Marsz Pamięci. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej (22.3.2019)

 

Marsz Pamięci odbywa się w 77. rocznicę likwidacji ochronki żydowskiej

Termin: 22 marca 2019, godz. 12.00
Miejsce: Sala Czarna, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21

Marsz Pamięci: godz. 13.00
Początek Marszu: spod dzisiejszego Miejskiego Domu Kultury "Pod Akacją", ul. Grodzka 11

W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, około sto dzieci z żydowskiej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 wywieziono samochodami ciężarowymi na teren nieczynnej kopalni piasku w obecnej dzielnicy Tatary i tam zamordowano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i pani Rechtman.
 
ZAPROSZENIE
W piątek 22 marca 2019 roku, w 77. rocznicę likwidacji ochronki, zapraszamy mieszkańców Lublina, młodzież i dorosłych, do wzięcia udziału w wydarzeniu upamiętniającym los najmłodszych ofiar Holokaustu.
 
UPAMIĘTNIENIE
W tym dniu organizowany jest Marsz Pamięci z miejsca, gdzie znajdował się budynek ochronki żydowskiej, na teren, gdzie dokonano egzekucji dzieci i ich opiekunek. Miejsce śmierci dzieci  usytuowane jest obecnie na obszarze dzielnicy Tatary. Od 2016 roku znajduje się tam upamiętnienie w postaci betonowych płyt z informacją o historii tego miejsca. Jest to jeden z elementów powstałego szlaku pamięci, w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina.
 
MARSZ PAMIĘCI
Marsz Pamięci wyruszy spod budynku dawnej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) o godz. 13.00.
 
Wcześniej, o godz. 12.00, zapraszamy uczestników do Bramy Grodzkiej (Sala Czarna) na multimedialną prezentację historyczną przedstawiającą kontekst upamiętnianego wydarzenia. Marsz Pamięci na Tatary, w miejsce śmierci dzieci trwa ok. 60 minut.
 
 
HARMONOGRAM:
godz. 12.00 - multimedialna prezentacja historyczna przedstawiająca kontekst upamiętnianego wydarzenia. Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
godz. 13.00 - Marsz Pamięci spod budynku dawnej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) na miejsce śmierci dzieci (dzisiejsza dzielnica Tatary, róg ulic Maszynowej i Łęczyńskiej)
 
WYSTAWA "MALI ANIOŁOWIE"
Po Marszu Pamięci zapraszamy do obejrzenia wystawy "Mali Aniołowie", poświęconej upamiętnieniu tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek. Wystawa prezentowana będzie w lokalnej Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Hutnicza 20). Kuratorką wystawy jest p. Jolanta Niedzińska.
 
Wystawa dostępna dla zwiedzających do końca marca, czynna w godzinach otwarcia biblioteki.
 
 
Informacje o ochronce
 
 
Informacje i zgłoszenia:
Izabela Czumak
telefon: 81 532 58 67