08.09.2017

08.09.2017 - 09.09.2017

78. rocznica śmierci Czechowicza

9 września 2017 r. upłynie 78 lat od tragicznej śmierci Józefa Czechowicza. Jak co roku zachęcamy mieszkańców Lublina do wspólnego upamiętnienia tej smutnej daty na Placu Czechowicza.

W tym roku nasze działania odbywać się będą 8 i 9 września. 
Spotkajmy się tego dnia od 9:30 do 12:30 pod Pomnikiem poety na Placu Czechowicza (obok poczty głównej) i w symbolicznym geście pamięci przeczytajmy jego wiersze.

08.09.2017

9:30 - 12:00 - Czytanie wierszy pod pomnikiem poety przez młodzież z lubelskich szkół.

11:00 - okolicznościowy improwizowany koncert muzyki z udziałem muzyków: Kamila Szuszkiewicza (trąbka) i Jacka Steinbricha (kontrabas).

19:00 - koncert "Bombardowanie Pępka Świata" w Domu Słów. Składać się będzie z dwóch części. Pierwszy set to koncert Maćka Połynko (ok.40 min.), a drugi to improwizowany koncert (ok.50 min.) z udziałem Kamila Szuszkiewicza, Jacka Steinbrucha, Maćka Połynko i Maćka Pałki.

Bombardowanie Pępka Świata:

Fundacja Kaisera Söze przygotowuje wydawnictwo muzyczne poświęcone historii Lublina, które ukaże się w październiku tego roku pod tytułem Pępek świata. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie stworzyli utwory muzyczne inspirowane wybranymi przez nich wydarzeniami. Aż dwie zilustrowane muzycznie historie wydarzyły się podczas bombardowania Lublina 9 września 1939 r. Z tego powodu postanowili uczcić rocznicę tego tragicznego wydarzenia wspólnie z Domem Słów i Centrum Badania Możliwości.

Fundacja zaprosiła do Lublina Kamila Szuszkiewicza. Szuszkiewicz skomponował utwór poświęcony Janinie Reszce - fryzjerce, która zginęła od tej samej bomby, która zabiła Józefa Czechowicza. Wystąpi również Maciej Połynko - autor utworu inspirowanego heroicznym czynem Jana Gilasa. Towarzyszyć im będą Jacek Steinbrich i Maciej Pałka.

Kamil Szuszkiewicz - kompozytor i trębacz związany z jazzem i improwizacją. Członek zespołów Zebry a Mit, Profesjonalizm oraz orkiestr Trifonidisa i Warsaw Improvisers Orchestra. Ma na koncie dwa albumy autorskie ("Istina" i "Robot Czarek") i wiele grupowych.

Maciej Połynko - artysta audiowizualny. Tworzy instalacje interaktywne, zajmuje się muzyką elektroakustyczną, improwizowaną i field recordingiem oraz realizuje oprawy wizualne i dźwiękowe na potrzeby spektakli teatralnych. Współpracuje m.in z Teatr Maat Projekt, współtworzy duet Bob van Beton i Tadeusz Cieślak Trio. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości.

Jacek Steinbrich - lubelski kontrabasista i gitarzysta inspirujący się punkiem, bluesem, minimalizmem, jazzem, free jazzem, muzyką współczesną i klasyczną. Jacek współpracuje z różnymi grupami, m.in. polsko-irlandzką free jazzową Re.mus, surf-psychodeliczną Braces Are Beautiful, a także kolektywem Cząstki Elementarne i kwartetem Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich. Wiosną 2017 roku powołał do życia zespół TeChytrze.

Maciej Pałka - artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Wyznawca etosu DIY. Weteran kserowanych zinów epoki kleju i nożyczek. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości.

Organizatorzy:
Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Fundacja Kaisera Söze
Dom Słów
Centrum Badania Możliwości

Wydawnictwo muzyczne Pępek świata powstaje dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku. 
www.kaisersoze.pl

09.08.2017

O godzinie 9.30 przypadnie 78. rocznica jednego z tragicznych momentów w historii Lublina. Wtedy też miało się rozpocząć bombardowanie miasta przez Niemców, w wyniku którego zginęło wiele osób. Był wśród nich również Józef Czechowicz. Działo się to właśnie w sobotę. Spotkamy się wówczas z delegacją władz miasta, z Muzeum im. J. Czechowicza i z reprezentacją uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 19 w Lublinie.

Zapraszamy!

 

 

MEDIA O WYDARZENIU
 
Upamiętnią rocznicę śmierci Czechowicza. W programie wyjątkowy koncert
 
78 rocznica śmierci Józefa Czechowicza
 
78. rocznica śmierci lubelskiego poety Józefa Czechowicza
 
78. rocznica śmierci Józefa Czechowicza
 
Upamiętnią 78. rocznicę śmierci Józefa Czechowicza
 
Rocznica Śmierci Józefa Czechowicza. Uroczystości Przy Pomniku
 
78. rocznica śmierci Józefa Czechowicza
 
Uczcili rocznicę śmierci Józefa Czechowicza
 
Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Dom Słów