Boiska
882. Oleszczuk Marianna Stępków
883. Olszewski Teofil Jezioro
884. Orda Wanda Zamość
885. Ordyczewski Stanisław Biłgoraj
886. Orlf Stanisław Lublin
887. Orlik Kazimierz Samoklęski
888. Orłowski (Potrzebski) ks. Puławy

Pierwsze tajne komplety w Puławach zorganizował ksiądz Orłowski - Maria Wnuk - fragment relacji świadka historii

889. Orska-Słupczyńska Zofia Lublin
890. Orzechowska Maria Depułtycze
891. Osemlak Adolf Natalin
892. Osemlak Michalina Natalin
893. Osiak Antoni Lublin, Dęblin-Irena
894. Osiej ? (k) Niezabitów
895. Ostrowski Jan (link) Kłody
896. Ośko Władysław Szczuczki
897. Oświęcimska Kazimiera Kazimierz Dolny
898. Owsikowska Jadwiga Abramów
899. Owsikowski Adam Abramów
900. Ozga Jadwiga Nałęczów
901. Ozga Władysław Niezabitów
902. Ozyp Stefania Kraśnik
903. Paciorek Alojzy Lublin

904. Pacześnia Maria Wywłoczka
905. Paczos Stefan Nałęczów
906. Pado Zbigniew Zamość
907. Padzińska Bronisława Deszkowice
908. Padziński Teofil Deszkowice
909. Pająk Helena Dęblin-Irena
910. Pająk Maria Biłgoraj
911. Pajur Eugenia Lublin
912. Palczyńska Stefania Chełm
913. Palczyński Ignacy Rakołupy
914. Palewska Róża Zamość
915. Pałka Franciszek Moszczanka

Razem z bratem rozpoczęliśmy naukę na tajnych kompletach, które prowadził mój ojciec - Lidia Ochalska - fragment relacji świadka historii

916. Pałka Stanisław Moszczanka
917. Panecka Albina Kurów
918. Panek Ignacy Nowosiółki

919. Papierkowski Zdzisław Irena-Dęblin

Razem z bratem rozpoczęliśmy naukę na tajnych kompletach, które prowadził mój ojciec - Lidia Ochalska - fragment relacji świadka historii

Lidia Ochalska - relacja świadka historii

920. Papierzyńska Janina Zamość
921. Papiewska Maria
922. Papiński Franciszek Włodawa
923. Paprocka Jadwiga Żyżniew
924. Parizek Jadwiga Zamość
925. Paryska Marianna Siedlce
926. Pasiak Jan Bałtów, Żyrzyn
927. Pastuszyńska Janina Zwierzyniec
928. Paszt Teodozja Dęba
929. Patejuk Mikołaj Krasnystaw
930. Pater Mateusz Puławy
931. Paterek Stanisław Stróża
932. Paulowa Stanisława Kraśnik, Lublin
933. Pawelec Józef Lublin
934. Pawelec Maria Lublin
935. Pawlak Bolesław Siedlce
936. Pawlak Stefania Łęczna
937. Pawlik Henryk Nałęczów
938. Pawlina Bolesław Siedlce
939. Pawliszewska Halina Zwierzyniec
940. Pawłowska-Tkaczyk Janina Puławy
941. Perczyńska Maria Lubartów
942. Perkowska Helena Serock-Firlej
943. Peryt Janina Janów Lubelski
944. Perzyna Józef Biała Podlaska
945. Perzyna Zofia Leśna Podlaska
946. Petrykiewicz Władysław Lublin
947. Petrykiewicz ? (k) Lublin
948. Pędzisz Henryk Kraśnik
949. Pęksyk Edward Wojszyn


950. Piasecki Józef Tomaszów Lubelski
951. Piątkowska Józefa Puławy
952. Piątkowska Natalia Chatynia
953. Piątkowski Henryk Dęblin-Irena
954. Pieczkowski Stanisław Chełm
955. Pierzchlewicz Eugenia Kraczewice
956. Pietruszyńska Jadwiga Ostrów Mazowiecki
957. Pietruszewski Franciszek Parczew

