Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej (25.2.2015-9.11.2015)

Spotkanie polsko-izraelskie w I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach
Spotkanie polsko-izraelskie w I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach (Autor: nieznany)

W ramach współpracy Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) w Warszawie szkoły z Lublina i województwa lubelskiego coraz częściej mają możliwość przyjmowania grup młodzieży z Izraela oraz tworzenia stałego partnerstwa między szkołami.

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" jest koordynatorem regionalnym na woj. lubelskie programu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów". Program realizowany jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE), działający z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Warsztaty dla polskiej młodzieży przygotowujące do spotkania z Izraelczykami /2015/Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

25.02.2015 - Warsztat przygotowujący do wymiany z młodzieżą z Izraela. Warsztat przygotowujący dla 11 Polaków z II LO im. Hetmana Zamoyskiego w Lublinie został przeprowadzony w oparciu o metody LET CSW Zamek Ujazdowski (Prowadzące: Izabela Czumak, Tal Schwartz)

12.10.2015 - Warsztat dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie przygotowujący do wymiany z Izraelczykami ze szkoły Dror w Lev Hasharon. W zajęciach wzięło udział 10 Polaków (Prowadzący: Bartosz Gajdzik)

23.10.2015 - Warsztat przygotowujący do spotkania z młodzieżą z Izraela dla 80 Polaków z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Parczewie (Prowadzące: Izabela Czumak, Małgorzata Miłkowska, Agnieszka Zachariewicz)

28.10.2015 - Warsztat przygotowujący do spotkania z młodzieżą z Izraela dla 60 Polaków z LO im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie (Prowadzące: Izabela Czumak, Monika Metlerska-Colerick, Małgorzata Miłkowska)

Łącznie odbyło się 7 warsztatów prowadzonych przez moderatorów z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".

Warsztaty dla polsko-żydowskich grup młodzieżowych /2015/Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

19.08.2015 - Polsko-żydowski warsztat z Szymborską dla Polaków i 90 Żydów z Izraela. Izraelczycy z Amirim School z Kfar Vradim i Shittim spotkali się z młodzieżą z II LO im. K.K. Baczyńskiego w Świdniku. W ramach spotkania odbył się także mecz siatkówki i wspólna uroczystość przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza (Koordynatorka: Katarzyna Mądrachowska, współpraca: Beata Nowińska, Katarzyna Wożniak, Edyta Walczak, Renata Wójcik, Monika Szymaniak, Elżbieta Wanarska i Agnieszka Gąsak).

27.08.2015 - Warsztat integracyjny polsko-żydowski na podstawie warsztatów o sztetlu dla 30 Polaków i 100 Żydów z Izraela. Izraelczycy ze szkoły Ostrovsky High School w Raanana spotkali się z młodzieżą z IX LO w Lublinie (Prowadzący: Izabela Czumak, Dominika Majuk, Agnieszka Zachariewicz, Wolodymyr Dyshlevuk).

30.09.2015 - Spotkanie 20 uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lubilnie z 50 uczniami izraelskimi ze szkoły Reut w Hajfie. W ramach spotkania odbyło się działanie artystyczne, podczas którego młodzież z obu krajów wspólnie malowała wybrane przez siebie tematy (Koordynatorzy: Waldemar Dziaczkowski, Zdzisław Kwiatkowski)

29.10.2015 - Warsztat integracyjny polsko-żydowski dla 112 Izraelczyków i 90 Polaków z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Parczewie. Po warsztatach w szkole odbyła się ceremonia na cmentarzu żydowskim w Parczewie, w której wzięły udział przedstawiciele lokalnych władz i środowisk (Prowadzące: Izabela Czumak, Dominika Majuk, Małgorzata Miłkowska, Agnieszka Zachariewicz, nauczycielki: Kinga Dębowczyk, Kamila Wojciechowska-Domańska, koordynacja: Agata Golonka)

29.10.2015 - Warsztat integracyjny polsko-żydowski dla Izraelczyków i Polaków z I LO im. M. Kopernika w Parczewie.

5.11.2015 - Warsztaty integracyjne podczas spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej w Rykach. W ramach spotkania odbyły się warsztaty dla 100 Izraelczyków ze szkoły Eldad w Netanii i młodzieży polskiej z I LO im. Skłodowskiej-Curie oraz ZSZ nr 1 im. Władysława Korżyka i ZSZ nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego. W ramach spotkania najpierw licealiści przywitali gości piosenką, następnie odbył się warsztat dotyczący przeszłości Ryk, potem był czas na kawę i herbatę, luźne rozmowy, zdjęcia i wspólną zabawę. Podczas części tanecznej Polacy pokazali Poloneza i Belgijkę i zaprosili do wspólnej zabawy (Koordynatorka: Małgorzata Grzelak, nauczyciele współpracujący: ZSZ nr 1 - Barbara Polak, Ireneusz Przybysz, ZSZ nr 2 - Magdalena Jońska, Ewa Graczyk, Dorota Krzywiec, Magdalena Stachurska)

9.11.2015 - Warsztat integracyjny polsko-żydowski dla 40 Polaków i 60 Żydów z Izraela. Izraelczycy z Agnon School w Netanii spotkali się z młodzieżą z LO im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, do spotkania dołączyli także chętni uczniowie z Technikum Chemicznego w Lublinie. W ramach spotkania odbyły się warsztaty integracyjne, które poprzedzone zostały mini-recitalem piosenki francuskiej przygotowanej przez uczniów LO im. Kaziemierza Wielkiego (Prowadzące: Joanna Matyjasek - nauczycielka, Izabela Czumak, Dominika Majuk, Tal Schwarz).

Łącznie odbyło się 11 warsztatów prowadzonych przez moderatorów z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".

Wymiana młodzieży z Polski i Izraela /2015/Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

01.03.2015 - 08.03.2015 - Wyjazd młodzieży z II LO im. Hetmana Zamoyskiego do Izraela w ramach wymiany ze szkołą Amit Amal w Rishon LeZion. W wymianie wzięło udział 11 uczniów z polskiej szkoły (Koordynatorka: Lucyna Kujawa)

29.09.2015-06.10.2015 - Wizyta Izraelczyków w Lubilnie. Uczniowie izraelscy ze szkoły Amit Amal w Rishon LeZion, mieście partnerskim Lublina odwiedzili uczniów II LO im. Hetmana Zamoyskiego. W wymianie wzięło udział 22 uczniów, 11 Polaków i 11 Izraelczyków (Koordynatorka spotkania: Lucyna Kujawa)

14.10.2015 - 21.10.2015 - Wizyta Izraelczyków w Lublinie. Uczniowie izraelscy ze szkoły Dror w Lev Hasharon w Izraelu odwiedzili uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie. W wymianie wzięło udział 10 uczniów z Lublina i 10 uczniów z Izraela oraz 4 nauczycieli, po dwóch z Lublina i Lev Hasharon (Koordynatorka spotkania: Barbara Gauze-Gwóźdź)

09.11.2015 - 16.11.2015 - Wyjazd młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie do Izraela w ramach wymiany ze szkołą Dror w Lev Hasharon. W wymianie wzięło udział 10 uczniów z polskiej szkoły (Koordynatorka: Barbara Gauze-Gwóźdź)

Spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej

Zdjęcia

Kategorie

Słowa kluczowe