19.11.2017

19.11.2017 - 19.11.2017

Jak żyje rosyjski dokument

O kondycji niezależnej rosyjskiej fotografii dokumentalnej porozmawiamy z Aleksandrem Sorinem – fotografem rosyjskim, założycielem galerii Fotodoc przy Sacharowskim Centrum w Moskwie i fotografami Olgą Ingurazową i Aleksandrem Wasiukowiczem.

Na spotkanie zapraszają Instytut Europy Środkowo-Wschodniej oraz Dom Słów Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".

Termin: 19.11 (niedziela), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Prowadzenie: Marek Radziwon, Maciej Tuora

Aleksander Sorin - fotograf-dokumentalista. Był korespondentem tygodnika „Itogi” (w latach 90. najważniejszy polityczny tygodnik w Rosji) na wojnie w Jugosławii (w Bośni, Srebrenicy). W ostatnich latach oprócz własnych prac Sorin zajmuje się także pokazywaniem prac innych młodych fotografów: założył galerię fotodok działającą przy Centrum im. Sacharowa (http://fotodoc.center/), jednej z najważniejszych moskiewskich organizacji NGO, przez kilka lat był także kuratorem i producentem rosyjskiej wystawy World Press Photo.

Olga Ingurazowa - niezależna fotograficzka, dokumentowała m.in. ruchya separatystyczne na Kaukazie. Jej prace wystawiano w Rosji, Francji, Włoszech, Portugalii, Gruzji, Chorwacji, Łotwie i Litwie. Fotografie Ingurazowej trafiały do finałów takich konkursów fotograficznych jak FotoVisura Grant for Outstanding Personal Project, Emaho Foundation’s Emerging Asian Photography Grant, The Manuel Rivera-Ortiz Foundation, The Aftermath Project Grant, The Lucie Foundation Scholarship, IAFOR Documentary Photography Award, Efremov Report Photography Competition. Jest stypendystką Invisible Photographer Asia (IPA) Mentorship Program i JGS Photography Forward Thinking Museum, znalazł się na liście 30 najlepszych młodych fotografów agencji Magnum Photo.

Aleksandr Wasiukowicz - urodził się w 1985 roku, fotograf-freelancer, mieszka w Mińsku na Białorusi. Laureat Grand Prix na Press Photo w Białorusi w 2012 roku. Współpracuje z białoruskimi i zagraniczymi mediami, pracuje także nad projektami autorskimi.

Zrealizowano ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

   

 

MEDIA O WYDARZENIU
 
Jak żyje rosyjski dokument?
 
Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Dom Słów