Marsz Pamięci. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej (23.3.2018)

 

Marsz Pamięci odbywa się w 76. rocznicę likwidacji ochronki żydowskiej
Początek:
Brama Grodzka, ul. Grodzka 21, 
Termin: 23 marca, godz. 12.00
 
W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, około sto dzieci z żydowskiej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 wywieziono samochodami ciężarowymi lub poprowadzono pieszo na łąki na Tatarach, i tam zamordowano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i pani Rechtman, które razem z dziećmi poszły na śmierć.
 
ZAPROSZENIE
W piątek 23 marca 2018 roku, w 76. rocznicę likwidacji Ochronki, zapraszamy mieszkańców Lublina, młodzież i dorosłych, do wzięcia udziału w wydarzeniu upamiętniającym los najmłodszych ofiar Holokaustu.
 
UPAMIĘTNIENIE
W tym dniu organizowany jest Marsz Pamięci z miejsca, gdzie znajdował się budynek ochronki żydowskiej, na teren, gdzie dokonano egzekucji dzieci i ich opiekunek. Miejsce śmierci dzieci  usytuowane jest obecnie na obszarze dzielnicy Tatary. Od 2016 roku znajduje się tam upamiętnienie w postaci betonowych płyt z informacją o historii tego miejsca. Jest to jeden z elementów powstałego szlaku pamięci, w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina.
 
MARSZ PAMIĘCI
Marsz Pamięci wyruszy spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) o godz. 13.00.
 
Wcześniej, o godz. 12.00, zapraszamy uczestników do Bramy Grodzkiej (Sala Czarna) na multimedialną prezentację historyczną przedstawiającą kontekst upamiętnianego wydarzenia, stanowiącą jego integralną część. Marsz Pamięci na Tatary, w miejsce śmierci dzieci potrwa ok. 60 minut.
 
 
HARMONOGRAM:
godz. 12.00 - multimedialna prezentacja historyczna przedstawiająca kontekst upamiętnianego wydarzenia. Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
godz. 13.00 - Marsz Pamięci spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) na miejsce śmierci dzieci (dzisiejsza dzielnica Tatary, róg ulic Maszynowej i Łęczyńskiej)
 
WYSTAWA "MALI ANIOŁOWIE"
Po Marszu Pamięci zapraszamy do obejrzenia wystawy "Mali Aniołowie", poświęconej upamiętnieniu tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek. Wystawa prezentowana będzie w lokalnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kuratorką wystawy jest p. Jolanta Niedzińska.
 
Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Hutnicza 20 
Wystawa dostępna dla zwiedzających do końca marca, czynna w godzinach otwarcia biblioteki.
 
Informacje o ochronce
 
 
Informacje i zgłoszenia:
Izabela Czumak
telefon: 81 532 58 67
 
 
MEDIA O WYDARZENIU:
 
76. rocznica likwidacji ochronki żydowskiej. Marsz pamięci 
 
Marsz Pamięci. 76. rocznica likwidacji ochronki żydowskiej 
 
Marsz Pamięci w 76. rocznicę likwidacji Ochronki przy ul. Grodzkiej 11
 
76. rocznica likwidacji ochronki żydowskiej. Marsz pamięci 
 
Marsz pamięci W Lublinie. W rocznicę zamordowania 108. żydowskich dzieci z sierocińca
 
Marsz Pamięci. 76. rocznica likwidacji ochronki żydowskiej 
 
W Lublinie uczczono pamięć żydowskich dzieci zamordowanych 76 lat temu
 
Marsz pamięci W Lublinie. W rocznicę zamordowania 108. żydowskich dzieci z sierocińca