Listy do Henia. Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości. (19.4.2020)

15 LAT PROJEKTU „LISTY DO HENIA”

 

Nie możemy zapomnieć. Stracilibyśmy wtedy samych siebie. [NN]


Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza chętne osoby do wspólnego działania artystyczno-edukacyjnego „Listy do Henia”. Jego celem jest opowiedzenie mieszkańcom miasta, a w szczególności uczniom i uczennicom lubelskich szkół, o zagładzie lubelskich Żydów, na przykładzie losów jednego dziecka. „Listy do Henia” stały się jednym z głównych działań Ośrodka „Brama Grodzka ‒ Teatr NN” odnoszących się do pamięci o Żydach lubelskich. Od 2005 roku tysiące listów zostało wysłanych przez młodzież do małego żydowskiego chłopca. W akcji pisania listów wzięło udział kilkadziesiąt szkół z Lublina oraz z całej Polski, a także z Niemiec, Ukrainy, Holandii, Francji, Danii, Izraela, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Projekt był przedmiotem licznych relacji i dyskusji w mediach krajowych i zagranicznych oraz znalazł swoje miejsce w kanonie projektów edukacji pozaszkolnej jako modelowy przykład działań dotyczących pamięci o Zagładzie.

 

 

(…) do tego dodam, że świetnie ci w kostiumie króla. (…). [NN]

 

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Henio Żytomirski miał 6 lat. Dzięki przekazanemu przez Netę Żytomirską-Avidar albumowi rodzinnemu oraz zachowanej korespondencji możemy poznać życie Henia i jego bliskich do czasu Zagłady. Wiosną 1941 roku chłopiec wraz z całą rodziną musiał przenieść się z mieszkania przy ulicy Szewskiej 3 do getta. Rok później rozpoczęła się likwidacja getta, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów.

 

HAROMONOGRAM

Planowane działania w projekcie

19 kwietnia (niedziela)

  • 11.00-13.00 - Akcja pisania listów do Henia na Krakowskim Przedmieściu 64 (obok wejścia do Banku PKO S.A.).
  • 11.00-12.00 - Spacer edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szlakiem miejsc związanych z życiem Henia (zbiórka na Krakowskim Przedmieściu 64).

Spacer wyruszy spod Banku PKO S.A. na ulicy Krakowskie Przedmieście 64 - miejsca, gdzie zostało zrobione ostatnie zdjęcie Henia. Następnie przejdzie ulicą Niecałą (Pomnik Ofiar Getta), ulicą Szewską 3 (rodzinny dom Henia), ulicą Kowalską 11 (mieszkanie w getcie), aż do Latarnii Pamięci - ostatniej latarni miasta żydowskiego przy ulicy Podwale.

 

Przy budynku Banku PKO S.A. na ulicy Krakowskie Przedmieście 64 będzie można wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN. Ten indywidualny gest wydobywa konkretną osobę z bezimiennej liczby Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu.

 

UCZESTNICY I UCZSTNICZKI WARSZTATÓW

 

W warsztatach wzięła udział młodzież z następujących szkół:

z Polski:

Szkoła Podstawowa 50 im. Wyszyńskiego, Lublin
XXX LO, Lublin
II LO, Świdnik

 

z zagranicy:

Gimnasium, Recklinghausen, Niemcy
Gimnasium, Getynga, Niemcy
Gimnasium, Kolonia, Niemcy
Gesamtschule Waltrop, Niemcy
Goethe Oberschule, Wilthen, Niemcy
Gimnasium Boltrop, Niemcy
Gimnasium, Dania

 

Ponadto historię Henia Żytomirskiego poznawały dzieci na zajęciach w szkołach we Włoszech (Istituto Comprensivo Bosco-Venisti, Scuola Secondaria Venisti di Capurso, Bari) i w Izraelu (Begin school, Netania).

 

 

W ciągu ostatniego roku podczas warsztatów edukacyjnych zostało napisanych 220 listów.

 

 

STRONA INTERNETOWA PROJEKTU

www.listydohenia.teatrnn.pl

 

 

Informacje:

Dominika Majuk

[email protected]

Monika Krzykała

[email protected]