Wydarzenia - 2005
Przestrzeń to nie tylko
objętość czy miejsce.
Przestrzeń to sieć relacji
Forum Kultury Przestrzeni powstało jako realizacja wniosków podjętych na spotkaniu promocyjnym 29. numeru „Scriptores” pt. Rozmowy o kulturze przestrzeni, które odbyło się w dniu 27 września 2005 roku w Trybunale Koronnym.
W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, około sto dzieci z żydowskiej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 wywieziono samochodami ciężarowymi na teren nieczynnej kopalni piasku w obecnej dzielnicy Tatary i tam zamordowano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i panna Rechtman, które nie chciały opuścić dzieci i dobrowolnie zdecydowały się na śmierć.
Ośrodek “Brama Grodzka -Teatr NN” w dniu 24 marca (prawdopodobna data zagłady dzieci z ochronki) zorganizował Marsz Pamięci wspominający los żydowskich dzieci. W rocznicę likwidacji ochronki zaprosiliśmy mieszkańców Lublina, młodzież i dorosłych do wspólnego upamiętnienia i podjęcia próby przyjęcia odpowiedzialności za pamięć o niewinnych ofiarach Holokaustu.
Marsz Pamięci jest kontynuacją projektu "Listy do Ochronki", którego I edycja odbyła się 30.04.2004.
Obchody 63. rocznicy likwidacji getta na Majdanie Tatarskim
pod patronatem honorowym JE Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec dr Reinharda Schweppe
Spotkanie z Agatą Tuszyńską
Wizyta Nechemy Tec w Ośrodku
Życie Żydów w Europie z dala od metropolii www.Zydzi-Zycie.net
Uroczyste przeniesienie serca dzwonu z lubelskich podziemii do Wieży Trynitarskiej
Promocja połączona z debatą specjalisów na temat przyszłości zagospodarowania przestrzennego Lublina.
Debata specjalisów na temat przyszłości zagospodarowania przestrzennego Lublina podczas promocji 29. numeru „Scriptores” pt. Rozmowy o kulturze przestrzeni.
Promocja zeszytu miała charakter „przedłużenia” jego zawartości poprzez zaproszenie rozmówców do wypowiedzi publicznych. Właśnie w jednej z nich Romuald Dylewski zaproponował utworzenie forum dyskusji o przestrzeni.
Spotkanie to jest więc łącznikiem pomiędzy programem Ośrodka, którego motto brzmi: Pamięć – Miejsce – Obecność (również podtytuł pisma „Scriptores”) a powstaniem Forum Kultury Przestrzeni, które koncentruje się na „miejscu” i „obecności” – aktywizacji społeczności wokół przestrzeni jej życia.
Warto zwrócić uwagę na dwa teksty, które to spotkanie wygenerowało: dołączany do zaproszeń „rachunek sumienia” dotyczący przestrzeni, rodzaj streszczenia głównych zagadnień numeru w formie pytań, oraz Karta Dobrej Przestrzeni, którą próbowaliśmy sformułować w trakcie spotkania. Wyznaczone osoby wynotowywały z wypowiedzi gości ważniejsze myśli.