12.04.2017

12.04.2017 - 12.04.2017

Spotkanie z Martinem Pollackiem wokół książki "Topografia Pamięci"

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN zorganizował spotkanie z Martinem Pollackiem, poświęcone jego najnowszej książce "Topografia pamięci".

Termin: 12.04 (środa), godz. 18.00
Miejsce: Sala Czarna, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Prowadzenie: dr Agnieszka Hudzik

„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

 

 

 

Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Jest tłumaczem, eseistą i publicystą. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znane są jego Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (Olsztyn 2000, Wołowiec 2007), Ojcobójca. Sprawa Filipa Halsmanna (Wołowiec 2005, 2008), Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (Wołowiec 2006), za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007, Pogromca wilków. Trzy duety literackie napisane razem z Christophem Ransmayrem, esej Skażone krajobrazy (Wołowiec 2014) oraz reportaże Dlaczego rozstrzelali Stanisławów (Wołowiec 2009) i Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji (Wołowiec 2011). W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 roku odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, a w 2012 tytuł Ambasadora Nowej Europy. Jest także laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski oraz Nagrody Kulturalnej Górnej Austrii w dziedzinie literatury.
/źródło: Wydawnictwo Czarne, zdjęcie Martina Pollacka autorstwa Łukasza Saturczaka/

Podczas spotkania było można zakupić książkę "Topografia pamięci".

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Wydawnictwo Czarne, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", Dom Słów.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach programu "Inny Lublin" przy współpracy z działem "Brama. Pracownia Edukacji i Animacji".

Kontakt: Monika Czapka, monika.czapka@tnn.lublin.pl

 

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

W środę w Teatrze NN spotkanie z pisarzem Martinem Pollackiem
http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,21617896,w-srode-w-teatrze-nn-spotkanie-z-pisarzem-martinem-pollackiem.html

 
Martin Pollack w Bramie Grodzkiej
 
Spotkanie z Martinem Pollackiem
 
Spotkanie z Martinem Pollackiem wokół książki Topografia pamięci
 
PORTALE
 
Spotkania autorskie z Martinem Pollackiem
 
Spotkanie autorskie z Martinem Pollackiem
 
Inny Lublin: spotkanie autorskie z Martinem Pollackiem
 
„TOPOGRAFIA PAMIĘCI” - spotkania z austriackim pisarzem Martinem Pollakiem
 
Spotkania autorskie z Martinem Pollackiem
 
Lublin. W środę w Teatrze NN spotkanie z pisarzem Martinem Pollackiem

Rodzaje działań: spotkanie autorskie
Programy: Dom Słów