Tajne nauczanie w Parczewie - Mieczysław Bielski - fragment relacji świadka historii
958. Pietrzak Antoni Krzczonów
959. Piękoś Maria Wywłoczka
960. Piłat Kazimierz Lublin
961. Piotrowski Antoni Kępa Piotrawińska
962. Piotrowski Kazimierz Jedrzejów
963. Piórkowska Aleksandra Lublin
964. Pitek Michał Sielce
965. Platowa Janina Chrząchów

966. Plewiński Marian Weremowice
967. Płużańska Anna Gaj-Rożyszcze
968. Pniewska Kazimiera Wola Dereczyńska
969. Pocheć Feliks Górki
970. Pochwatko-Piórkowska Aleksandra Lublin
971. Poczatko Paweł Wyryki
972. Poczatko Zofia Ostrów Lubelski
973. Podgórska Józefa Dęblin-Irena
974. Podgórski Władysław Dęblin-Irena

975. Podlewski Jan Zamość
976. Podkowa Regina Wojsławice
977. Podkowina Sylwia Krasnystaw
978. Podobińska Danuta Lublin
979. Podolak Aniela Kopyczyńce
980. Podsiadła Stanisław Przywory Duże
981. Podwyszyńska Joanna Puławy
982. Pokora Maria Stanisławów
983. Pokorna Jadwiga Ludwików
984. Pomianowska Zuzanna Lublin
985. Poncet Irena Puławy
986. Popiel-Śliwińska Helena Lublin
987. Popławska Antonina Chełm
988. Popławska Helena Żuromin
989. Popławski Mieczysław Lublin
990. Popławski ? Parczew
991. Posiadła Stanisław Przywory Duże
992. Pośpiech Adela Dęblin-Irena
993. Powtak Aniela Bychawa
994. Potrzańska Stanisława Zamość
995. Poznakowska Jadwiga Klewań
996. Poznański Wacław Szczekarków

997. Poźniak Zofia Żyznów

Niemcy zamknęli nam szkołę i profesorowie zaczęli organizować komplety tajnego nauczania - Maria Struzik - fragment relacji świadka historii
998. Prochowicz-Komorowska Adela Lublin
999. Próchniak Jan Osiny
1000. Próchniewicz Michalina Lublin
1001. Próchniewicz Władysław Łuków
1002. Pruss Piotr  Lublin i inne

Organizacja tajnego nauczania na terenie powiatu chełmskiego - Piotr Pruss - fragment relacji świadka historii

1003. Pryjma Helena Maniewicze
1004. Przesmycki Jerzy Franciszkanów
1005. Przewłocka Aleksandra Zwierzyniec
1006. Przybylska Helena Noworąblów
1007. Przybylska Maria Irena (Dęblin)

Nauczycielką na tajnych kompletach była Żydówką - P.H. - fragment relacji świadka historii

1008. Przybylski Marian Noworąblów
1009. Pudełko Maria Chełm
1010. Pudełko Stanisław Majdan Nowy
1011. Pułka Stanisław Trzcinogliny, Dęblin-Irena
1012. Purcha-Kościcka Maria Karwów
1013. Puszkarski Czesław Nowogród
1014. Pypeć Józef Łuków
1015. Pyrka Franciszek Opole Lubelskie
1016. Pyrka-Grodek Irena Opole Lubelskie
1017. Pytlakowska Leokadia Warszawa
1018. Rachalska Aniela Zamość
1019. Rachwald Ryszard Lublin
1020. Radomyski Adam Łańcut
1021. Radzikowska Bronisława Klonowica
1022. Radzikowska Emilia Chełm
1023. Radzikowski Marian Sobieszyn
1024. Raszewska Julia Żyrzyn
1025. Raumund ? (k) Piaski Lubelskie
1026. Rayss Maria Wola Przybysławska
1027. Rączka Michalina Kurów
1028. Rączka Stanisław Kurów
1029. Rdesiński Tadeusz Kłodnica Górna
1030. Reda Salomea Niebrzegów
1031. Reder Jerzy Milejów
1032. Reicher-Wasserman Estera Siedlce
1033. Renet-Jursz Anna Puławy

Portret Anny Renet-Jusz
Portret Anny Renet-Jusz (Autor: ; )

Anonim otrzymany przez Annę Renet-Jursz w 1943 roku
Anonim otrzymany przez Annę Renet-Jursz w 1943 roku (Autor: ; )

