01.09.2017

01.09.2017 - 28.06.2018

Otwarta Szkoła

Chyba nie ma człowieka, który by nie chodził do szkoły. Od najmłodszych lat to dla nas niemal drugi dom. Czasami ten jedyny, w którym kształtuje się nasza wizja świata, rozwija wyobraźnia, tworzą się cenne relacje na zawsze. Wspomnienia bywają różne. Czasami powrót wspomnień do lat szkolnych bywa trudny, bolesny, niemiły. To, w jaki sposób pamiętamy ten okres zależy od nas, ale także od spotkanych osób i samego miejsca.
Chcielibyśmy, by szkoła dla każdego była otwarta - w pełnym znaczeniu. Zarówno jako przestrzeń dobrych relacji, ale też jako przestrzeń otoczenia. Chcemy sprawić, by szkoła stała się przyjazna i atrakcyjna zwłaszcza dla uczniów. By spędzany przez nich czas na przerwach szkolnych nie był stracony. By mogli w szybki sposób odpocząć, zrelaksować się i jeszcze nauczyć się czegoś ciekawego poprzez zabawę.

Otwarta szkoła to dla nas projekt współpracy ze szkołami w celu pokazania im, że przestrzeń szkoły może wpływać i na zachowanie, wiedzę i rozwój dzieci. Chcemy pokazać, że przerwa jest momentem, kiedy warto dać im odrobinę piękna, radości, odpoczynku innego niż zimna podłoga, siedzenie na plecaku, bezcelowe bieganie po korytarzu czy klikanie w telefonie. Otwarta szkoła to też próba zmiany myślenia o szkole jako o sztywnej instytucji, gdzie wszystko, co inne i nietypowe jest niemożliwe.
Otwarta szkoła to też działanie, które wychodzi na przeciw zmianom związanym z nowym ustrojem szkolnictwa. Gimnazja tracą swój status, stają się podstawówkami, ale czy są na to gotowe? Chcemy szkołom pomóc wejść w ten nowy etap.

Dlatego wspólnie z byłym Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza, dzięki odwadze i zaufaniu Pani Dyrektor Elżbiety Bolibok, chcemy otworzyć szkołę, siebie i swoje myślenie o niej.
Dokonamy wspólnie zmian wizualnych, zmian estetycznych, w korytarze i przestrzenie stołówki szkolnej wpuścimy inne życie oparte na literaturze, sztuce, kulturze. A później będziemy animować życie szkolne.
Zapraszamy Was do obserwowania naszych działań. 1 września już niebawem.

 

Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Dom Słów