20.07.2017

20.07.2017 - 31.12.2017

„Dziennik podróży” nagrodzony!

Nagroda dla wydawnictwa Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"

Wydawnictwo przygotowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” nagrodzone w prestiżowym konkursie  50 Books | 50 Covers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Maciej Rukasz

 

 

„Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha wydany w 2016 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” został nagrodzony w konkursie  50 Books | 50 Covers.

50 Books | 50 Covers to konkurs na najlepiej zaprojektowaną książkę roku. Konkurs organizowany jest od 1923 i uznawany jako jeden z najbardziej prestiżowych w branży projektowania graficznego na całym świecie. Nagrodzone książki reprezentują najlepsze i najciekawsze trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Konkursowi towarzyszy wystawa, na której można oglądać nagrodzone publikacje. Organizatorem konkursu jest AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej). Od 2012 partnerem konkursu jest Design Observer.

 

http://www.aiga.org/50-books-50-covers-of-2016-competition-results

 

http://designarchives.aiga.org/#/entries/%2Bcollections%3A%2250%20Books%20%7C%2050%20Covers%20of%202016%22/_/detail/relevance/asc/44/7/21844/theatre-under-construction-travelogue/1

Książka „Dziennik podróży” jest zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2009 roku zapoczątkowało trwającą siedem lat wyprawę przez czas opracowywania nowej koncepcji i przebudowy „współczesnych ruin” – teatru operowego, którego projektowanie i budowa rozpoczęły się w 1972 roku, a zakończyły w roku 2016.

 

Projekt graficzny przygotowali Idalia Smyczyńska, Robert Zając

 

W 2016 roku projekt książki otrzymał nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w konkursie Edycja.
http://teatrnn.pl/wydawnictwo/stelmach-boguslaw-teatr-w-budowie-dziennik-podrozy/

 

Z werdyktu jury:
„Przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą".

Jessica Helfand

 

AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej) organizacja skupiająca profesjonalistów -twórców grafiki użytkowej. W celach statutowych podkreśla istotną rolę wzornictwa, nie tylko jako rzemiosła ale także siły, która podnosi poziom kultury wizualnej w społeczeństwie. AIGA wyznacza powszechne normy i standardy dotyczące wartości sztuki graficznej, promuje dobre praktyki projektowe wśród projektantów, wspiera działania edukacyjne w zakresie sztuk projektowych, jest także silną instytucją doradczą i opiniodawczą.

Autorzy projektu o nagrodzie:
Cieszymy się z zauważenia i docenienia naszego projektu poza Polską – publikacja jest również anglojęzyczna. W finale konkursu nagrodzono również inne książki i okładki, które lubimy i cenimy. 

 

O autorach:

Idalia Smyczyńska – zajmuje się komunikacją wizualną (w szczególności projektowaniem wydawniczym i projektowaniem identyfikacji wizualnych). Współtworzy kolektyw kilku.com. Inicjatorka i współorganizatorka konferencji dotyczącej grafiki użytkowej i typografii Typolub.

 

Robert Zając – projektant-grafik. Współtworzy kolektyw projektowy kilku.com. Zajmuje się identyfikacją wizualną, projektowaniem wydawniczym i systemami informacji kierunkowej. Absolwent i sympatyk Akademickiego Kursu Typografii. Mieszka i pracuje w Lublinie.

 

 

 

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

Książka z Lublina nagrodzona w międzynarodowym konkursie 50 Books | 50 Covers [ZDJĘCIA]
http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,22123722,ksiazka-z-lublina-nagrodzona-w-miedzynarodowym-konkursie-50.html

 
"Teatr w budowie. Dziennik podróży" z nagrodą 50 Books | 50 Covers
 
Dziennik podróży nagrodzony w konkursie 50 Books | 50 Covers
 
Lublin. "Dziennik podróży" z międzynarodową nagrodą
 
Najpiękniejsza książka świata została wydana w Polsce
 
Jedna z najpiękniejszych książek świata została wydana w Lublinie. To "Dziennik podróży" Stelmacha
 
„DZIENNIK PODRÓŻY” BOLESŁAWA STELMACHA – NAJPIĘKNIEJSZA KSIĄŻKA ŚWIATA
 
Ta polska książka zrobiła prawdziwą furorę. Uznano ją za jedną z najlepiej wydanych pozycji na świecie
 
„Dziennik podróży” wyróżniony w konkursie
 
"Teatr w budowie. Dziennik podróży”. Duży sukces dużej książki
 
NAJPIĘKNIEJSZA książka świata wydana w Polsce? Taki jest werdykt prestiżowego konkursu!
 
Nagroda dla wydawnictwa z Lublina
 
Konkurs na najpiękniejszą książkę świata rozstrzygnięty. Wygrał polski projekt
 
NAJPIĘKNIEJSZA KSIĄŻKA ŚWIATA. ZOSTAŁA WYDANA W POLSCE!
 

 

Rodzaje działań: wydawnictwo
Programy: Izba Drukarstwa