Czytanie Czechowicza (15.3.2020)

  

Termin: 15 marca 2020
Godzina: 17:00
 
Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka — Teatr NN", ul. Grodzka 21
 
 
 
 
Już od 20 lat, zawsze 15 marca, w Bramie Grodzkiej świętujemy "Urodziny Józefa Czechowicza”. Urodzony tego dnia w 1903 roku poeta swoje życie związał z rodzinnym miastem. Jemu też poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików "Poemat o Mieście Lublinie". 
 
Scenariusz "Urodzin" stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do czytania "Poematu" zapraszamy wyjątkowe osoby związane z naszym miastem, "Poemat" czytają też chóralnie wszyscy uczestnicy "Urodzin". 
 
Jak co roku z tej okazji wydajemy "Poemat o Mieście Lublinie" w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 117 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris.

 

W tym roku zaproszenie do czytania "Poematu o mieście Lublinie" przyjęli:

Lucjan Demidowski

- fotograf, jeden z czołowych przedstawicieli nurtu konceptualnego w fotografii polskiej, prowadzi warsztaty fotograficzne w lubelskich instytucjach kultury, a także zajęcia praktyczne oraz wykłady z zakresu historii fotografii w Lubelskiej Szkole Fotografii.

Maria Dzieduszycka

- slawistka, prezeska Fundacji im. Zbigniewa Herberta, wykładowczyni w Columbia College i New York University, współpracowała przy organizacji wydania i promocji "Collected Poems" i "Collected Prose" Zbigniewa Herberta w USA.

Rafał Niedźwiadek

- archeolog, założyciel i kierownik Archee – Badania i Nadzory Archeologiczne, pracownik naukowy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, autor i współautor publikacji o przeszłości Lublina i Lubelszczyzny, swoją pasję zawodową aktywnie łączy z promowaniem dziejów Lublina.

Robert Pranagal

- artysta fotograf związany z lubelskim środowiskiem fotograficznym, zajmuje się fotografią portretową, koncertową i eksperymentalną oraz technikami szlachetnymi – przede wszystkim techniką oleju oraz gumy chromianowej, jest pomysłodawcą i autorem projektu "Memu miastu".

Krzysztof Styczyński

- nauczyciel historii i WOS w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, wychowawca wielu pokoleń olimpijczyków z historii i wiedzy o społeczeństwie, społecznik.

Hanna Wyszkowska

- animatorka kultury, regionalistka, przewodniczka miejska, znawczyni przeszłości Lublina, autorka artykułów o historii regionu.

 

 

Tegorocznym "Urodzinom Czechowicza" towarzyszyć będzie akcja "Podaruj wiersz" organizowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta.

 

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji "Podaruj wiersz". Udział w niej polega na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na przygotowanej karcie papeterii, a następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie. W dniu 15 marca uczestnicy akcji "Podaruj wiersz" będą przepisywać wiersze Józefa Czechowicza.

 

Rodzaje działań: misterium pamięci
Programy: Czechowicz