Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

OT KOT wystawa i promocja monograficznego albumu o twórczości Andrzeja Kota

17 lutego w Domu Słów odbył się wernisaż wystawy i promocja monograficznego albumu o twórczości Andrzeja Kota.

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" i Dom Słów zorganizowały wystawę i promocję monograficznego albumu o twórczości Andrzeja Kota.

Termin: 17.02.2016 r. (środka), godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17 (wejście od podwórka)

W Światowy Dzień Kota i pierwszą rocznicę śmierci lubelskiego grafika Andrzeja Kota zorganizowaliśmy promocję albumu „OT KOT”, autorstwa Jarosława Koziary. Promocji towarzyszyło otwarcie wystawy o tym samym tytule, na której zaprezentowane zostały znane i nie znane prace artysty. W czasie spotkania pokazaliśmy również stronę internetową poświęconą twórczości Andrzeja Kota. Bezpośrednio po promocji albumu odbyła się projekcja traileru nowo powstającego filmu dokumentalnego o Andrzeju Kocie „Życie na papierze” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, w całości pokzaliśmy także dokument z 2000 roku „Alfabet Kota” tego samego reżysera.


O wystawie:

OT-KOT. Znane i nieznane prace Andrzeja Kota.

Na wystawie prezentowane są dwa oblicza twórczości Andrzeja Kota. Z jednej strony przemyślane precyzyjnie zaprojektowane grafiki, z drugiej rysunki które powstały w czasie silnych stanów chorobowych schizofrenii.

Dotąd rysunki te nie były prezentowane publicznie, podarowane niegdyś przez autora Mirkowi Białemu przeleżały 25 lat na strychu.

Druga część to wybór rysunków i prac graficznych, powiększonych i reprodukowanych w technice serigrafii. Prace te były wybrane i sygnowane przez Andrzeja Kota i służyły jako cegiełki na produkcję albumu, w który Andrzej od początku był zaangażowany.

Wystawa czynna będzie do końca marca 2016 r.

 
O książce:

OT KOT monograficzna publikacja o życiu i twórczości lubelskiego grafika Andrzeja Kota (1946-2015) przygotowana przez Jarosława Koziarę to unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, staranne wydawnictwo albumowe, zrealizowane na specjalnie dobranych papierach i w różnych technikach druku. Wszystko po to by jak najlepiej pokazać złożoną i różnorodną twórczość Andrzeja Kota.

Z gigantycznego dorobku artystycznego Andrzeja, Koziara wybrał pokaźną ilość reprezentacyjnych grafik i poszeregował według kilku motywów przewodnich.

Andrzej Kot bardzo zabiegał o to by jego prace nie przepadły, rozsyłał je pocztą, obdarowywał wszystkich znajomych i przyjaciół, jeśli mógł sprzedawał. Jego ostatnim marzeniem było wydanie albumu ze swoimi grafikami. Dzięki staraniom Koziary udało się go spełnić już po śmierci artysty, i tak oto jego bogaty dorobek artystyczny został po raz kolejny zmultiplikowany i na pewno już nie przepadnie.

 
Andrzej Kot - urodzony 21 listopada 1946 w Lublinie w którym mieszkał i żył rysowaniem do śmierci 17 lutego 2015. Grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry, w Lublinie znany był głównie jako twórca exlibrisów, znaków graficznych i satyrycznych rysunków, którymi zasypywał osoby z którymi się przyjaźnił. W świecie był docenianym grafikiem, na niepowtarzalny styl jego grafik, rysunków, liternictwa zwróciły uwagę najważniejsze wydawnictwa branżowe tamtego czasu niemiecka Scriptura, Magyar Grafik, Das alphabet, Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z, nowojorski Upper&LowerCase, kalifornijski Fried Caligrafic, Sarmatian Houston czy Idea z Tokio.

 

Jarosław Koziara - urodzony w 1967 roku , performer, artysta plastyk z Lublina, wykładowca na Wydziale Artystycznym UMCS. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych, plenerowych i telewizyjnych. Twórca monumentalnych, kilkuhektarowych landartów. Autor kilkuset okładek do płyt, książek, plakatów, znaków graficznych, felietonista w „Zoom-ie” . Sprawca zabawnych happeningów i performance’ów w przestrzeni miejskiej oraz instalacji w galeriach. Właściciel firmy i wydawnictwa „Tararara” (Kokoryny – czyli opowieści dziwnej treści).

 

Grzegorz Linkowski - reżyser, scenarzysta, producent, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Rozstaje Europy", vice Przewodniczący Rady Programowej OTVP Lublin, kieruje Lubelskim Funduszem Filmowym. Animator wielu przedsięwzięć artystycznych i polikulturowych, współautor debat społeczno-kulturalnych, autor programów telewizyjnych o teatrze i kulturze. Autor wielu filmów o dialogu kultur i religii m. in.: "Bracia tego samego Boga", "...wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż", „Wybaczyć wszelkie zło” i „Bo jestem stąd”. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. Finalist Certificate Award New York Festivals 2004 , prestiżowych – Fundacji Pol-Cul za twórczość filmową na rzecz tolerancji w 1998 r. i Nagrody Pojednania im bł. E. Kowcza za promocję dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego w 2010 r.

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

OT KOT. ALBUM W ROCZNICĘ ŚMIERCI ANDRZEJA KOTA

http://lublin.tvp.pl/24061151/ot-kot-album-w-rocznice-smierci-andrzeja-kota

 

Ot Kot. Album na Dzień Kota. Kim był Andrzej Kot, wybitny grafik z Lublina

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ot-kot-album-na-dzien-kota-kim-byl-andrzej-kot-wybitny-grafik-z-lublina,n,1000175839.html

 

Andrzej Kot. Wystawa w Domu Słów i bibliotece UMCS

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/andrzej-kot-wystawa-w-domu-slow-i-bibliotece-umcs,n,1000176094.html

 

Wystawa i promocja albumu Andrzeja Kota, słynnego grafika z Lublina

http://www.kurierlubelski.pl/kultura/art/9404108,wystawa-i-promocja-albumu-andrzeja-kota-slynnego-grafika-z-lublina,id,t.html

 

14.02.2016 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

http://moje.radio.lublin.pl/14-02-2016-nie-tylko-rozrywkowa-niedziela-radiowa.html

 

Jarosław Koziara o albumie "OT KOT"

https://www.mixcloud.com/halokultura/jaros%C5%82aw-koziara-o-albumie-ot-kot/

 

OT KOT

http://lajf.info/?p=12111

 

Ot Kot

http://news.o.pl/2016/02/06/andrzej-kot-ot-kot-dom-slowa-lublin/#/

 

"OT KOT" - czyli życie na papierze

http://lublin.gosc.pl/doc/2982353.OT-KOT-czyli-zycie-na-papierze

 

Rocznica śmierci lubelskiego artysty: Ot Kot, co na papierze żył wielokrotnie

http://www.kurierlubelski.pl/magazyn/art/9416851,rocznica-smierci-lubelskiego-artysty-ot-kot-co-na-papierze-zyl-wielokrotnie,id,t.html

 

Jarosław Koziara, OT KOT, Lublin 2016
 
OT-KOT. Znane i nieznane prace Andrzeja Kota – wystawa
 
Wystawa prac Andrzeja Kota