1034. Reniewicz Zofia Lublin
1035. Renkas Julia Radawiec Duży
1036. Renowski Władysław Chełm
1037. Rentflajsz Leon Parczew
1038. Rentflajsz Stanisław (Rentflejsz? Stanisław) Parczew

Tajne nauczanie w Parczewie - Mieczysław Bielski - fragment relacji świadka historii


1039. Reszetucha Michał Kłódzie
1040. Rodak Maria Dęblin-Irena

1041. Rojszyk-Rak Eugenia Łysobyki i inne
1042. Rokossowska Hanna Lublin
1043. Roman (Gundrich) Petronela Sawin
1044. Roman Stanisław Włodawa
1045. Romaniuk Anna Łyniew
1046. Romanowska Jadwiga Kumów
1047. Romanowska Janina Hrubieszów
1048. Romanowski Grzegorz Hrubieszów
1049. Rosiak Zdzisława Markowizna
1050. Rot Feliks Czułczyce
1051. Rotbaum Abraham Siedlce
1052. Roth Jan, ks Lublin
1053. Rotter ? ks. Płonka
1054. Rowicka Wiktoria Mierzyn
1055. Rozmej Józefa Zakrzówek
1056. Różycka Irena Lublin
1057. Rubaj Antoni Kraśnik
1058. Rubaj Wiesława Bychawa
1059. Rucz ? Puławy

Profesorowie uczyli nas potajemnie - Zofia Darowna - fragment relacji świadka historii

Do szkoły podstawowej chodziłam przed wojną - Zofia Darowna - fragment relacji świadka historii


1060. Rudnicka Jadwiga Lublin
1061. Rukasz Aleksander Józefów
1062. Rumińska Zofia Wąwolnica
1063. Rybicka Aleksandra Lublin
1064. Rycaj Bolesław Kraśnik
1065. Rychter Rachela Siedlce
1066. Ryczek Filip Kraśnik
1067. Ryl Helena Siedliszcze
1068. Rysak Zofia Majdan Zahorodyński
1069. Ryzińska Maria Pobołowice
1070. Rzeszutko Marian Janowiec n. Wisłą
1071. Sadaj Henryk Marysin
1072. Sadaj Wilhelmina Marysin
1073. Sadowska Irena Wąwolnica
1074. Sadowska Jolanta Lublin
1075. Sadowski ? Płonka
1076. Sadurska Paulina ?
1077. Sady Anastazja Bełżyce
1078. Sakławski Władysław  Lublin

Władysław Sakławski - fotografia
Władysław Sakławski - fotografia (Autor: ; )

Ojciec był społecznikiem, organizował naukę - Olga Szymona - fragment relacji świadka historii

Mój ojciec był jednym z organizatorów tajnego nauczania. Ja sama chodziłam na komplety - Olga Szymona - fragment relacji świadka historii

Pamiętam kiedy zaczęto organizować tajne nauczanie - Maria Pietraszewska - fragment relacji świadka historii

1079. Sakowicz Jan Łomazy
1080. Salwowski Władysław Puławy
1081. Sałaciński Edward Końskowola
1082. Sałaciński Zbigniew Kurów
1083. Sałamacha Bolesław Dzierzkowice
1084. Sambor Czesław Budziszyn
1085. Samczuk Kazimierz Dołboliska
1086. Samolej Jan ks. Biłgoraj
1087. Sanińska Janina Końskowola

1088. Santocki Eugeniusz Lublin i inne

Mój ojciec był jednym z organizatorów tajnego nauczania. Ja sama chodziłam na komplety - Olga Szymona - fragment relacji świadka historii

1089. Sapalska Wanda Końskowola
1090. Sapalski Zygmunt Wólka Batorska
1091. Saplewicz Henibrog Maria Dorohusk
1092. Sarlej Maria Włodawa
1093. Sarlej Stefan Włodawa
1094. Sawa Michał Kamionka
1095. Sawulska Jadwiga Władysławów
1096. Sekabowska – Koter Maria (link) Rudy
1097. Sekrecki Henryk ks. Lublin
1098. Semeńczuk Maria Sosnów i inne
1099. Senatorski Dymitr Lublin
1100. Serejski Henryk Sobieszyn
1101. Siemieniec Anna Kąkolewica
1102. Siemieniec Maria Zaklików
1103. Siemiński Ryszard Zamość
1104. Siemion Lucjan Lublin
1105. Siemion Mikołaj Krzczonów
1106. Sienkiewicz Bolesław Żeliszów
1107. Sieprawska Czesława Puławy

