POŻAR LUBLINA. 2 czerwca 1719. Rocznica cudownego ocalenia Lublina (3.6.2018)

 
Termin: 3.06.2018, godzina 20.30
Początek: Bazylika oo. Dominikanów
 
„Pożar Lublina - 299 rocznica ocalenia miasta czyli staromiejska opowieść procesyjna” w tym roku wyjątkowo 3 czerwca 2018 r.

 

Wkrótce 299. rocznica ocalenia miasta od wielkiego pożaru. Wydarzenie z 1719 r. zostało uwiecznione na obrazie wiszącym w kościele o.o. Dominikanów. Wizerunek przedstawia płonące miasto, przez które idzie procesja dominikańska niosąca relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Działo się to 299 lat temu, w czerwcu 1719 r. Tego dnia ogniem zajęły się budynki na Podzamczu. Dominikanie lubelscy widząc szalejącą pożogę wyruszyli procesyjnie na przeciw ogniowi niosąc relikwie Drzewa Krzyża Świętego, przez wieki przechowywane w ich lubelskim kościele...

Do dziś w kościele wisi obraz odmalowujący wspomniane, dramatyczne wydarzenia sprzed lat. W ich rocznicę, tym razem już 299, jak co roku zapraszamy na happening przypominający o tamtym dniu i dawnej historii miasta.

Już 3 czerwca odtworzymy w formie teatralizowanej opowieści  procesję dominikańską, która ratowała wtedy Lublin. Będzie jej towarzyszyła narracja o dziejach miasta.

Zapraszamy na przejście śladami historycznej procesji, by wśród dymu i ognia odtworzyć atmosferę tamtego niezwykłego dnia.

Wydarzenie rozpoczynamy o 20.30 w bazylice oo. Dominikanów.
 

ORGANIZATORZY:
Lubelska Trasa Podziemna (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN")
Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie

 

Rodzaje działań: działanie w przestrzeni miasta
Programy: Podziemia