25.10.2019

25.10.2019

Poza kadrem - historia fotografii w Lublinie

Pracownia Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” zorganizowała spotkanie poświęcone historii lubelskiej fotografii.

Poza kadrem - historia fotografii w Lublinie

 

Data: 25 października 2019 roku

Godzina:  17:00

Miejsce: sala czarna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

 

W programie spotkania znalazły się:

- prezentacja 48 numeru czasopisma „Scriptores” pt. „Poza kadrem. Fotografia w Lublinie w latach 1839-1939”

- prezentacja nowego serwisu internetowego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” poświęconego lubelskiej fotografii

- wystawa materiałów archiwalnych z Archiwum Hartwigów.

 

Rok 2019 to w historii lubelskiej fotografii rok wielu rocznic. 180 lat temu wykonano w Lublinie pierwsze fotografie. 110 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych polskich fotografów – Edward Hartwig, którego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się 90 lat temu w Lublinie.  Między innymi z tych okazji Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” podsumwał działania jakie od ponad 20 lat prowadzi w obszarze ikonografii Lublina.

Poszukiwania archiwalnych fotografii rozpoczęły się w Ośrodku w związku z realizacją projektu „Wielka Księga Miasta”, którego efektem, oprócz zgromadzenia setek archiwalnych zdjęć była wystawa we wnętrzach Bramy Grodzkiej. Od tej chwili są systematycznie gromadzone materiały fotograficzne, które są wykorzystywane w programach i projektach Ośrodka. Jedne z najcenniejszych kolekcji jakie wchodzą w skład Archiwum Pracowni Ikonografii to kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w kamienicy przy Rynku 4 oraz Archiwum Edwarda Hartwiga.

 

Czytaj więcej >>> o monograficznym numerze czasopisma "Scriptores" na stronie Wydawnictwa Teatru NN

 

 

Wydarzenie było wpisane w obchody Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego (World Day for Audiovisual Heritage), które od 2005 roku jest corocznie obchodzone w dniu 27 października.

 

Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Ikonografia