1108. Sikora Antoni Rybczewice
1109. Sikora Maria Rudnik
1110. Sikora Wojciech ks. (link) Garbów
1111. Sioma Anna Kąkolewnica
1112. Sioma Czesław Wożuczyn
1113. Siwecka Cecylia Zwierzyniec
1114. Skakuj Antoni Zdziłowice
1115. Skaruch Helena Lubartów
1116. Skawiński Tadeusz Lubartów
1117. Skoczkowska Zofia Zamość
1118. Skorecka-Parnas Rojza Mordy
1119. Skorupska Franciszka Kraśnik
1120. Skowroński Stanisław Sobieszyn
1121. Skowroński Stanisław Białki Dolne
1122. Skowyra Irena Zamość
1123. Skórczyńska Zofia Szczebrzeszyn
1124. Skórska Julia Przybysławice
1125. Skrobacz-Radymska Danuta Krzemienica
1126. Skrócińska Ewa Lublin
1127. Skrzypek Apolonia Gościeradów
1128. Skubik Tadeusz Boiska
1129. Skubik Weronika Boiska
1130. Skubisz Władysław Wólka Rokicka
1131. Skuratowicz Maria Zamość
1132. Sławińska Ada Lublin
1133. Słomak Jan Garbów
1134. Słomak Stanisław Garbów
1135. Słomińska Maria Klemensów
1136. Słowikowski Michał, ks. Kamionka Lubartowska
1137. Smaga Zofia Sobieszyn
1138. Smoczyńska ? Płonka
1139. Smoczyński Kazimierz Płonka
1140. Smoła Leon Chełm
1141. Smotrycka – Zalewska Eugenia Uścimów
1142. Sobora Stanisław Tuczna
1143. Sobora Stefania Tuczna
1144. Sobora Zofia Rejowiec
1145. Sobiesiński Józef Rabka
1146. Sobieszczańska Kamila Firlej
1147. Sobolewska Antonina Zamość
1148. Sobolewska Janina Słupica
1149. Sobolewska Kazimiera Romanów
1150. Soboń Jadwiga Wojsławice
1151. Sobotek Czesław Kraśnik
1152. Sochaj Stanisław Bochotnica
1153. Sochaj Zofia Bochotnica
1154. Sokirko Janina Łopiennik Górny
1155. Sokołowska Helena Pokrówka
1156. Sokołowski Józef Chełm
1157. Solawa Jan Zamość
1158. Sołtysiak Leon Wólka Lubelska
1159. Sopotnicki Zygmunt Bełżyce
1160. Sosnowska Marianna Wojsławice
1161. Sośnicka Genowefa Chodel
1162. Sowa Jadwiga Rejowiec
1163. Sowa Kazimierz Rejowiec
1164. Sowa Zofia Rejowiec
1165. Sowa Zenon Borownica
1166. Stachura Maria Wołyń
1167. Stachowicz Józef Golice
1168. Stachyra Apolonia Piotrków Trybunalski
1169. Stagrowska Aleksandra Zwierzyniec, Radzyń
1170. Stagrowski Mieczysław Zwierzyniec, Radzyń
1171. Staniewicz Michał Lublin
1172. Starosolski Bazyli Lubartów
1173. Stasiak Anna Wiski
1174. Stasiak Jan Kośmin

