13.04.2018

13.04.2018 - 28.04.2018

Kwiecień w Domu Słów

Przedstawiamy kwietniowy rozkład jazdy wydarzeń w Domu Słów!

1. Inny Lublin – "Zapiski z nocnych dyżurów" Jacka Baczaka
Termin:
13.04 (piątek), godz. 18:00
Miejsce:
Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)

Spotkanie z Jackiem Baczakiem, prozaikiem, laureatem Nagrody Kościelskich, z wykształcenia pedagogiem specjalnym. Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o książce „Zapiski z nocnych dyżurów”, na którą składają się refleksje autora, który przez kilka lat pracował jako pielęgniarz w domu nieuleczalnie chorych.

2. Słowem po świecie: Hiszpania. Warsztaty rodzinne
Termin: 14.04 (sobota), godz.11:00 - 12:30
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat wraz z opiekunami. 
Cena: 5 zł od osoby
Zapisy od 6 kwietnia pod adresem: monika.czapka@tnn.lublin.pl

Warsztaty rodzinne, podczas których naszymi przewodniczkami po Hiszpanii będą m.in. książka "Ole! Hiszpania dla dociekliwych" oraz nasza wolontariuszka z Hiszpanii - Paloma. Warsztat będzie okazją do poznania różnych ciekawostek i tradycji związanych z Hiszpanią. Zakończymy go wspólnym przygotowaniem kilku hiszpańskich przekąsek - tapas. 

3. Grafika książki studentów z Akademii Sztuki i Projektowania w Charkowie
Wernisaż: 19.04 (czwartek), godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 / Żmigród 1
Wystawa czynna do 30 maja (pon – pt., godz. 9:00 – 17:00).

Wystawa jest przeglądem prac graficznych powstałych w Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania w Charkowie [Ukraina] w zakładzie grafiki książki prowadzonej przez Larysę Chekal. Na wystawę wybrano prace semestralne i magisterskie, makiety książek, rozkładówki, ilustracje, grafiki oraz projekty zrealizowanych i wydanych książek.
Studenci biorący udział w wystawie i reprezentujący uczelnię: Kobiakovska Sofia, Betliiemska Bohdana, Melnykova Yevstakhiia, Tsvetkova Anna, Bui Bich Phuong.
Zakład Grafiki w Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania w Charkowie jest potężnym ośrodkiem wydawniczym na Ukrainy, z długimi tradycjami i oryginalną szkołą graficzną. Swoje początki ma w 1921 roku kiedy to w technikum malarskim założona została pracownia technik graficznych która działała na prawach uczelni wyższej. Z Akademia związani byli znani ukraińscy artyści: Wasyl Jermiłow, Iwan Padałka i Oleksij Marenkow.

4. Katarzyna Boś - Logotypy
Wernisaż:
19.04 (czwartek), godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 / Żmigród 1

Wystawa prezentuje poszukiwanie form i rozwiązań oprawy graficznej dla produktów, marek których motywem przewodnim jest kot. Ten dość powszechny temat artystka potraktowała jako wyzwanie do odkrywania nowych rozwiązań i opracowań tego motywu.
Katarzyna Boś - Młoda artystka urodzona w Stalowej Woli. W 2015 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Lublinie i od 2016 roku kształci się na wydziale artystycznym UMCS. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową oraz formami literackimi.

5. W stronę „Lema”. Spotkanie z Wojciechem Orlińskim
Termin:
25.04 (środa), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka) 

Czy aby na pewno to Stanisław Lem ukrywał za garażową szafką swojego domu puste opakowania po zjedzonych w tajemnicy batonikach? Dlaczego wstawał o 4 rano i co rozpalanie w piecu ma wspólnego z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich literatów?
Kim byłby Stanisław Lem, gdyby nie został pisarzem? Wynalazcą, szalonym naukowcem, mechanikiem? Czy w jakimkolwiek alternatywnym wymiarze ma prawo istnieć niepiszący Stanisław Lem? O to wszystko zapytamy Wojciecha Orlińskiego, autora książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

6. Bezpłatne zwiedzanie w ramach Sezonu Lublin
Termin: 27.04 (piątek), godz. 16:00; 28.04 (sobota), godz. 13:00 i 15:00; 04.05 (piątek), godz. 16:00
Miejsce: Dom Słów - Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1

Bezpłatne oprowadzanie po wystawach Siła Wolnego Słowa i Izba Drukarstwa w ramach Sezonu Lublin. Szczegóły i zapisy: www.sezon.lublin.eu

Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Dom Słów