08.09.2019

08.09.2019 - 08.10.2019

Filozoficzna Pinakoteka / wernisaż i spotkanie autorskie

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Filozoficzna pinakoteka" powstałej na kanwie książki „Jaskinia. Droga rebeliantów” oraz spotkanie z jej autorem Jarosławem M. Spychałą.

Na obrazku widzimy człowieka z latarnią na szczycie wzniesienia, poniżej niego leży drugi człowiek, który wyciąga do niego rękę.Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17

Termin: 08.09.2019 r. (niedziela), godz. 19:00
Prowadzenie: Joanna Jawiczuk, Dorota Monkiewicz-Cybulska

Wystawa będzie czynna od 08.09. do 08.10.2019 r.

„Jaskinia. Droga rebeliantów” to próba zilustrowania filozofii w myśl Platońskiej zasady: najpierw musisz zobaczyć, aby móc zrozumieć. I tak Spychała stara się nam ukazać najbardziej złożone poglądy filozofów za pomocą obrazów. Wśród prezentowanych prac znajdziemy ilustracje filozoficzne poglądów m.in.: Platona, Seneki, Kartezjusza, Heideggera itd. Wystawa stanowi rodzaj pierwszej w świecie „filozoficznej pinakoteki”.
Praca nad grafikami trwała ponad 4 lata i wykonano je za pomocą metody ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ (pol. Lego-logos). Autorami grafik są: Grzegorz Marzewski, Piotr Kamiński oraz Jarosław Spychała.

„JASKINIA Spychały to wyprawa po święty Graal filozofii. To przygoda z rozmachem na skalę Star Wars, Harry Pottera, Matrixa, Indiana Jones czy Imienia Róży Umberto Eco. To śledztwo na miarę Sherlocka Holmesa”. (Gazeta Wyborcza - Książki, 2019).

Organizatorzy: Dom Słów, Fundacja Karuzela Aktywności, Międzynarodowe Szkoły Paderewski, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS.

 

PORTALE O WYDARZENIU:

UMCS

Rodzaje działań: wystawa
Programy: Dom Słów