1175. Stec Barbara Turobin
1176. Stefaniak Alojzy Sobieszyn
1177. Stefanowicz Michał Lublin
1178. Stefanowska Janina Hutki
1179. Steliga Józef Lublin
1180. Stępień Henryka Brzozowica
1181. Stobnicki Edward Chełm
1182. Stomak Jan Garbów
1183. Stomak Stanisław Garbów
1184. Stonarska Jadwiga Chełm
1185. Stopa Irena Łaskarzew
1186. Strąkowska Maria Siedliszcze
1187. Strąkowski Kazimierz Siedliszcze
1188. Strojna Helena Tyszowice
1189. Struk Aniela Swary
1190. Struk Jan Swary
1191. Stryjecka Helena Niedźwiada Lubartowska
1192. Stryjecki Ernest Lublin
1193. Stryjecki Przemysław Niedźwiada Lubartowska
1194. Strzelecka Maria Majdan Zahorodyński
1195. Stupaj Szymon Zamość
1196. Supińska Maria ?
1197. Surdacka Julia Wąwolnica
1198. Surdacki Zygmunt ks. Lublin
1199. Surowski Dominik ks. Chełm
1200. Syplińska Maria Włodawa
1201. Syrek Zygmunt Zamość
1202. Szabelska Janina Kamionka
1203. Szabelski Franciszek Lublin
1204. Szaferman Moszek Siedlce
1205. Szałajdewicz Kazimierz Krasnystaw
1206. Szarafin Grzegorz Zamość
1207. Szarek Anna Szczecice
1208. Szczech Edward Hrubieszów
1209. Szczepaniak Janina Kamionka
1210. Szczerbiński Adam Wola Bystrzycka
1211. Szczęśniewski Jerzy Chełm
1212. Szeib Jan Zaklików
1213. Szejman Aleksander Radzyń Podlaski
1214. Szeleźniak Maria Lublin
1215. Szepelak Tadeusz Łuków
1216. Szerwentke Bożena s. Lublin
1217. Szetalczuk Adela Ostrów Lubelski
1218. Szkutnik Maria Rudnik
1219. Szkutnik Stefan Włodawa
1220. Szkwarowski Aleksander Chrząchów
1221. Szlązak Alicja Piaski
1222. Szlązak Maria Piaski
1223. Szlenk Władysław Mordy
1224. Szlonzak Jan Hrubieszów
1225. Szlonzak Zofia Hrubieszów
1226. Szmuc Stefania Rudnik
1227. Szmuc Władysław Rudnik
1228. Szpanbruker Jan Ruda Huta
1229. Szpryngier Kamila Skała Podolska
1230. Szrejter Wacław Radzyń Podlaski
1231. Szubartowski Alojzy Wola Piasecka
1232. Szubert Aleksander Międzyrzec Podlaski
1233. Szubstarska Marianna Kraśnik
1234. Szudejko Henryka Biała Podlaska
1235. Szumiłło Czesław Siedliska
1236. Szumlak Kazimierz Niedrzwica
1237. Szumski Antoni Potok, Włodawa
1238. Szupenko Wanda Lublin
1239. Szurczynek Jan Błonie
1240. Szurek Jan Lublin
1241. Szwarc Estera Siedlce
1242. Szwarc Franciszek Irena-Dęblin
1243. Szwarc Karol Siedlce
1244. Szwed Józef Żerocin Podlaski
1245. Szwedo Marianna Huta Lubartowska
1246. Szybowicz Jan Chełm
1247. Szyliska (Szeliska) ? Piaski Lubelskie
1248. Szymanek Aleksander Sobieszyn
1249. Szymańska Maria Rzeplin
1250. Szymańska ? Puławy
1251. Szymański Jan Gorzków i inne
1252. Szymański ? Puławy

Lidia Ochalska - relacja świadka historii


1253. Szymczakowa Jadwiga Maria Chełm
1254. Szymczakowski Mieczysław Chełm
1255. Szypuła Stanisława Janowiec n. Wisłą

1256. Szyszkiewicz Eleonora Głusk
1257. Szyszkowska Czesława Kluczkowice
1258. Śliwa Stanisława Puławy
1259. Śliwowska Maria Chełm
1260. Ślusarz Aniela Dęblin-Irena
1261. Ślusarz Edward Dęblin-Irena
1262. Śmijewska Józefa Zamość
1263. Świątecki Wincenty Zamość
1264. Świątek Janina Lublin
1265. Świątek Stefan Lublin
1266. Świątek Wincenty Bełżyce
1267. Świerczewska Seweryna Puławy
1268. Świgost Franciszek Puławy
1269. Świtaj Władysław Kozice Górne
1270. Świtalska Maria Nałęczów
1271. Taboł Stanisław Chylin
1272. Tałanda Helena Wojsławice
1273. Tałanda Mikołaj Wojsławice
1274. Tarasiuk Elżbieta Zaróbka
1275. Taraszkiewicz Bronisława Skierbieszów
1276. Taraszkiewicz Stefan Skierbieszów
1277. Tarkowska Maria Śniadówka
1278. Tarkowska Marta Łopiennik, Chodel
1279. Tarłowska Marianna Przybysławice
1280. Tatara Katarzyna pow. Lublin
1281. Tchorzewski Władysław ks. Kraśnik
1282. Tchórzewska Janina Zamość
1283. Tchórzewski Franciszek Krasnystaw
1284. Tchórzewski Piotr Wólka Czernięcinska
1285. Teter Stanisław Dęblin-Irena

