Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Bogdan Dziworski

 

Bogdan DziworskiUrodził się 8 grudnia 1941 roku w Krynicy. Operator filmowy, fotograf i reżyser.

 

Spis treści

[RozwińZwiń]

Wykształcenie

 

Ukończył Wydział Operatorski PWSTiF w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1967 roku.

 

Działalność reżyserska i operatorska

 

Twórca dokumentów poświęconych sportowcom, m.in. Fechmistrz o Władysławie Kurpiewskim czy cyklu filmów o narciarzu Franzu Klammerze. Portretuje zarówno ludzi w pewien sposób niezwykłych takich jak aktorzy – lilipuci (O krasnoludkach i sierotce Marysi), jak i mieszkańców polskich osiedli (Moje okno). Ponadto jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych polskich i zagranicznych reżyserów.

 

Współpraca z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN"

 

W ramach cyklu „Spotkania z dokumentem filmowym”, 26 i 27 kwietnia 1999 roku odbyło się spotkanie z reżyserem, połączone z projekcją filmów  dokumentalnych: Kilka opowieści o człowieku, Hokej, Dwubój klasyczny, Arena życia, Olimpiada, Fechmistrz, Sceny narciarskie z Franzem Klammerem, Pięciobój nowoczesny, Szapito. Czytaj więcej >>>

 

Dorobek artystyczny

 

1. Etiudy szkolne PWSFTviT


1964 – Wielki dzień - zdjęcia
1964 – Wieczór - zdjęcia
1963 – Tombola - zdjęcia
1963 – Szkoła uczuć - zdjęcia
1963 – Jubileusz - scenariusz, zdjęcia
1962 – Przerwa - zdjęcia
1961 – Śmierć urzędnika - współpraca operatorska
1961 – Studenci zagraniczni w Łodzi - współpraca operatorska
1961 – Impresja - współpraca realizatorska
1960 – Według rozkazu - współpraca reżyserska
1960 – Kadry - współpraca reżyserska
 


2. Filmy dokumentalne


2010 – Deklaracja nieśmiertelności - operator kamery
1998 – Więcej światła. Festiwal operatorów filmowych Camerimage '97 - obsada aktorska
1995 – Tripping with Zirinovski - zdjęcia
1990 – The prisoner - reżyseria
1990 – From Moscow to Pietushki with Benny Yerofeev - zdjęcia
1988 – Widzę - realizacja, scenariusz
1987 – Sen - realizacja, scenariusz
1984 – Szapito - realizacja, scenariusz
1983 – Kilka opowieści o człowieku - realizacja, scenariusz
1983 – Credo... - zdjęcia
1981 – Wdech – wydech - realizacja
1981 – Spotkanie z Franzem Klammerem - reżyseria, scenariusz, zdjęcia
1980 – Sceny narciarskie z Franzem Klammerem - reżyseria, scenariusz, zdjęcia
1980 – Fechmistrz - realizacja, scenariusz
1979 – Zima - reżyseria
1979 – Pielgrzym - zdjęcia
1979 – Obraz - realizacja
1979 – Moje okno - reżyseria
1979 – Arena życia - realizacja, scenariusz
1978 – Olimpiada - realizacja, scenariusz, zdjęcia - współpraca
1978 – Dwubój klasyczny - realizacja, scenariusz, zdjęcia (współpraca)
1977 – Prawo drogi w regatach żeglarskich - realizacja
1976 – Hokej - realizacja, scenariusz
1975 – Pięciobój nowoczesny - realizacja, scenariusz, zdjęcia
1975 – O krasnoludkach i sierotce Marysi - reżyseria, scenariusz
1974 – Tren dla miasta Szydłowa - realizacja, zdjęcia
1974 – Podróże Georga Philippa Telemanna z Żar do Pszczyny - realizacja, zdjęcia
1972 – Krzyż i topór - realizacja, zdjęcia
1972 – Cytat z raportu U'thanta - zdjęcia
1971 – Wypadek - zdjęcia
1971 – Wizyta w banku - zdjęcia
1969 – Notatki kłodzkie - zdjęcia
1967 – W Dusznikach u wód - zdjęcia
1967 – Brezentowe niebo - współpraca
1966 – Zwiernik - zdjęcia
1966 – Skok - realizacja
1966 – Rzeszów - zdjęcia
 


3. Filmy fabularne


1991 – Dwie drogi - fotografie
1980 – Wizja lokalna 1901 - współpraca operatorska (sceny batalistyczne)
1974 – Wieczne pretensje - zdjęcia
1973 – Brzydkie kaczątko - zdjęcia
1972 – Skrzydła - zdjęcia
1972 – Papierowy ptak - zdjęcia
1972 – Na wylot - zdjęcia
 

Nagrody i odznaczenia

 

1. Nagrody za etiudy szkolne PWSFTviT


1964 – Szkoła uczuć - Warszawa, Festiwal Etiud PWSFTviT - nagroda za zdjęcia
1964 – Jubileusz - Warszawa, Festiwal Etiud PWSFTviT - nagroda za zdjęcia

 


