Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Iwona Chmielewska (ur. 1960)

Iwona Chmielewska jest autorką książek, które sama nazywa "obrazowymi".  Interesuje ją gra pomiędzy obrazem i tekstem, nieoczywisty kontakt tych dwóch mediów. Tworzy książki, w których konstruuje bardzo precyzyjnie całościową narrację wizualną. Jako autorka picturebooków zaczynała w Korei Południowej, gdzie zostało wydanych ponad dwadzieścia jej książek. Książki te tłumaczone były na różne języki i wydawane na całym świecie. Otrzymywały też najważniejsze światowe nagrody. m.in. dwukrotnie Bologna Ragazzi Award i Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Wiele z jej książek przez ostatnie lata ukazało się też w Polsce. Iwona Chmielewska uważa, że picturebook jako całościowa koncepcja artystyczna może nie tylko bawić, śmieszyć, zachwycać, edukować ale też odpowiadać na potrzeby duchowe, prowokować najważniejsze pytania. Jej książki traktują o niepełnosprawności (Oczy, Gdzie jest moja córka?), niesprawiedliwości w podziale dóbr (Cztery zwykłe miski), niepozornych bohaterach codzienności (O tych, którzy się rozwijali). Jej najważniejsza książka Pamiętnik Blumki, o Doktorze Korczaku i jego koncepcji pedagogicznej, została przetłumaczona na siedem języków i nominowana do Deutscher Jugendliteratur Preis. Mieszka i pracuje w Toruniu.

Spotkanie z Iwoną Chmielewską
Spotkanie z Iwoną Chmielewską (Autor: Bąk, Alina)

Spis treści

[RozwińZwiń]

TwórczośćBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści


2004
Kopciuszek,
tekst Zofia Stanecka, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Muchomor


2004
Dzień dobry, Europo!,
tekst Agnieszka Niezgoda, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Algo


2006
Lubię kotki,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Grafitex


2006
Myślący alfabet / Thinking ABC,
wyd. Nonjang
O wędrowaniu przy zasypianiu,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Hokus-Pokus


2008
Do połowy pusta czy do połowy pełna?,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Nonjang


2010
Domowe duchy,
tekst Dubrawka Ugrešić, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Znak
Dzień dobry, Europo!,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Borim
Kłopot,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Nonjang


2011
Pamiętnik Blumki,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
A house of the mind: maum,
tekst Kim Hee-Kyung, ilustracje Iwona Chwmielewska, wyd. Changbi Publishers


2012
Kłopot,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Wytwórnia


2013
O tych, którzy się rozwijali,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
Małe lisy,
tekst Justyna Bargielska, okładka Iwona Chmielewska, wyd. Czarne
Cztery strony czasu,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
Cztery zwykłe miski,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Format


2014
Oczy,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Warstwy
Na wysokiej górze,
tekst Krystyna Miłobędzka, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania
Dwoje ludzi,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
Królestwo dziewczynki,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Entliczek


2015
Czarownica,
tekst Kazimiera Iłłakowiczówna, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania
W kieszonce,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
abc.de,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Warstwy


2016
Codzień,
tekst Maciej Tuora, Dariusz Okoń, ilustracje Karolina Mądro, Katarzyna Babis, Katarzyna Wójtowicz, opieka artystyczna Iwona Chmielewska, wyd. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Dopóki niebo nie płacze,
tekst Józef Czechowicz, fotografie Abram Zylberberg, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
–  Maum. Dom duszy,
tekst Kim Heekyoung, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Warstwy

 

Nagrody, wyróżnienia i nominacjeBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści


2000 – nagroda w konkursie ProBolonia za książkę autorską Pan i Kot.

 

2007 – nagroda Złote jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie.

 

2011 – książka z ilustracjami Iwony Chmielewskiej A house of the mind: maum z tekstem Kim Hee-Kyung (wyd. Changbi Publishers, Korea) zdobyła główną nagrodę w kategorii „Non Fiction” w konkursie Bologna Ragazzi Award 2011.

2011 – Królestwo dziewczynki – książka autorska wydana w Korei (wyd. Changbi Publishers) wpisana na listę 100 najpiękniejszych książek świata na CJ Picture Book Award.

