14.06.2018

14.06.2018 - 14.06.2018

Spotkanie z Karakterem: „Historia projektowania graficznego”

Serdecznie zapraszamy na kolejne Spotkanie z Karakterem. Tym razem porozmawiamy o książce „Historia projektowania graficznego” Zdeno Kolesára i Jacka Mrowczyka. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Rumowski, projektant książek, systemów identyfikacji wizualnej, wykładowca grafiki książki na Wydziale Artystycznym UMCS.

Termin: 14 czerwca 2018, godz. 18:00.
UWAGA! Tym razem spotkanie odbędzie się w Domu Słów – Izbie Drukarstwa, ul. Żmigród 1/Królewska 17 (wejście od podwórka).

Pierwsza w Polsce publikacja opisująca dziedziny projektowania graficznego tak obszernie, rzetelnie i przekrojowo. „Pozwala łatwo uchwycić momenty przełomowe w projektowaniu graficznym, oraz umiejscowić lokalne osiągnięcia, doświadczenia i historie w szerszym ogólnoświatowym kontekście.”
Publikacja umieszcza projektowanie graficzne w kontekście społecznym, politycznym i technologicznym. Przedstawia jego ewolucję inspirowaną wynalazkami papieru, druku, pojawieniem się drzeworytu, litografii i fotografii, a także zmiany zachodzące w nim pod wpływem rewolucji przemysłowej, technik cyfrowych i internetu. Podejmuje też zagadnienie relacji modernizmu i postmodernizmu w dizajnie. Podsumowaniem jest próba wskazania obszarów, w których współcześnie działa projektant grafik.
Polskie wydanie książki słowackiego krytyka dizajnu Zdena Kolesára w przekładzie Joanny Goszczyńskiej zostało uzupełnione przez Jacka Mrowczyka o polski kontekst, zagadnienia dotyczące projektowania informacji, polskiej szkoły plakatu oraz historii grafiki użytkowej przełomu wieków. Książka zawiera ponad 500 kolorowych ilustracji.

Zdeno Kolesár - historyk dizajnu, pedagog, kurator. Absolwent historii sztuki Uniwersytetu Komenskiego w Bratysławie. Uczy w Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania (Vysoká škola výtvarných umení) w Bratysławie oraz Uniwersytecie Tomáša Baty w Zlínie. Autor dwóch czeskich i dwóch słowackich wydań książki Kapitoly z dejín dizajnu (Rozdziały z historii wzornictwa, 1998–2009), słowackiego wydania Kapitoly z dejín grafického dizajnu (Rozdziały z historii projektowania graficznego, 2006) oraz wielu innych publikacji na temat dizajnu.

Jacek Mrowczyk - urodził się w 1972 roku w Krakowie. Projektant grafiki użytkowej, redaktor, kurator, pedagog. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Współtwórca i redaktor ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”, ukazującego się w latach 2001–2016. Autor artykułów i książek poświęconych grafice użytkowej. Pracuje w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykłada w uczelniach w kraju i za granicą, między innymi w Rhode Island School of Design w Providence (USA).

Podczas spotkanie będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

Organizatorami spotkania są: Lubelski Instytut Designu, Dom Słów, Wydawnictwo Karakter.

 

Portale:

 

Spotkanie z Karakterem: „Historia projektowania graficznego”
 
Spotkanie z Karakterem: Historia projektowania graficznego - Lublin
 
Spotkanie z Karakterem: „Historia projektowania graficznego”
 
Spotkanie z Karakterem: „Historia projektowania graficznego”
 
Spotkanie z Karakterem: „Historia projektowania graficznego”
 

Portale:

Rodzaje działań: spotkanie autorskie
Programy: Dom Słów