Inne

Promocja książki Magdaleny Zabłockiej „Rzemiosło w przestrzeni kulturowej”.

6 luty 2020 roku, g. 17.00

Sala Czarna, Ośrodek „Brama Grodzka Teatr NN” w Lublinie.

„Rzemiosło w przestrzeni kulturowej”, to książka napisana z dużą swadą i darem opowiadania. Związana od kilku lat z Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczość w Lublinie Magdalena Zabłocka zna lubelskich rzemieślników, ich historie, historie ich umiejętności i dokonań, kontekst lubelski, ogólnopolski, a nawet światowy i to od wczesnego antyku. Autorka, sama będąc gawędziarką, przytacza historie, legendy i mity. Więc o historii rzemiosła w jej wydaniu czyta się wybornie.

 

 

 

 

Spotkanie wokół książki „Czarodzieje wyobraźni. Portrety polskich ilustratorów”

Termin: 04.02, godz. 17:00
Miejsce: Sala Czarna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”
Prowadzenie: Grażyna Lutosławska
Wstęp wolny.

 

„Czarodzieje wyobraźni” to zbiór wywiadów i reportaży poświęconych polskim ilustratorom. Eliza Leszczyńska- Pieniak zaprezentowała dwudziestu czterech najwybitniejszych grafików książki i opisała, jak kształtowała się tzw. polska szkoła ilustracji, co inspirowało twórców oraz kto wpływał na ich rozwój. Wywiady i reportaże wzbogacone o ilustracje pokazują nie tylko warsztat artystów, ale także ich niezwykłe osobowości.

 

 

 

 

 

Духовні мандри / Duchowe wędrowanie - Tomasz Dostatni OP

Zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej, dwujęzycznej (polsko-ukraińskiej) książki Tomasza Dostatniego OP "Duchowe wędrowanie".

 

Termin: 19.12, godz. 18:00

Miejsce: Sala Czarna

 

 

 

 

Seminarium „Opowiedzieć. Unicestwienie – nieobecność – ślady” (7.11.2019-9.11.2019)

Akcja „Reinhardt” trwała od 16 marca 1942 do 4 listopada 1943. W jej ramach metodycznie mordowano Żydów zamieszkujących tereny utworzonego przez hitlerowców Generalnego Gubernatorstwa. Dzień po dniu – przez niecałe 20 miesięcy – systematycznie likwidowane były kolejne skupiska społeczności żydowskiej, która żyła w Polsce przez setki lat. Sztab akcji mieścił się w Lublinie. Tutaj akcja rozpoczęła się i tu została zakończona. Kręgi zagłady rozchodziły się z Lublina i do Lublina powróciły – unicestwiając na swojej drodze blisko dwa miliony ludzkich istnień.

 

Paweł Piotr Reszka. Spotkanie wokół książki „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota"

Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", Sala Czarna

Termin: 19.11.2019 r., godz. 18:00

wstęp wolny

 

Promocja książki Anny Jeziorkowskiej-Polakowskiej i Stanisława J. Dąbrowskiego "Żydowskie organizacje skautowe na Lubelszczyźnie 1916-1949"

Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", Sala Czarna

Termin: 12.11.2019 r., godz.17.00.
wstęp wolny

 

W spotkaniu obok autorów udział wezmą Julian i Raphael Mahari ze Szwajcarii oraz prof. Emil Horoch (UMCS). Zapraszamy osoby zainteresowane tematyką żydowską i historią skautingu w naszym regionie.

Koncert premierowy nowej płyty Symchy Kellera „Chojze. Widzący z Lublina”,

Koncert premierowy nowej płyty Symchy Kellera zatytułowanej „ Chojze. Widzący z Lublina”, odbędzie się 26 października (sobota) o godz. 19.30 w Sali Czarnej Ośrodka w Lublinie przy ul. Grodzkiej 21.

 

 

 

 

Historia wspólnoty greckokatolickiej w Lublinie - Prezentacja książki regionalisty Volodymyra Dyshlevuka

Grekokatolicy lubelscy są częścią wielokulturowej mozaiki miasta. Jednak mimo wieloletniej obecności w Lublinie ta wspólnota religijna jest mało znana i mało rozpoznawana wśród mieszkańców. Powstała publikacja opowiada o jej dziejach, które były bardzo interesujące (warto wspomnieć chociażby o przemyt drukowanej w Lublinie religijnej literatury do ZSRR lub przenoszenie zabytkowej cerkwi).

 

 

 

 

 

Promocja książki: „Przystanek/Pitstop Gliwice” | Larissa Baldovin, Ania Koszykowski

Książka/album opowiadająca o żydowskich mieszkańcach Gliwic, którzy przez około dwie dekady próbowali odnaleźć swoje miejsce w powojennej Polsce. Większość z nich urodziła się na terenach II Rzeczpospolitej. Czas II wojny światowej przetrwali w ZSRR, a na Śląsk dotarli w ramach repatriacji.

 

Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie, Sala Czarna,

Termin: 03.10.2019, godzina 18:00

 

 

 

 

Subskrybuje zawartość