1286. Tipelt Izabela Dęblin-Irena
1287. Tłuczek-Oracz Józef Krasnystaw
1288. Toć Piotr Biała Podlaska
1289. Tokarczuk Eugeniusz Hrubieszów
1290. Tokarczuk Janina Hrubieszów
1291. Tokarczyk Antoni Karczmiska
1292. Tokarzewska-Gębala Katarzyna Zemborzyce
1293. Tomaszewski Jan Ludmiłówka

Tajne nauczanie w Ludmiłówce było prowadzone przez Paulinę Dumańską - Zdzisław Latos - fragment relacji świadka historii
1294. Tomczyk Wojciech Baranów
1295. Torla Stanisław Modliborzyce
1296. Tracz Helena (link) Garbów
1297. Tracz Stanisław Bełżyce
1298. Traczyk Franciszek Lubartów
1299. Trojanowski Piotr Urzędów
1300. Trojonowski Stanisław Tomaszów Lubelski
1301. Truchliński Jerzy Osmolice
1302. Trus Natalia Hrubieszów
1303. Trzeciak Irena Zamość
1304. Trzepizur Józef Ostrów Lubelski
1305. Trześniewski Roman Tomaszów
1306. Trzpil Jan Lublin
1307. Tudko Henryk Krasnystaw
1308. Tudrej Mieczysław Lublin
1309. Tuora Genowefa (link) Puławy
1310. Tur Jadwiga Kosobudy
1311. Turewicz Feliks Rejowiec
1312. Turewicz Franciszek Rejowiec
1313. Tuszyński Lucjan  Łukawka-Gródek

1314. Tylus Kazimiera Dąbie
1315. Tymosz Helena Zamość
1316. Tymoszuk Dymitr Biała Podlaska
1317. Tyszkiewicz Janina Dęblin-Irena

1318. Ulanowska Kazimiera Bartków
1319. Umiński Jerzy Chełm
1320. Urbanowicz Tadeusz Tomaszów Lubelski
1321. Urbański Aleksander Zabłocie
1322. Urbańska Irena Dubno
1323. Urbański Stanisław Dubno
1324. Uziębło Jan Przywory Duże
1325. Użarowska Maria Chełm
1326. Vrba Irena Kowel
1327. Wach Władysław Garbów

1328. Wach Waleria Garbów

1329. Wachel Tadeusz Dęba
1330. Wachowska Eugenia Lublin
1331. Walasek Franciszek Wrzelowiec
1332. Walasek Kazimiera Wrzelowiec
1333. Walciszewska Maria Lublin
1334. Walczak Józefa Wolica
1335. Waleńcow Zofia Anatolia
1336. Walewicz Zofia Parczew
1337. Walewska Aniela Biała Podlaska
1338. Walkowska Stefania Kraśnik
1339. Wańczyk Maria Trzeszczany
1340. Warchoł Maria Wilkołaz
1341. Warszawska Leokadia Lublin
1342. Wasak Henryka Łuków
1343. Wasilewicz Mieczysław Płonka
1344. Wasilewski Jan Chełm
1345. Wassercug Abraham Siedlce
1346. Wasyluk Aleksander Sarnaki
1347. Waśniewski Zenon Chełm
1348. Wawer Jan Chruślin

1349. Wawryn Weronika Zamość
1350. Wąchała Stanisław Rechta
1351. Wąsek Wanda Zamość
1352. Wąsek Zofia Zamość
1353. Wąsowska Krystyna Puławy
1354. Wec Jan Moszenki
1355. Weiss Zofia Tarnogród
1356. Werba Emanuel Opole Lubelskie

1357. Wereszczyński Leonard Orchów
1358. Węgierska Julia Szczebrzeszyn
1359. Wicik Jan Wandalin
1360. Węglowska Antonina Chełm
1361. Wieluński Antoni Nałęczów

