16.03.2019

16.03.2019 - 19.04.2019

Planeta FIXIA. Poezja wizualna.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie instalacji "PLANETA FIXIA. Poezja wizualna" autorstwa Marka Letkiewicza.

Otwarcie: 16 marca 2019, godz. 17.00
Wystawa czynna będzie do 19 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Dom Słów – Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Planeta Fixia to realizacja z gatunku poezji wizualnej. Interaktywna instalacja cyfrowa, powiązana programowo z zespołem siedmiu wielkoformatowych grafik CGI, wkomponowanych w przestrzeń galerii Domu Słów, przy ul. Żmigród 1 w Lublinie. W warstwie medialnej jest wizualizacją poezji Olgi Letkiewicz-Ryłów, zrealizowaną przez Marka Letkiewicza przy współpracy kreatywnego programisty Kamila Ryłowa. Odwołuje się do sięgającej starożytności tradycji poezji konkretnej, ale przełożonej na współczesny nam język nowych mediów.
W konwencji tej tekst literacki, przetłumaczony jest na język tekstu ikonicznego. Jest to arcytrudny zabieg unaocznienia poezji - ścieśnienia jej do postaci semantycznej i ikonologicznej jednoczesności. Z tego powodu tekst wizualny służy nie tyle pełnej prezentacji treści utworów poetyckich, co ich sublimacji. Tytuł realizacji jest kalką nazwy maszyny typograficznej Planeta Fixia, produkowanej w latach 1914-1922 przez Dresdener Schgnellpressen Fabrik. Unikatowy dziś egzemplarz tej maszyny, zakupionej przed laty przez Aleksandra Michalskiego (mojego dziadka) i jego wspólnika Józefa Rybińskiego – współwłaścicieli drukarni Popularna – stał się po dziesięcioleciach katalizatorem powstania i podstawą znakomitej działalność Domu Słów.
W intencji pomysłodawcy i współwykonawców Planeta Fixia jest wspomnieniem pamięci naszych przodków, i ludzi związanych z działalnością tego miejsca oraz pełnych pasji i poświęcenia zdarzeń, tragicznie zakończonych ich śmiercią w czasie okupacji niemieckiej. Duchom tamtych ludzi, czasów i wydarzeń pracę tę poświęcam.
Marek Letkiewicz

O autorze realizacji:
Dr hab. Marek Letkiewicz, artysta multimedialny pracujący w technologii CGI, scenarzysta, realizator mappingow architektonicznych, filmów telewizyjnych, rekonstruktor historycznych technologii mediów wizualnych, autor prac naukowych z zakresu genezy, historii, teorii i problemów warsztatowych sztuki mediów cyfrowych. Adiunkt na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podstawowym polem jego naukowych i artystycznych zainteresowań jest remiks minionych kultur - powrotów i powtórzeń oraz przetwarzania ich firm i znaczeń - ze współczesnymi przejawami praktyk medialnych.

 

 

MEDIA O WYDARZENIU:

Dziennik Wschodni

PORTALE O WYDARZENIU:

Lublin

Rodzaje działań: wystawa
Programy: Dom Słów