13.07.2017

13.07.2017

Spotkanie z o.Tomaszem Dostatnim

13 lipca 2017 roku o godz. 17:00 w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" odbędzie się wieczór czeski z ojcem Tomaszem Dostatnim.
Spotkanie jest organizowane w związku z przyznaniem Ojcicu Tomaszowi Dostatniemu prestiżowej nagrody Gratias Agit, przyznawanej przez czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
 
Wśród zaproszonych na spotkanie gości będą m. in. Aleksandra Klich, za-ca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej”, Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", Grzegorz Józefczuk, dyrektor Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.
 
Teksty Tomasza Dostatniego przeczytają aktorzy Ilona Zgiet i Michał Zgiet.
 
Wstęp wolny.
 
Ojciec Tomasz Dostatni od 16 lat mieszka w Lublinie, w klasztorze dominikanów na Starym Mieście. Wspólnie z ludźmi nauki i kultury prowadzi fundację "Ponad granicami", która zajmuje się m. in. dialogiem z innymi religiami.
 
Dominikanin pracował przez sześć lat w Pradze, gdzie był m.in. mistrzem nowicjatu czeskich dominikanów, proboszczem Polskiej Parafii Personalnej oraz założył Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej. Kilka lat temu ukazał się jego wywiad-rzeka z kardynałem Dominikiem Duką, dominikaninem i prymasem Czech. O. Tomasz Dostatni tłumaczy też na język polski książki księdza Tomasa Halika. Jest też autorem rozmów z Tomasem Halikiem "Różnorodność pojednania". Książka wyszła po czesku i po polsku.
 
Nagroda Gratias Agit jest przyznawana od 20 lat przez czeski MSZ osobom „w szczególny sposób dbającym o dobre imię Republiki Czeskiej poza jej granicami”. Wśród wyróżnionych znalazło się do tej pory tylko czterech Polaków: Mariusz Szczygieł, Andrzej Jagodziński, Agnieszka Holland i Jacek Baluch.

 

 

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

Spotkanie z o.Tomaszem Dostatnim
http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,22079979,czesi-uhonorowali-dominikanina-z-lublina-zapraszamy-na-spotkanie.html

 
Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Inne