1362. Wierzbicki Czesław Chełm
1363. Więckiewicz Halina Zamość
1364. Wiktorowicz Zofia Zamość
1365. Wilamowska Maria Zamość
1366. Wilamowski Klemens Tomaszów Lubelski
1367. Wilczyńska Helena Kłoda

Helena Wilczyńska - fotografia
Helena Wilczyńska - fotografia (Autor: ; )

1368. Wilczyński Marian Kłoda

Marian Wilczyński - fotografia
Marian Wilczyński - fotografia (Autor: ; )

1369. Wilczyński Walenty Zamość
1370. Wilhelmowa N. Chełm
1371. Wilk Antonina Kraśnik
1372. Wilk Stanisław Suchowola
1373. Winkler Irena Łuków

Tajne nauki u pani Ireny Winklerowej - Janusz Swinarski - fragment relacji świadka historii
1374. Winter Antoni Siedlce
1375. Wiński Leon Nałęczów

1376. Wirska Maria Chełm
1377. Wiśniewski Kazimierz Kijany
1378. Witkowska Zofia Żyrzyn

Mój nauczyciel Tadeusz Lutogniewski (Nabzdyk) wpisał mi się do pamiętnika - Barbara Miluska - fragment relacji świadka historii [
1379. Wituch Dominik Kierz
1380. Włodarczyk Maria Zamość
1381. Wnuczyński Władysław Dęblin-Irena

1382. Wojciechowska Janina Chełm
1383. Wojciechowska Franciszka Uher
1384. Wojciechowska Maria Lublin
1385. Wojewódzki Ignacy Siedlce
1386. Wojnar Franciszek Wileńskie
1387. Wojnarowska Maria Chełm
1388. Wojnicki Aleksander Marysin
1389. Wojtak Jadwiga Wileńskie
1390. Wolańska-Grzyb Irena Babin
1391. Wolfke Paweł Chełm
1392. Wolińska Jadwiga Puławy
1393. Wolińska Marta Puławy i Wąwolnica

Pan Zienkiewicz i pani Boska uczyli mnie w gimnazjum, a później prowadzili tajne komplety - Maria Wnuk - fragment relacji świadka historii

1394. Wolska Janina ?
1395. Wolszczak Piotr Chełm
1396. Wolwowicz Stanisława Liszno

Pomoce naukowe w tajnym nauczaniu - Bolesław Błaszczuk - fragment relacji świadka historii


1397. Wolwowicz Władysław Liszno
1398. Wołoszczak Halina Irena-Dęblin

1399. Woś Stanisława Padew Narodowa
1400. Woś Tadeusz Dąbrowica
1401. Woźniak ? (k) Żyznów
1402. Wójcicka Adela Tyśmienica
1403. Wójcicka Władysława Józefów
1404. Wójcicki Antoni Józefów
1405. Wójcicki Paweł Józefów
1406. Wójcik Andrzej Głusko
1407. Wójcik Genowefa Hedwiżyn
1408. Wójcik Stanisław Krzeszów
1409. Wrońska Franciszka Lublin
1410. Wróbel Franciszek Mążenin
1411. Wyjadłowski Jan Sobieszyn
1412. Wyjodłowski Jan Białki Dolne
1413. Wypych Marta Markuszów
1414. Wysokiński Franciszek Hołubla
1415. Wziątek-Jarosz Bronisław Lublin
1416. Zachorski M? Braciejowice
1417. Zachriasiewicz Jadwiga Kumów
1418. Zachariasiewicz Teofil Wygnańce-Chełm
1419. Zajdel Mieczysław Zakrzówek
1420. Zakościelna Urszula Dzierzkowice
1421. Zakościelny Ignacy Zaklików
1422. Zakrzewska Emilia Zamość
1423. Zakrzewska Zenobia Domaszewice
1424. Zalewska Paulina Lublin
1425. Zalewski Eugeniusz Godów
1426. Zalewski Mieczysław Ludwików
1427. Zalewski Wacław ks. Mełgiew
1428. Zalski Aleksander, ks. Sobieszyn
1429. Zarzycki Edward ks. Wąwolnica
1430. Zarzycki Stefan Dęblin-Irena

