POŻAR LUBLINA. 2 czerwca 1719. Rocznica cudownego ocalenia miasta (2.6.2017)

 
Termin: 2 czerwca 2017 r., godzina 20.30
Początek: Bazylika oo.Dominikanów, ul. Złota 9

 

Zapraszamy na wydarzenie „Pożar Lublina – 298 rocznica ocalenia miasta, czyli staromiejska opowieść procesyjna”. 2 czerwca wśród dymu, ognia i blasku pochodni wyruszymy śladem procesji uwiecznionej na obrazie z XVIII w. znajdującym się w kościele oo. Dominikanów.

Wkrótce 2 czerwca, czyli kolejna rocznica ocalenia miasta od wielkiego pożaru. Wydarzenie z 1719 r. zostało uwiecznione na obrazie wiszącym w kościele o.o. Dominikanów. Wizerunek przedstawia płonące miasto, przez które idzie procesja dominikańska niosąca relikwie Drzewa Krzyża Świętego.
 
Tego dnia na Podzamczu rozgorzała pożoga, która bardzo szybko rozprzestrzeniła się na inne przedmieścia. Mieszkańców ogarnęło przerażenie. Gdy wydawało się, że nic nie powstrzyma kataklizmu,ojcowie dominikanie zwrócili się o pomoc do Boga, wyruszając procesją naprzeciw ogniowi. Swoje modły zanosili też rabini w najbardziej ogarniętej ogniem dzielnicy żydowskiej. Tego dnia poznana została przecudowna Krzyża Świętego protekcja, z osobliwej prowidencji boskiej doznana… Miasto zostało cudownie ocalone.
 
Zapraszamy na przejście śladami historycznej procesji, by wśród dymu i ognia odtworzyć atmosferę tamtego niezwykłego dnia. Przejściu towarzyszyć będzie  teatralizowana opowieść o historii miasta.
 
Wydarzenie rozpoczynamy o 20.30 w kościele oo. dominikanów. 
 
Wcześniej od 18.00 na Rynku zapraszamy na pokaz sprzętu gaśniczego przygotowany przez OSP w Wojciechowie.
 
W tym roku ocalenie miasta obchodzimy nie tylko happeningiem „Pożar Lublina – 298 rocznica ocalenia miasta, staromiejska opowieść procesyjna” ale też inspirowani obrazem postanowiliśmy stworzyć stronę internetową poświęconą historycznym pożarom Lublina. Chcemy spojrzeć na historię miasta z perspektywy pożarów je nawiedzających. Prześledzić ich wpływ na przestrzeń miasta i życie jego mieszkańców.
 
Nasz projekt „ Pożar Lublina – 298 rocznica ocalenia miasta z wielkiego pożaru” zyskał wsparcie i został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
 
 
Organizatorzy:
 
 
 
 
Patroni medialni:
 
 
MEDIA O WYDARZENIU
 
Wielki pożar Lublina zatrzymali dominikanie
 
Mija 298 lat od wielkiego pożaru Lublina
 
Lublin z perspektywy pożaru. 2 czerwca uroczyste obchody
 
Pożar Lublina - 298 rocznica ocalenia miasta z wielkiego pożaru
 
CZERWIEC W LUBLINIE - SPRAWDŹ CO SIĘ WYDARZY
http://www.lublintravel.pl/index.php?aktualnosci=1&id=423
 
Pożar Lublina – rocznica ocalenia miasta
 
 
Rodzaje działań: działanie w przestrzeni miasta
Programy: Podziemia