Chopina 11 w Lublinie
Historia nieruchomości zlokalizowanej w Lublinie przy ulicy Chopina 11.
Spis treści
[Zwiń]Lokalizacja
Dawny numer policyjny: -
Numer hipoteczny: 1163
Numer przed 1939: Chopina 11
Numer po 1944: Chopina 11
Numer obecny: Chopina 11
Funkcje
Budynek mieszkalny. W 1936 roku w budynku znajdował się jeden sklep spożywczy. W 1940 roku 1 sklep kolonialny.
Historia
Dodatkowe informacje
- Podanie z dnia 18.IX.1934 r. wniesione do Magistratu m. Lublina przez Bolesława Piwarskiego, zam. przy ul. Krak. Przedm. 15. Pismo zawiera prośbę o wydanie zaświadczenia, potwierdzającego, że nieruchomość przy ul. Chopina 11, której petent jest współwłaścicielem, stanowi dom mieszkalny o charakterze czynszowo-dochodowym i nie mieści się w niej żadne przedsiębiorstwo, należące do Piwarskiego.
- Podanie z dnia 27.IV.1948 r. wystosowane do Inspekcji Budownictwa Zarządu Miejskiego w Lublinie przez Stefana Matusewicza, zam. przy ul. Chopina 11. Pismo zawiera prośbę o zatwierdzenie planów wytwórni ampułek aparatów szklanych mieszczących się przy ul. Chopina 11.
Mieszkańcy
Właściciele
1936 Bolesław Piwarski i Masa Upadłości Stefana Jesegera
1940 Roman Leśnikowski, wyzn. rzym.-katol., zam. ul. 3-go Maja 18; Bolesław Piwarski, wyzn. rzym.-kat., zam. ul. Krak. Przedmieście 15.
administrator: Czesława Piwarska, zam. ul. Krak. Przedm. 15.
Mieszkańcy nieruchomości według zawodu w 1940 roku
Pracownicy umysłowi 36
Wolne zawody 16
Robotnicy 4
Kupcy i przemysłowcy 12
Rolnicy 6
Inne zawody 6
Bez zawodu 40
Lokatorzy według wyznania, płci i wieku w 1940 roku
Ogólna ilość mieszkańców 65
Chrześcijan 65
Mężczyzn 21
Kobiet 38
Dzieci do lat 6 włącznie 2
Dzieci do lat 7-18 włącznie 4
Opis
Budynek czterokondygnacyjny, murowany, przekryty blachą ocynkowaną i dachówką. Falista fasada budynku zróżnicowana fakturowo: parter pokryty boniowaniem, a pozostałe dwa piętra są gładkie. Do kamienicy dostawiono dwa wykusze przebiegające przez trzy kondygnacje. W wykuszach znajdują się balkony z trójkątnymi zadaszeniami wsparte na kolumnach. Okna kamienicy zamknięte są prostokątnie lub półkoliście, natomiast w attykach znajdują się okna w kształcie elipsy. Na wysokości drugiego piętra narożnego wykuszu znajduje się medalion z wizerunkiem Matki Bożej. We wnętrzu budynku zachowały się sztukaterie klatki schodowej oraz stolarka drzwiowa. liczba mieszkań: 4 mieszkania – jednoizbowe, 2 mieszkania - trójizbowe, 4 mieszkania z czterema izbami, łazienką i klozetem, 5 mieszkań sześcioizbowych po pięć pokoi z kuchnią, łazienką i klozetem,w suterenie jedno mieszkanie jednoizbowe oraz jedno mieszkanie trzyizbowe.
Fragmenty historii mówionych
Danuta Kubejko
Pamiętam sklep pani Mozelowej. O tu on był, róg Chopina i Sądowej. To sklepy są spożywcze, gdzie się kupowało pomarańcze. To pamiętam, tak. […] Wchodziłam do środka. I kiedyś przeniosłam nielegalnie pomarańczę, ale to tego nie pamiętam, ale mama mi mówiła. Że raptem w domu patrzy, a ja przydźwigałam pomarańczę. Czyli zwinęłam tą pomarańczę. Po wojnie też był tam sklep spożywczy. Później był sklep mięsny. Nawet teraz nie wiem, co tam jest. To bardzo piękna kamienica, obłożona takim kamieniem. […] długo tam był z różnymi materiałami sklep. I teraz myślę, że też jest sklep. Nawet się zainteresuję. Na samym rogu było wejście.
Andrzej Badyoczek
[…] na rogu Sądowej i Chopina był sklep… to się nazywało, szło się do… do Mozela. Tam był taki sklep Mozel, pewnie to był sklep należący do, do, do Żyda. […] gdyby się szło Sądową w kierunku Chopina, to był na ten, ten, ten prawy róg. Ten… ten, ten róg Sądowej i Chopina. I po prostu gdyby się… idąc Sądową w kierunku Chopina i skręcając w prawo, to było właśnie to miejsce.
Izabela Zatońska
Moja matka [pochodziła] z Lublina, a ojciec z Olbięcina koło Kraśnika. Ojciec był prawnikiem, pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, a matka była po seminarium nauczycielskim, pracowała w aptece i u adwokata. Przed wojną mieszkaliśmy na ulicy Chopina [nr 11], ale przyszli Niemcy, wyrzucili nas i mieszkaliśmy na Lubartowskiej, niedaleko jeszybotu.
Anna Wiącek
[…] przyuczałam się zawodu ekspedientki w sklepie ogólnospożywczym należącym do pani Mozelowej, który znajdował się na rogu ulic Hipotecznej i Chopina. Pracowałam za ladą jako uczennica bez wynagrodzenia przez sześć miesięcy.
Jerzy Łobarzewski
Dziadek Gustaw Haberlau ożenił się z Leokadią z domu Zoller, która była warszawianką. Zresztą w Warszawie się poznali, podczas studiów dziadka na Uniwersytecie Warszawskim. Młode małżeństwo, Gustaw Haberlau i Leokadia Zoller-Haberlau, przyjechało do Lublina i zamieszkało na ulicy Chopina,
w tym domu pod obrazem Matki Boskiej.
Materiały ikonograficzne
Kamienica przy ul. Chopina 11 w Lublinie, widok od ulicy Chopina
Kamienica przy ul. Chopina 11 w Lublinie, zwieńczenie
Kamienica przy ul. Chopina 11 w Lublinie, fragment elewacji od ulicy Chopina
Kamienica przy ul. Chopina 11 w Lublinie, fragment elewacji
Kamienica przy ul. Chopina 11 w Lublinie, fragment zwieńczenia
Kamienica przy ul. Chopina 11 w Lublinie, fragment elewacji
Kamienica przy ul. Chopina 11 w Lublinie
Literatura
Akta nieruchomości położonej w Lublinie przy ul. Szopena 11, Archiwum Państwowe w Lublinie, sygn. 5306.