1431. Zawadzki Roman Krzczonów
1432. Zawadzki Władysław Leszczynka
1433. Ząbczyk Zofia Chodel
1434. Ząbek Anna Wohyń
1435. Ząbek Józefa Kalinówka
1436. Ząbek Stanisław Sitno
1437. Zbiegniewicz Jadwiga Rudno
1438. Zbucka Jadwiga Siedlce
1439. Zbucka Natalia Siedlce
1440. Zdanowska Maria Ogniwo
1441. Zdanowski Aleksander Ogniwo
1442. Zdanowski Klemens Prószyn
1443. Zdrojewska Wanda ?
1444. Zduńczuk Marianna Piaski Szlacheckie
1445. Zdziechowska ? Puławy
1446. Zglińska Helena Opole Lubelskie
1447. Zielińska Krystyna Nałęczów
1448. Zielińska Zofia Chełm
1449. Zieliński Ignacy Wola Przybysławska
1450. Zieliński Mieczysław Nałęczów
1451. Ziemba Eugeniusz Chełm
1452. Zienkowski Edward Borki
1453. Ziętkiewicz Maria Fajsławice
1454. Ziętkiewicz Stanisław Suchodoły
1455. Zimmer Bolesław Lublin
1456. Zinkiewicz Helena Puławy

Żona prof. Zinkiewicza była głównym sekretarzem tajnego nauczania - Lidia Ochalska - fragment relacji świadka historii


1457. Zinkiewicz Włodzimierz Puławy

Pan Zienkiewicz i pani Boska uczyli mnie w gimnazjum, a później prowadzili tajne komplety - Maria Wnuk - fragment relacji świadka histori

Pierwsze tajne komplety w Puławach zorganizował ksiądz Orłowski - Maria Wnuk - fragment relacji świadka historii

Do Puław jeździłam zdawać egzaminy na tajnych kompletach - Lidia Ochalska - fragment relacji świadka historii

Do szkoły podstawowej chodziłam przed wojną - Zofia Darowna - fragment relacji świadka historii

Lidia Ochalska - relacja świadka historii

Włodzimierz Zinkiewicz - członek Tajnej Organizacji Nauczycielskiej
Włodzimierz Zinkiewicz - członek Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (Autor: ; )

Nauczyciel geografii Włodzimierz Zinkiewicz - Stanisław Marczak - fragment relacji świadka historii
1458. Ziomek Eugeniusz Lublin
1459. Ziółkowski Michał Lublin

Pamiętam kiedy zaczęto organizować tajne nauczanie - Maria Pietraszewska - fragment relacji świadka historii


1460. Złotkowska Janina Kijany
1461. Ziółkowski Lech Biała Podlaska
1462. Zmysłowska Stanisława Bodaczów
1463. Zubrzycki Teodor Niedrzwica Kościelna
1464. Zwierzchowski ? Puławy
1465. Zwierzyńska Helena Rejowiec
1466. Zwierzyński Stanisław Rejowiec
1467. Zwolińska Stanisława Wilczopole
1468. Zwoliński Romuald Lublin
1469. Zych Antoni Ruskowola
1470. Zygmunt Wincenty Chełm
1471. Żabicki Władysław Dęblin-Irena

1472. Żaczek Bolesław Biała Podlaska
1473. Żelewska Janina Nałęczów
1474. Żołyńska Romualda Sulimów
1475. Żołyński Feliks Sulimów
1476. Żuchowska-Tracz Irena Michałów
1477. Żurawiecki Feliks Chełm
1478. Żywar Władysław Klementowice
1479. Żywar Zofia Klementowice
1480. Henryk Ślusarski

Aresztowania przez gestapo i egzekucje - Maria Pietraszewska - fragment relacji świadka historii

1481. Irena Ładosiówna Lublin

1482. Józef Olszowy Modliborzyce

1483. Wacława Arciszowa Lublin

1484. pan Chomicz Lublin

1485. pan Kozicki Puławy

1486. pani Rutkowska Puławy

1487. Jan Adamski Puławy

1488. Antoni Bogucki Sawin

1489. Maria Bogucka Sawin

 1490. Eugenia Joniec

 1491. Katarzyna Dzwonik

Powiązane artykuły

Zdjęcia

Wideo

Audio

Historie mówione

Inne materiały