 

2012Pamiętnik Blumki (wyd. Media Rodzina) – nominacja do nagrody literackiej w Niemczech „Der Deutsche Jugendliteraturpreis”, książka wpisana także na prestiżową listę Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium oraz uznana Książką Roku 2011 w Polsce i wybrana do grona 100 najlepszych książek świata na CJ Picturebook Festival w Seulu.

2012 – Pamiętnik Blumki (wyd. Media Rodzina) – nagroda literacka Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

2012 – książka Pamiętnik Blumki (nagroda dla wyd. Media Rodzina) zdobyła nagrodę w konkursie „Dobre Strony” na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży.

 

2013 – książka autorska Oczy (wyd. Changbi Publishers, Korea) zdobyła główną nagrodę Bologna Ragazzi Award 2013 w kategorii „Non Fiction”.

 

2014 – książka Na wysokiej górze z tekstem Krystyny Miłobędzkiej (nagroda dla Wydawnictwa Miejskiego Posnania) zdobyła główną nagrodę w konkursie „Dobre Strony” na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży.

2014 – książka Na wysokiej górze (wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania) wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

2014 – wyróżnienie dla książki Oczy (wyd. Warstwy) w 55. Konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku.

 

2015 - wyróżnienie w 56. Konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku za książkę abc.de (wyd. Warstwy) w kategorii ksiązka dla dzieci i młodzieży oraz wyróżnienie w kategorii literatura piękna za książkę Dopóki niebo nie płacze (wyd. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”).

 

2016 - nominacja do nagrody literackiej w Niemczech „Der Deutsche Jugendliteraturpreis” w kategorii "Non fiction" za książkę abc.de (wyd. Warstwy).
 

 

Opracowała: Alina Bąk

O książkach Iwony ChmielewskiejBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Iwona Chmielewska jest jedyną polską autorką, która swój fanklub ma w Korei Południowej. Często i chętnie tam wraca, prowadzi zajęcia ze studentami w Seulu, spotyka się z czytelnikami, którzy dzięki niej dowiedzieli się sporo o polskiej kulturze i o historii Torunia.

 

 

Podobno fani czekają na każdą moją książkę. Kiedyś nawet zostałam rozpoznana na ulicy w dwudziestomilionowym Seulu i robiono sobie ze mną zdjęcia (...). Miałam wiele spotkań autorskich w Korei, Seulu i daleko poza nim, w bibliotekach, muzeach, księgarniach. Zawsze zaskakuje mnie liczba czytelników, którzy nie tylko w skupieniu słuchają, oglądają, ale i zapisują to, co mówię, ale też zadają bardzo ciekawe pytania, są przygotowani, przyjeżdżają często z odległych miejsc, żeby mnie zobaczyć i posłuchać. Zdarzają się nieoczekiwane sytuacje, gdy przychodzą całe rodziny i deklamują z pamięci moje teksty (…).
źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

 

W swoich książkach Iwona Chmielewska stawia ważne i mądre pytania, cenne dla czytelników w każdym kraju i w każdym wieku. Jej książki uczą empatii, karmią odbiorców inteligentnym przesłaniem, są dopracowane graficznie. Tekst i obraz stanowią nierozerwalną całość. Czytając tekst, czytamy jednocześnie obraz, jedno bez drugiego nie istnieje, nie ma właściwej sobie mocy. To jak gra, która wciąga czytelnika w świat skojarzeń. Jej książki mają wiele warstw i sensów, dając szansę stałych doznań interpretacyjnych.

 

 

Książka obrazkowa, to książka w której obraz pełni wraz z tekstem równorzędną rolę. Picturebook jest kategorią książek, w których można mówić również o tematach ważnych społecznie. To jest bardzo często w Polsce pomijane. Myśli się, że książki z obrazkami mogą być przeznaczone wyłącznie dla dzieci, a dorośli nie powinni się nimi zajmować. Staram się udowodnić, że picturebook może być niezwykle ważnym medium w budowaniu demokracji. Ja w to święcie wierzę. Kiedy otwierają się przed nami kolejne obrazy w ważnej książce, ważnej ze względów społecznych, a takie książki staram się robić, myślę, że ludzie mają możliwość otwierania się na innych ludzi. Picturebook ma niesamowitą siłę wyrazu i jestem bardzo szczęśliwa, że mogę takie książki tworzyć (…).
 fragment wywiadu z Iwoną Chmielewską – Miasto Poezji 2012 

 

Zdjęcia

Wideo

Słowa kluczowe