05.01.1996

05.01.1996 - 31.01.1996

Wystawa "Madonny" Marka Leszczyńskiego

Od 5 do 31 stycznia 1996 roku w Galerii Teatru NN miała miejsce wystawa malarstwa na szkle Marka Leszczyńskiego zatytułowana "Madonny".

Tak o swej twórczości mówił sam artysta:

Malarstwo traktuję jako ciągły proces poznawczy, jako ciągłe odkrywanie w intuicyjnym podążaniu za ideą, którą poznaje się naprawdę dopiero wtedy, gdy rozwija się stopniowo w obrazie.

(...)

Urodziłem się i wyrosłem w kulturze prawosławia, w rejonie niezwykle ciekawym etnograficznie, Moje obrazy na szkle to próba przedstawienia mojej pokory wobec ikon, inspirujących moje malarstwo. Moje prace stanowią swego rodzaju modlitwę na szkle.

Tak koncepcję wystawy komentował jej pomysłodawca, Grzegorz Linkowski:

Pomysł zorganizowania wystawy wiąże się z okresem Bożego Narodzenia. Pasjonuje mnie duchowość, tak bardzo odczuwalna w malarstwie ikonograficznym, stąd - obok cyklicznie już organizowanych "Spotkań z Prawosławiem" - zapragnąłem zaprezentować szerszej publiczności niezwykle rzadki zbiór malarstwa ikonograficznego autorstwa Marka Leszczyńskiego z Międzyrzeca Podlaskiego.

 


Marek Leszczyński (ur. 1948) 

Malarz, rysownik, pedagog. Pochodzi z Międzyrzeca Podlaskiego. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie, następnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaka Kopernika w Toruniu (dyplom uzyskał w 1976 roku). Pracuje jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

Dokumentacja wydarzenia w zasobie Archiwum Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"

2 artykuły prasowe (sygnatura - segr. 5/16) oraz 2 artykuły prasowe (sygnatura - segr. 5/2).

Rodzaje działań: wystawa
Programy: Galeria Teatru NN, Wystawy