2. Nagrody za filmy dokumentalne


1995 – Kilka opowieści o człowieku - Monachium (MFFK) - Nagroda Specjalna Jury
1991 – The prisoner - Kraków, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych - Nagroda Koła Naukowego Studentów Filmoznawstwa UJ
1988 – Sen - Zakopane (PF o Sztuce) - III Nagroda „Brązowy Pegaz”
1985 – Fechmistrz - Montpellier, MFF Sportowych - Złoty Medal
1985 – Szapito - Kraków, Krakowski FF - Konkurs Krajowy (do roku 2000 Ogólnopolski FFK) - Nagroda Specjalna „Srebrny Lajkonik”
1985 – Hokej - Autrans, MF Filmów Śniegu i Lodu - Wyróżnienie Specjalne
1985 – Olimpiada - Autrans, MF Filmów Śniegu i Lodu - Wyróżnienie Specjalne
1984 – Fechmistrz - Tarnów, Festiwal Filmów Sportowych - „Złoty Laur”
1984 – Fechmistrz - Rennes, MFFK - Grand Prix: Nagroda Prezydenta Republiki Francuskiej
1983 – Kilka opowieści o człowieku - Kraków, Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Międzynarodowy - Grand Prix „Złoty Smok"
1983 – Kilka opowieści o człowieku - Huesca, MFFK - Grand Prix
1983 – Fechmistrz - Cortina d'Ampezzo, MFF Sportowych - I Nagroda „Złota Wiewiórka”
1983 – Fechmistrz - Budapeszt, MFF Sportowych - Dyplom Jury CIDALC
1981 – Dwubój klasyczny - Telluride, Festiwal Filmów Górskich - Nagroda dla Najlepszego Filmu Zagranicznego
1981 – Dwubój klasyczny - Colorado, MFFK - Grand Prix
1980 – Dwubój klasyczny - Trento, MFFK,  II Nagroda
1980 – Dwubój klasyczny - Tarnów, FF Sportowych - „Złoty Laur”
1980 – Hokej - Tarnów, Festiwal Filmów Sportowych - „Złoty Laur”
1980 – Olimpiada - Tarnów, Festiwal Filmów Sportowych - „Złoty Laur”
1980 – Olimpiada - Auxerre, MFFK - III Nagroda
1979 – Olimpiada - Trento, MFFK - II Nagroda
1979 – Olimpiada - San Sebastian, MFF Górskich - Nagroda „Pagoa” (Buka)
1979 – Olimpiada - Ołomuniec, Festiwal Akademia Film Olomuc
1979 – Olimpiada - New Delhi, MFF - „Złoty Paw”
1979 – Olimpiada - Lipsk, MFF - nagroda „Srebrny Gołąb”
1979 – Olimpiada - Kraków, Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Krajowy - Nagroda Specjalna „Srebrny Lajkonik”
1979 – Olimpiada - Gijon, MFFK dla Dzieci i Młodzieży - Nagroda „Asturias”
1979 – Olimpiada - Bruksela, MFF Turystycznych - Nagroda Belgijskiego Centrum Młodzieżowego
1977 – Hokej - Tampere, MFFK - Nagroda w kategorii Film sportowy
1977 – Hokej - Ołomuniec, Festiwal Akademia Film Olomuc
1977 – Hokej - Oberhausen, MFFK - Nagroda FIPRESCI
1977 – Hokej - Kraków, Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Międzynarodowy - Nagroda Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI za „walory ekspresji filmowej służące demaskowaniu przemocy w sporcie”
1977 – Hokej - Kraków, Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Międzynarodowy - Dyplom Uznania
1977 – Hokej - Kraków, Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Krajowy - Nagroda Specjalna "Srebrny Lajkonik"
1976 – Hokej - Wawrzyn Polskiego Komitetu Olimpijskiego
1976  - Pięciobój nowoczesny - Linz, MFFK - Nagroda Specjalna za najlepsze zdjęcia
1976 – Hokej - Kranj, MFF Sportowych i Turystycznych - II Nagroda
1975 - Pięciobój nowoczesny - Kraków, Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych - Nagroda Szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego za najlepszy film o tematyce patriotycznej
1975 – Pięciobój nowoczesny - Bilbao, MFFDiK - III Nagroda
1974 – Podróże Georga Philippa Telemanna z Żar do Pszczyny - Kraków, Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych - „Syrenka Warszawska”:  Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP
1973 - Krzyż i topór - Zakopane, PF o Sztuce - Nagroda widzów
1973 - Krzyż i topór - Zakopane, PF o Sztuce - Nagroda pozaregulaminowa Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej
1973 - Krzyż i topór - Warszawa, Festiwal Filmów Krajoznawczych i Turystycznych - nagroda „Złoty Kompas”
1973 – Krzyż i topór - Kraków, Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych - Nagroda Przewodniczącego PRN Krakowa „Srebrny Lajkonik”


3. Nagrody za filmy fabularne


1975 – Wieczne pretensje - Gdynia (do 1986 Gdańsk), Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nagroda za zdjęcia

 

Literatura

 

http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_dziworski_bogdan - dostęp 07.10.2010

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/41939 - dostęp 07.10.2010
Mosz J., Bez słowa [w:] „Film” 1986 r., nr 14, s. 14-15.

Sobolewski T., Dziworski [w:] „Gazeta Wyborcza” 2000, nr 301 (28.12), s.10.
Zagroba B., Duch sportowca, oko operatora [w:] „Film” 1977 r., nr 03, s.8-9.

Zdjęcia

Wideo

Inne materiały

Słowa kluczowe