17.09.2019

17.09.2019 - 18.09.2019

Irańsko-polski performance malarstwa kaligraficznego i warsztaty

Zapraszamy Państwa do udziału w szczególnym spotkaniu dwójki artystów kaligrafów Ahmada Mohammadpoura z Iranu i Anny Kłys z Lublina. Podczas wspólnego wystąpienia którego Państwo będą świadkami, stworzą oni własne artystyczne wersje wiersza perskiego poety Hafeza.

 

Irańsko-polski performance malarstwa kaligraficznego

Termin: 17.09.2019, godz. 18.00

Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1

 

 

 

Malarstwo kaligraficzne to nowoczesna sztuka przy użyciu środków kulturowych zawartych w języku i literaturze. Używamy języka aby wytworzyć relacje, wspomnienie, przepływ wiedzy itd. oraz przekładamy na malarstwo nasz obraz i wyobrażenie świata. Jest to sztuka interdyscyplinarna, która łączy w sobie malarstwo i kaligrafię, tworząc nową formę, technikę i styl. Zarówno mieszkańcy Iranu, jak i Polski mają wspólne doświadczenia z lat po drugiej wojnie światowej. Byli ze sobą razem, współistniejąc w pokoju i pokazując jak prosto można to osiągnąć. Irańsko-polski performance malarstwa kaligraficznego, który chcielibyśmy przedstawić w Lublinie ma myśl przewodnią: pokój i solidarność międzyludzka. Dwóch artystów, z Polski i z Iranu, spróbuje przy użyciu wspólnych słów stworzyć nowatorskie dzieło artystyczne, które pokaże dwie formy sztuki: wschodnią i zachodnią. Występ odbędzie się na żywo, a wydarzeniem mu towarzyszącym będą również warsztaty kaligrafii perskiej dla zainteresowanych. [warsztaty odbędą się 18.09.2019 godz. 17.00]

Organizatorzy:

Dom Słów-Izba Drukarstwa

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie

Urząd Miasta Lublin Centrum Współpracy Międzynarodowej

 

 

Warsztat kaligrafii Perskiej - Ahmad Mohammadpour

Termin: 18.09.2019, godz. 17.00

Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1

Zapraszamy państwa na warsztaty kaligrafii Perskiej które poprowadzi artysta Ahmad Mohammadpour. Podczas zajęć będą mogli zapoznać się Państwo z podstawami kaligrafii perskiej, narzędziami, materiałami i techniką wykorzystywaną w tej szlachetnej technice oraz samodzielnie poćwiczyć znaki alfabetu perskiego.

Organizatorzy:

Dom Słów-Izba Drukarstwa

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie

Urząd Miasta Lublin Centrum Współpracy Międzynarodowej

 

Ahmad Mohammadpour Urodzony w Teheran, Irański artysta malarz i kaligraf. Od 1971 roku uczy sztuki kaligrafii. Brał udział w ponad 40 wystawach indywidualnych i grupowych między innymi w Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech i Polsce.

Anna Kłys urodzona w Lublinie. Gdzie ukończyła Zespół Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jej ulubione dziedziny działalności artystycznej to: malarstwo sztalugowe, temperą żółtkową i ścienne (sgraffito, al fresco, al secco, mural) oraz kaligrafia

Na swoim koncie ma wystawy indywidualne, m.in. „Wspomnienia budują moją teraźniejszość” w Bielańskim Ośrodku Kultury (2017) i zbiorowe. Nominowana do nagrody Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie (2016). Współpracowała przy realizacjach murali m.in. upamiętniającego dzielnicę żydowską przy rzece Czechówce.

Rodzaje działań: wystawa
Programy: Izba Drukarstwa