27.09.2007

27.09.2007

"Opowieści z Bramy" - premiera spektaklu Teatru NN

Spektakl przygotowany w Teatrze NN.

 

Wykonanie: Witold Dąbrowski
Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz

 

Premiera: 27 września 2007 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

OPIS I RECENZJE
GALERIA FILMÓW

GALERIA FOTOGRAFII

OPIS I RECENZJE
Fragment przedstawienia "Opowieści z Bramy"

Przyjechałem do Was z daleka. Można powiedzieć z miejsca które jest za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami. Prawda, że daleko? Z Lublina. Z Bramy Grodzkiej. Ale zanim zacznę opowiadać Wam o tym miejscu posłuchajcie. Dawno, dawno temu bo jeszcze przed drugą wojną światową żył w Lublinie, a może pod Lublinem w jednym z tych małych miasteczek pewien stary, mądry rabin. Zawsze wyjeżdżając w podróż nawet do pobliskiego miasteczka zabierał ze sobą jak jak mówił „cały kraj”. Oczywiście nie w sensie dosłownym. Pewnego razu stary rabin udał się w naprawdę daleką podróż. Przekraczając granicę celnik zwrócił uwagę na jego torbę podróżną 
– Co Pan w niej wiezie – spytał.
– Cały kraj – odpowiedział zdumionemu celnikowi.
– Proszę w takim razie otworzyć tę torbę.
I co ujrzał celnik? Pośród hebrajskich ksiąg było kilka zupełnie przedziwnych rzeczy. A to
kamień polny ze specjalnym odcieniem, a to zasuszone liście i mech. 
– Co to jest? – spytał osłupiały celnik.
– Jak to co? To właśnie jest cały kraj. Nie można przecież spakować całego Lublina – tak więc wziąłem ze sobą jego trochę. 
A przecież trochę bardzo często znaczy wszystko. W naszych czasach dużo, zazwyczaj oznacza mało a nawet nic! Widzicie więc, że nie mogąc zabrać do Was mojej Bramy przynoszę Wam trochę Bramy. To trochę Bramy to kilka opowieści, które chciałbym Wam opowiedzieć. Opowieści związanych w różny sposób z Bramą. 

 

Teatr NN w swoich kameralnych przedstawieniach idzie kolejny krok w samoograniczaniu, rezygnując już nie tylko ze scenografii, gry świateł i rekwizytów. W najnowszej scenicznej propozycji nie ma muzyka. Pozostaje jedynie aktor i opowiadana przez niego historia. "Opowieści z Bramy" (tak właśnie nazywa się ten spektakl) kontynuują artystyczną droge, wyraźnie zmierzając w kierunku Sztuki Opowiadania Historii. Scenariusz, na który składaję się teksty literackie, dokumenty i relacje świadków służy opisowi Niezwykłego Miejsca i związanych z nim Postaci. Tym Miejscem jest Brama Grodzka... i Lublin.

 

W "Opowieściach z Bramy" obok historii ściśle związanych z przeszłością Bramy Grodzkiej i miejsca, w którym się ona znajduje, pojawiają się także te, które przenoszą nas w świat bohaterów opowiadań I. B. Singera czy też dwórów chasydzkich cadyków. Historie literackie przeplatają się tu z legendarymi opowieściakuu o tym co wydarzyło się naprawdę.

Jedną z opowieści w cyklu "Opowieści z Bramy" jest "Ole i Trufa".

Opowiadanie "Ole i Trufa" I. B. Singera to jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości. Parą są liście: on - Ole i ona - Trufa. Ich wykraczająca poza życie miłość jest dowodem na logikę konstrukcji tego świata. Historia chociaż smutna, to jednak optymistyczna.

Witold Dąbrowski

 

Opowieści zostały wydobyte z dokumentów, relacji świadków, tekstów literackich. Chwyta za serce
Singerowa story o miłości Ole i Trufy, dwóch listków na drzewie, rozłączonych podmuchami jesiennego wiatru, złączonych znowu na ziemi, u drzewa stóp. Wzrusza opowieść Szmula o ojcu, który wszedł do płonącego domu, by ocalić Torę.
Witold Dąbrowski wciela się w Opowieściach z Bramy w inną rolę niż w dobrze już znanym Tryptyku chasydzkim Teatru NN. Zachowując cały swój niewymuszony wdzięk w nawiązywaniu kontaktu z odbiorcami, działa w przestrzeni odartej z teatralnego sztafażu – świateł, rekwizytów, aktorskich gestów. Kto miał okazję gościć w Hadesie na lubelskiej odsłonie Festiwalu Opowieści Żydowskich 2006 „Dziedzictwo Chełma”, wie, że spektakl w reżyserii Pietrasiewicza jest efektem zauroczenia ideą festiwalu – ideą zaznajomienia polskiej publiczności z pięknem żydowskich opowieści.

Andrzej Molik, "Obudzone opowieści"


 

GALERIA FILMÓW

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.


 

GALERIA FOTOGRAFII

 

 

Rodzaje działań: spektakl
Programy: "Brama Pamięci", Teatr NN