12.01.2009

12.01.2009

"Opowieści z Bramy - Ostatni Demon" - premiera spektaklu Teatru NN

Spektakl przygotowany w Teatrze NN.


Wykonanie: Witold Dąbrowski
Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz

 

Prapremiera: 12 stycznia 2009 roku

 

Prapremiera spektaklu odbyła się na scenie Teatru im. J. Osterwy w Lublinie

 


 

OPIS I RECENZJE
GALERIA FILMÓW
GALERIA FOTOGRAFII

 

 

OPIS I RECENZJE
Teatr NN wystąpił gościnnie na scenie Teatru Osterwy z prapremierowym przedstawieniem, według opowiadań I.B. Singera. "Opowieści z Bramy - Ostatni Demon". To kolejna część realizowanego przez Teatr NN cyklu "Opowieści z Bramy", w których historie literackie przeplatają się z legendami i historiami rzeczywistymi, gromadzonymi w Bramie Grodzkiej. Bez scenografii i bez rekwizytów. Jeden aktor, żywa muzyka i magia słowa - służące sztuce opowiadania historii, Historii Niezwykłego Miejsca i związanych z nim Postaci.

Na "demoniczną" opowieść składały się dwie części: "Taibełe i jej demon" oraz "Ostatni demon". Aktorowi Witoldowi Dąbrowskiemu w części "Tajbełe i jej demon" towarzyszył na klarnecie Jarosław Adamów. 

 

"Ostatni demon" - adaptacja opowiadania I. B. Singera o tym samym tytule. Krótka historia wiecznego zesłania diabła do maleńkich Tyszowiec jest pomimo pozorów baśniowości swoistym traktatem o Zagładzie. Pełna typowego żydowskiego humoru w pierwszej części prowadzi nas ostatecznie na "pustynię", na kórej nie ma "tamtego świata", jego mieszkańców, nie ma nawet cmentarzy... Pozostały jedynie litery żydowskiego alfabetu, w książce znalezionej na poddaszu tyszowieckiego domu.

Witold Dąbrowski

 

W najnowszym spektaklu Witold Dąbrowski połączy dwie demoniczne historie, dwa singerowskie

wątki, opowiadania – Ostatni demon z Tajbełe i jej demon. W Tajbełe aktorowi towarzyszyć będzie Jarosław Adamów na flecie.
– U Singera, poza jak zwykle piękną fabułą, jest jakaś głębsza myśl, że poza sferą prostej opowieści istnieje coś głębiej, co każe się nam zastanowić nad życiem i nami samymi – mówi Dąbrowski.
Spektakl reżyseruje Tomasz Pietrasiewicz. W jego przekonaniu Dąbrowski reprezentuje ten rodzaj aktorstwa, który zbliża je do tradycji opowiadaczy historii. Co jednak nie pozbawia go tak charakterystycznego liryzmu, empatii wobec bohaterów – a to znakomicie korespondujące z prozą Singera.

Grzegorz Józefczuk, "Demony w Osterwie"


 

GALERIA FILMÓW
 

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

 


GALERIA FOTOGRAFII

 

Rodzaje działań: spektakl
Programy: "Brama Pamięci", Teatr NN