Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Wiki Lubi Zabytki 2013 - podkonkurs lubelski

III edycja otwartego konkursu fotograficznego

Trzecia edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki, który jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2013, odbędzie się w dniach 1-30 września br.
 

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są na wykazy zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.
 

Już teraz zachęcamy wszystkich miłośników fotografii, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów do wakacyjnego fotografowania!

 

Na stronie wikizabytki.pl można znaleźć listę nieruchomych zabytków z całej Polski. Wystarczy wybrać interesujące miejsca, obiekty, sfotografować a we wrześniu załadować na stronie wikizabytki.pl!
 

Udostępniając we wrześniu swoje zdjęcia zabytków w Wikimedia Commons, dajemy szansę na zilustrowanie dotyczących ich haseł w Wikipedii oraz zyskujemy szansę na cenne nagrody.

Dla autorów trzech najlepszych zdjęć przewidziano 3000, 1500 oraz 750 zł. Ponadto najlepsze fotografie wezmą udział w globalnym etapie konkursu "Wiki Loves Monuments 2013"! Przewidziano również nagrody specjalne (2000, 1500, 750 zł) dla osób, które prześlą najwięcej dobrych jakościowo zdjęć polskich zabytków, szczególnie jeżeli nie miały one dotąd swojego zdjęcia w Wikimedia Commons.

 

PODKONKURS LUBELSKI

Już po raz drugi konkurs Wiki Lubi Zabytki będzie miał swój podkonkurs lubelski. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lublinie, „Teką Lubelską”, Grupą Fotografów Lubelskich oraz Lubelskim Towarzystwem Fotograficznym wybiorą najlepsze fotografie zabytków z terenu województwa lubelskiego i nagrodzą je publikacjami książkowymi.

 

Podkonkurs lubelski zostanie zainaugurowany w sobotę 31 sierpnia 2013 roku o godzinie 14:30 w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN”.

Tematem spotkania będzie renesans lubelski. Wprowadzenie do spotkania będzie prezentacją stylu renesansu lubelskiego w oparciu o makietę 3D Lublina z XVI wieku oraz o multimedialny spacer po Lublinie z wykorzystaniem technologii Layar. Spacer został przygotowany we współpracy z LROT. Następnie uczestnicy spotkania udadzą się na fotograficzny spacer po Lublinie. W spotkaniu wezmą udział fotograficy z Grupy Fotografów Lubelskich i Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, którzy opowiedzą o warsztatcie fotografa przydatnym w fotografowaniu zabytków.

 

Następnie, w kolejne niedziele września - 8, 15 i 22 Grupa Fotografów Lubelskich zorganizuje spacery po Lublinie podczas, których będzie można zwiedzić miasto i wykonać zdjęcia na konkurs.

PROGRAM SPACERÓW:
8 września - spacer po Kalinowszczyźnie
początek: zespół klasztorny franciszkanów, ob. salezjanów, stary cmentarz żydowski, dwór Wincentego Pola, ulica Kalinowszczyzna, zespół klasztoru augustianów, Czerwona Karczma (Budzyń), cmentarz przy ul. Kleeberga.

15 września - dzielnica przemysłowa
początek: cukrownia Lublin, ulica 1 Maja - zespół budynków dawnej fabryki maszyn i narzędzi rolniczych, ulica Wrońska - budynek hangaru lotniczego.

22 września - Śródmieście
początek: Browar na Bernardyńskiej,Teatr Stary, ul.Chopina - dawny Bank Rolny, Sąd Rejonowy, ul Narutowicza - zespół architektoniczny dawnego Związku Pracy Kulturalnej, budynek Teatru im. Juliusza Ostarwy, Domek Kata na ulicy Długosza.

 

Start spacerów o godzinie 9:00.
Miejsca rozpoczęcia spacerów to miejsca początkowe każdego spaceru.

 

 

Ponadto 23 września (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" odbędą się konsultacje fotograficzne dla wszystkich uczestników konkursu. W spotkaniu wezmą udział fotograficy z GFL i LTF, którzy będą pomagać w wyborze zdjęć konkursowych i będą udzielać zainteresowanym porad fotograficznych.

 

 

KONKURS WIKI LUBI ZABYTKI
Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii "Największy Konkurs Fotograficzny". Ubiegłoroczna edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało pond 361 tys. zdjęć.

 

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

 

Więcej informacji o konkursie Wiki Lubi Zabytki 2013:
http://wikizabytki.pl/

 

Regulamin konkursu:
http://wikizabytki.pl/regulamin.pdf

 

Regulamin podkonkursu lubelskiego:
http://teatrnn.pl/kalendarium/node/1790/wiki_lubi_zabytki_2013_regulamin_podkonkursu_lubelskiego

 

Wykaz zabytków województwa lubelskiego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/Lista_zabytk%C3%B3w

 

Praktyczne poradniki dotyczące fotografowania zabytków:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/Poradnik

http://www.trochetechniki.pl/Jak-fotografowac-zabytkowe-obiekty-podczas-wakacji,t,4385.html

 

 


Organizator: Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Organizator podkonkursu lubelskiego: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Partnerzy podkonkursu lubelskiego: Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie, „Teka Lubelska”, Grupa Fotografów Lubelskich i Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne.


Patronat Honorowy: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Patronat medialny: TVP Kultura

Pełna lista partnerów na stronie konkursu.

 

Kontakt dla mediów: [email protected]

 

 

MEDIA O WYDARZENIU:


Wiki Lubi Zabytki w Lublinie
http://independent.pl/n/16785?anonymous=true

Wiki Lubi Zabytki: Spacer po lubelskich fabrykach z Teatrem NN
http://www.mmlublin.pl/459140/2013/9/12/wiki-lubi-zabytki-spacer-po-lubelskich-fabrykach-z-teatrem-nn?category=news


 

Kategorie

Słowa kluczowe