22.03.2018

22.03.2018

Marzec ’68: Bunt i propaganda. Marzec 1968 r. w Lublinie

 
Miejsce: Sala Czarna, Brama Grodzka ul. Grodzka 21
Termin: 22 marca 2018, godz. 17:00
 
W tym roku przypada 50. rocznica tzw. wydarzeń marcowych 1968 roku. Przebieg wydarzeń w Lublinie, przeprowadzona kampania propagandowa oraz jej skutki dla miasta były tematem spotkania promocyjnego okolicznościowego numeru „Scriptores”.

Rok 1968 to czas istotnych przemian społecznych w całej Europie, jednak w Polsce miały one swój bardzo specyficzny przebieg i kontekst polityczny. Także dziś odbierane są niejednoznacznie. Stanowią z jednej strony podłoże formowania się opozycji antykomunistycznej, z drugiej zaś wiążą się przede wszystkim z brutalną kampanią antysemicką, która naznaczyła życiorysy wielu ludzi.

 
Po pięćdziesięciu latach łatwo zgubić się w gąszczu faktów i przekłamań rozgrywających się między wojną sześciodniową toczoną na Bliskim Wschodzie, zdjęciem z afisza "Dziadów" Kazimierza Dejmka, protestami studenckimi na Uniwersytecie Warszawskim, rozgrywkami wewnątrzpartyjnymi w PZPR i przymusową emigracją tysięcy Polaków pozbawionych obywatelstwa PRL. Wydarzenia te zdają się być od siebie odległe, a jednak wszystkie one były częścią ogólnopolskiego zjawiska, które w pewnym zakresie zamanifestowało się również w Lublinie. 
 
Opowiadali o nich uczestnicy: Janusz Bazydło, Ryszard Setnik i Maria Wrzeszcz oraz historyczka dr Małgorzata Choma-Jusińska (IPN Lublin).
 

Spotkanie prowadziła dr Teresa Klimowicz.

 

MEDIA O WYDARZENIU:

 

Marzec ’68: Bunt i propaganda. Marzec 1968 r. w Lublinie
 
Marzec ’68: Bunt i propaganda. Marzec 1968 r. w Lublinie
 

 

 

Rodzaje działań: promocja ksiązki
Programy: Edukacja