22.06.2002

22.06.2002

"Tajbełe i jej demon" - premiera spektaklu Teatru NN

Spektakl przygotowany w Teatrze NN.

 

Wykonanie: Witold Dąbrowski
Muzyka: Jarosław Adamów

Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz

Tłumaczenie: Monika Adamczyk-Garbowska

 

Premiera: 22 czerwca 2002 roku.

 

 

 

 

 


 

OPIS I RECENZJE
GALERIA FILMÓW
GALERIA FOTOGRAFII

 

OPIS I RECENZJE
"Tajbełe i demon " to trzecia część tryptyku Teatru NN powstała w ramach programu "Opowiadania historii".

"Tajbełe i demon" to adaptacja opowiadania I. B. Singera pod tym samym tytulem. Dzieje się ono w małym, podlubelskim miasteczku, typowym sztetł, gdzie mieszka 33-letnia Tajbełe. Porzucona przez męża, bez potomstwa niewiele oczekuje od życia. Tymczasem wkracza w nie ukrywający się pod osłoną nocy biedny pomocnik mełameda. Zabawna początkowo historia tego romansu konczy się... pogrzebem kochanka i wielkim smutkiem osamotnionej kochanki.

Witold Dąbrowski

 

 

To doprawdy bardzo wzruszająca historia o miłości; dość powiedzieć, że na premierze widowni
pociekły łzy. Do samotnej Tajbełe, młodej jeszcze kobiety, która straciła męża i dzieci, nocą przychodzi Hurmizasz, demon – kochanek. Ona szczęśliwa, kochana i pieszczona, może czegoś się domyśla, a jednak nie pyta, on zaś zdaje jej czasami relację z tajemnych, demonicznych spraw. Naprawdę zaś Hurmizasz to biedny, nic nieznaczący pomocnik nauczyciela w chederze; kiedy przypadkowo zobaczył nagą Tajbełe, wśliznął się do jej samotnego łóżka, udając demona. I tak zostało do czasu...
W Tajbełe... nie ma żartów, gdyż o tej opowieści idzie o materię bardzo osobistą, by nie powiedzieć – intymną. Lecz to, wprawdzie wciągająca i przejmująca , ale tylko pierwsza, zmysłowa sfera tej opowieści i spektaklu, zza której wyłania się inna – spirytualna, duchowa, demoniczna. Demon to wszak pośrednik między Bogiem a ludźmi, który działa na człowieczą zgubę. Otóż, jak widać, demon nie zawsze działa na zgubę i nie zawsze jest nosicielem zła. Homer utożsamiał demony z bóstwami, a starotestamentowy demon wcale nie musiał nakłaniać do grzechu. Zatem otwiera się tu szerokie pole do spekulacji demonologicznych; najwyraźniej za tym, co się przydarzyło Tajbełe stoją wielowiekowe dociekania mędrców. Jaką naturę ma demon? Kto jest w czyjej skórze: demon – w ludzkiej czy człowiek – w demonicznej. Czy to nie Bóg wysłał do Tajbełe demona Hurmizasza?

Grzegorz Józefczuk, Zakochany demon
 


 

GALERIA FILMÓW
 

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.


 

GALERIA FOTOGRAFII
 

 


 

Rodzaje działań: spektakl
Programy: "Brama Pamięci", Teatr NN