22.02.2018

22.02.2018 - 31.03.2018

MAPY - Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata

Serdecznie zapraszamy na wystawę map z książki Aleksandry i Daniela Mizieliński "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata"!

Wystawa czynna od 22 lutego do 31 marca 2018 r.
Miejsce: Dom Słów – Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1

Bestselerowa książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich opublikowana przez wydawnictwo Dwie Siostry i wydana w 25 językach, prezentowana jest w postaci wielkoformatowych map do zawieszenia na ścianie.

Wystawa zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata. Ilustracje przygotowane przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich zawierają wyselekcjonowane przez nich i właściwe dla danego kraju dziedzictwo kulturowe i obyczaje mieszkańców, okazy fauny i flory, budynków, postaci, bohaterów literackich, obyczajów, dań i sportów. Bez zbędnych słów, przy pomocy schematycznej ilustracji nawiązującej do dziecięcych rysunków pokazują gejzery w Islandii, karawany na egipskiej pustyni i miasta Majów w Meksyku, grę w krykieta w Anglii, ćwiczenia jogi w Indiach, a w Chinach stuletnie jaja jako lokalny przysmak. Rysunki uzupełnione są krótkimi opisami do których specjalnie zaprojektowano kroje pism Mrs White oraz Cartographer.

Książka podbiła serca dzieci i dorosłych na całym świecie, teraz możecie jej doświadczyć w powiększeniu w postaci wielkoformatowych map ściennych.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy wspólnie tworzą Hipopotam Studio. To jedni z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci, którzy wypracowali sobie swój własny, charakterystyczny rysunkowy język. Absolwenci Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, w Pracowni Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza i Grażki Lange. Zasłynęli autorskimi książkami "D.O.M.E.K." (m.in. Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY), "D.E.S.I.G.N.", "Miasteczko Mamoko", "Co z Ciebie wyrośnie?" i "Kto kogo zjada?", „Mapy”.

Nagrody i wyróżnienia:
- nominacja do THE KATE GREENAWAY MEDAL 2014 – nagrody dziecięcej w Wielkiej Brytanii,
- Prix Sorcières 2013 w kategorii "non-fiction" – francuska nagroda dla książek dziecięcych, przyznawana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy,
- Premio Andersen 2013 w kategorii "non-fiction" – włoska nagroda dla książek dziecięcych,
- Luchs – Dezember 2013 – nagroda przyznawaną co miesiąc najlepszej książce dla dzieci przez niemiecki tygodnik "Die Zeit" oraz Radio Bremen,
- nominacja do nagrody Waterstones Book of the Year 2013 link otwiera się w nowym oknie –nagrody księgarskiej w Wielkiej Brytanii
wyróżnienie znakiem Must Have 2013 przyznane w trakcie Łódź Design Festival,
- wyróżnienie jury dziecięcego w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Dong 2012,
- książka znalazła się na liście sześciu najważniejszych książek dla dzieci w 2013 ogłoszonej przez "The New York Times".

 

 

MEDIA O WYDARZENIU:

 

Wystawa "Mapy" w Bramie Grodzkiej

http://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/wystawa-mapy-w-bramie-grodzkiej,n,1000213988.html

Rodzaje działań: wystawa
Programy: Dom Słów