12.10.2017

12.10.2017 - 12.10.2017

Tłumacząc nieprzekładalne

Zapraszamy na spotkanie z Lucyną Kościelniak, specjalistą do spraw programu dla osób z niepełnosprawnością Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, która zaangażowana jest proces tłumaczenia poezji na polski język migowy.

Pod hasłem NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ w dniach 29 września – 15 października odbędzie się 5. Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier, którego ideą jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających osobom z niepełnosprawnościami swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury.

Zapraszamy na spotkanie z Lucyną Kościelniak, specjalistą do spraw programu dla osób z niepełnosprawnością Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, która zaangażowana jest proces tłumaczenia poezji na polski język migowy.

O czym będziemy rozmawiać? Na to pytanie odpowie Państwu Lucyna:

"Poezja niektórych wzrusza, zachwyca pięknem metafor, rymów, nietypową formą. Inni jej nienawidzą, nie rozumieją, nie chcą mieć z nią w ogóle do czynienia. Niezależnie od tego, czy lubimy poezję czy nie, musimy pogodzić się z faktem, że bardzo często jest ona fragmentem naszego dziedzictwa narodowego, naszego języka i kultury, dlatego każdy powinien mieć do niej dostęp, nawet po to, żeby dojść do wniosku, że wcale mu się to nie podoba. W Muzeum Pana Tadeusza, staramy się udostępnić poezję Głuchym, których naturalnym językiem jest Polski Język Migowy. W ciągu ostatniego roku podjęliśmy się tłumaczenia poezji Mickiewicza oraz Różewicza, co postawiło przed nami wiele wyzwań. Czy można za pomocą wyrafinowanych form poezji migowej przedstawić piękno tego, co wspaniale brzmi czytane na głos? Jeśli są Państwo ciekawi odpowiedzi, to serdecznie zapraszam na spotkanie 12 października. Opowiem krótko o naszej współpracy z Głuchymi aktorami i poetami, postaram się pokazać, jak wyglądał proces tłumaczenia wierszy krok po kroku. A może raczej gest po geście?"

Czwartek, 12.10.2017, godz. 18:00

Spotkanie tłumaczone na PJM.
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

Wstęp wolny!
Wydarzenia realizowane w ramach programu "Inny Lublin"
Spotkanie jest częścią 5. Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier.
---
5. Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier 2017 organizowany przez Fundację Kultury bez Barier, Miasto Stołeczne Warszawa, TR Warszawa, Bemowskie Centrum Kultury oraz Disney Polska odbywa się w dniach 29.09–15.10.2017 w Warszawie i innych miastach w Polsce.

Patronat: Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: www.wfkbb.pl

Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Dom Słów