28.06.2017

28.06.2017

"Zwierzę na papierze". Premiera filmu i odsłonięcie elewacji upamiętniających Andrzeja Kota

 
 
  • „Zwierze na papierze” – premiera filmu Grzegorza Linkowskiego 
    28 czerwca, godz. 17.30 / Sala Czarna, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” / ul. Grodzka 21
  • Uroczyste odsłonięcie elewacji – memento Andrzeja Kota autorstwa Jarosława Koziary
    28 czerwca, godz. 18.30 / ul. Grodzka 17
 
W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, 28 czerwca, odbędzie się premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Zwierze na papierze” oraz uroczyste odsłonięcie elewacji projektu Jarosława Koziary – memento Andrzeja Kota, wybitnego artysty, grafika, mistrza sztuki kaligraficznej i drukarskiej. Wydarzenia maję charakter otwarty.
 
Film „Zwierze na papierze” jest ciepłym obrazem odchodzącego artysty, pełnego pokory i pogodzonego z życiem, a zarazem zepchniętego przez to życie na margines. Dokumentalne sekwencje pokazują wybitnego grafika, Andrzeja Kota, w drodze, którą odbywał codziennie ze swoimi grafikami. Artyście towarzyszą animowane postaci jego graficznych bohaterów: kot, diabeł, koziołek, ptaki. Te dwa światy złowrogo przenikają się w nieuniknionym finale filmu.
 
Po premierze filmu odbędzie się uroczyste odsłonięcie elewacji kamienicy przy ul. Grodzkiej 17 – memento Andrzeja Kota, w formie sgraffito, które stanowi upamiętnienie twórczości wybitnego lubelskiego artysty. Sgraffito składa się z motywów graficznych autorstwa Andrzeja Kota. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Jarosław Koziara. Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin dedykowanego obchodom 700-lecia Miasta Lublin.
 
 

Andrzej Kot - urodzony 21 listopada 1946 w Lublinie w którym mieszkał i żył rysowaniem do śmierci 17 lutego 2015. Grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry, w Lublinie znany był głównie jako twórca exlibrisów, znaków graficznych i satyrycznych rysunków, którymi zasypywał osoby z którymi się przyjaźnił. W świecie był docenianym grafikiem, na niepowtarzalny styl jego grafik, rysunków, liternictwa zwróciły uwagę najważniejsze wydawnictwa branżowe tamtego czasu niemiecka Scriptura, Magyar Grafik, Das alphabet, Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z, nowojorski Upper&LowerCase, kalifornijski Fried Caligrafic, Sarmatian Houston czy Idea z Tokio.

 
Grzegorz Linkowski - reżyser, scenarzysta, producent, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Rozstaje Europy", wiceprzewodniczący Rady Programowej OTVP Lublin, kieruje Lubelskim Funduszem Filmowym. Animator wielu przedsięwzięć artystycznych i polikulturowych, współautor debat społeczno-kulturalnych, autor programów telewizyjnych o teatrze i kulturze. Autor wielu filmów o dialogu kultur i religii m. in.: "Bracia tego samego Boga", "...wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż" , ,,Ballada Chasydzka o Nowym Roku", "Marsz żywych", "Święte dzieci", "Teczki": "Ballada o domu" , "Proboszcz Majdanka" , " Historia pewnego sumienia " ,"Świat według błazna" „Niewygodny” , „Strażnik poranka”,”Nasz profesor papieżem”  oraz najnowsze „Wybaczyć wszelkie zło”i „Bo jestem stąd” „Hakerzy Solidarnosci”Jest laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. Finalist Certificate Award New York Festivals 2004 , prestiżowych – Fundacji Pol-Cul za twórczość filmową na rzecz tolerancji w 1998 r. i Nagrody Pojednania im bł. E. Kowcza  za promocję dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego i "Angelusa Artystycznego" 2016 r.
 
Jarosław Koziara - urodzony w 1967 roku , performer, artysta plastyk z Lublina, wykładowca na Wydziale Artystycznym UMCS. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych, plenerowych i telewizyjnych. Twórca monumentalnych, kilkuhektarowych landartów. Autor kilkuset okładek do płyt, książek, plakatów, znaków graficznych, felietonista w „Zoom-ie” . Sprawca zabawnych happeningów i performance’ów w przestrzeni miejskiej oraz instalacji w galeriach. Właściciel firmy i wydawnictwa „Tararara” (Kokoryny – czyli opowieści dziwnej treści).
 
 
MEDIA O WYDARZENIU
 
Ściana Andrzeja Kota
 
Andrzej Kot to takie zwierzę, które mnoży się na papierze. Premiera dokumentu o artyście
 
Podziwiajcie kamienicę w koty. Fantastyczne upamiętnienie znanego grafika na Starym Mieście [ZDJĘCIA]
 
Rodzaje działań: projekcja filmu
Programy: Inne