19.10.2018

19.10.2018

Prezentacja ukraińskiego wydania książki Roberta Kuwałka „Obóz zagłady w Bełżcu”

Termin: 19 października 2018 r., godz 18.00
Miejsce: Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Wstęp wolny

 

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie

oraz 

Ukraińskie Centrum Studiów nad Holokaustem (Kijów, Ukraina)

zapraszają na

prezentację ukraińskiego wydania książki Roberta Kuwałka

„Obóz zagłady w Bełżcu”,

 

Spotkanie wokół książki odbędzie się podczas 11. edycji corocznego objazdowego seminarium edukacyjnego poświęconego historii i pamięci o Zagładzie na ziemiach Ukrainy Zachodniej i Polski, organizowanego przez Ukraińskie Centrum Studiów nad Holokaustem. Będzie to zarazem okazja do przypomnienia sylwetki Roberta Kuwałka - wybitnego historyka, popularyzatora wiedzy o historii Żydów na 

 
 

W spotkaniu wezmą udział m.in. Olha Kolesnyk, historyk, autorka przekładu książki na język ukraiński, dr Anatol Podolski (dyrektor Ukraińskiego Centrum Studiów nad Holokaustem), dr hab. Dariusz Libionka (kierownik działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku) i Robert Szuchta (Muzeum POLIN).

 

Robert Kuwałek (1966-2014) - historyk, pedagog, pracownik Państwowego Muzeum na Majdanku, autor i współautor wielu prac naukowych i popularyzatorskich poświęconych społeczności żydowskiej w Lublinie oraz zagładzie Żydów na terenie wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy. Jeden z twórców Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu i jego kierownik w latach 2004-2007.

 

Strona internetowa poświęcona pamięci Roberta Kuwałka:

http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/robert-kuwalek-19662014/

 

Strona internetowa Ukraińskiego Centrum Studiów nad Holokaustem:

http://www.holocaust.kiev.ua/eng/

 

Lubelszczyźnie i w Galicji.

Robert Kuwałek był zaangażowany w organizację ukraińskich seminariów od pierwszej edycji w 2007 roku, aż do swojej śmierci. Aby podkreślić Jego wkład w edukację o Zagładzie oraz upamiętnić Jego osobę, od 2015 roku seminaria te noszą oficjalną nazwę „Seminarium Edukacyjne o historii i pamięci o Zagładzie na ziemiach Ukrainy Zachodniej i Polski imienia Roberta Kuwałka”.

           

MEDIA O WYDARZENIU:
 
ROBERTA KUWAŁKA, „OBÓZ ZAGŁADY W BEŁŻCU”
 
PORTALE:
 
Lublin na weekend 19-21 października

 

Rodzaje działań: promocja ksiązki
Programy: Inne