31.01.2019

31.01.2019

“Przez ruiny i zgliszcza” Mordechaja Canina. Spotkanie wokół polskiego wydania książki

Termin: 31 stycznia 2019 r., godzina 17:30
Miejsce: Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
 
 
Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza.
 
Mordechaj Canin, Przez ruiny i zgliszcza
 
Tak zaczyna swoją książkę Mordechaj Canin, pochodzący z Sokołowa Podlaskiego pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie. Swoje relacje drukował w „Forwerts”, nowojorskiej gazecie w języku jidysz. Zbiór tych tekstów w Izraelu wydano w 1952 roku, w Polsce, w przekładzie Moniki Adamczyk-Garbowskiej, ukazują się w całości po raz pierwszy.
 
O książce i jej autorze dyskutować będą prof. Monika Adamczyk-Garbowska, dr hab. Andrzej Trzciński i dr hab. Adam Kopciowski. Spotkanie poprowadzi Piotr Nazaruk.
 
 
Mordechaj Canin, Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2018.
 

 

 

Książkę będzie można kupić podczas spotkania w cenie 45 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzaje działań: promocja ksiązki
Programy: "Brama Pamięci"