11.05.2017

11.05.2017 - 11.05.2017

Spotkanie wokół książki "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk wokół książki "BIEŻEŃSTWO 1915. Zapomniani uchodźcy".

Termin: 11.05 (czwartek), godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Prowadzący: Paweł Krysiak

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.

Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary „odwiecznego porządku”: carską władzę i religię. Bieżeńcy znowu ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”.

Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki. Opowieść ocalają potomkowie bieżeńców. To historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, wreszcie – uchodźców, uciekinierów, ofiar kolejnych wojen.

Aneta Prymaka-Oniszk – dziennikarka, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, kwartalniku „Karta”. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik; była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania instytucji. Od 2014 roku prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl.

/źródło: Wydawnictwo Czarne/

Spotkanie realizowane jest w ramach programu "Inny Lublin".

Spotkanie odbywa się pod patronatem „Gazety Wyborczej” w ramach cyklu spotkań „Wyborcza na żywo”.

Podczas spotkanie będzie można zakupić omawianą książkę.

Kontakt: Monika Czapka, [email protected], tel. 81 534 52 33
 

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

Spotkanie wokół książki "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy"
http://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/spotkanie-wokol-ksiazki-biezenstwo-1915-zapomniani-uchodzcy,n,1000198441.html

Rodzaje działań: spotkanie autorskie
Programy: Dom Słów