Księgarnia Świętego Wojciecha w Lublinie (1923–1940)
W roku 1923 powstał w Lublinie Oddział Księgarni św. Wojciecha. Pierwszą siedzibą księgarni był budynek przy Krakowskim Przedmieściu 43, w którym mieściła się w latach 1923–1934.
Spis treści
[Zwiń]Początki działalności księgarni
Aby dotrzeć do klienta, księgarnia zorganizowała kolportaż książek na terenie województwa przy pomocy furgonów konnych (w tym dyliżansów), które kursowały z książkami. Oprócz tego w księgarni prowadzona była sprzedaż hurtowa. W roku 1934 księgarnia zmieniła swoją siedzibę i przeniosła się do obszernego lokalu przy ul. Krakowskie Przedmieście 40 (Hotel Victoria)1.
W roku 1939 wydana została w Lublinie Antologia współczesnych poetów lubelskich, a księgarnia św. Wojciecha była „składem głównym” książki.
Zniszczenie księgarni w 1939 roku
9 września 1939 roku, wskutek niemieckiego bombardowania, księgarnia legła w gruzach i prawie całkowicie spłonęła, a wraz z nią duża część nakładu Antologii. Część uratowanego przez pracowników (w tym Franciszka Raczkowskiego) i przechodniów księgozbioru wraz z „Antologią” została przeniesiona do podziemi sąsiadującego z księgarnią Klasztoru O.O. Kapucynów. W dniu 1 czerwca 1940 r., po ukończeniu remontu zniszczonego bombardowaniem domu przy ul. Kapucyńskiej 1, księgarnia została tam przeniesiona i działała przez całą okupację.
Zniszczenie księgarni w 1944 roku
Po raz drugi księgarnia uległa zniszczeniu w lipcu 1944 roku, podczas wycofywania się wojsk niemieckich z Lublina. Część książek (w tym Antologię) udało się wydobyć z nieodminowanych jeszcze gruzów, dzięki czemu księgarnia mogła rozpocząć pracę w nowym lokalu przy ul. Krakowskie Przedmieście 41.
Exlibris
Ocalone książki zostały opatrzone niezwykłym exlibrisem o treści: Strzeż skarbu polskiej książki. Książka uszkodzona wydobyta z gruzów zniszczonej w działaniach wojennych Księgarni św. Wojciecha w Lublinie przy ul. Kapucyńskiej. W następnych latach księgarnia działała przy ul. Królewskiej 152.
Literatura
Kremky C., Niepojęta moc wspomnień (49 lat w Księgarni Św. Wojciecha), „Księgarz” R. 32 Nr 4.
Lisiecka T., Działalność księgarska Franciszka Raczkowskiego w latach 1900–1947 [w:] Studia z dziejów drukarstwa i księgarstwa w Lublinie w XIX i XX wieku, Lublin 1988.
Przypisy
- Wróć do odniesienia C. Kremky, Niepojeta moc wspomnień (49 lat w Księgarni św. Wojciecha), „Księgarz", R. 32, nr 4, s. 32–35.
- Wróć do odniesienia T. Lisiecka, Działalność księgarska Franciszka Raczkowskiego w latach 1900–1947, [w] Studia z dziejów drukarstwai księgarstwa w Lublinie w XIX wieku, Lublin 1988 s. 196 .